ההשפעה של מחלת הקורונה עשויה להיות קטלנית בסובלים מכבד שומני

מחלת הקורונה משפיעה על אנשים רבים באופנים שונים, יש אנשים אשר יחשפו לנגיף ולא יפתחו כלל תסמינים, יש כאלו אשר יחשפו ההשפעה של מחלת הקורונה עשויה להיות קטלנית בסובלים מכבד שומניויפתחו תסמינים קלים ויש כאלו אשר ידבקו, יחלו קשה ויפתחו סיבוכים שונים וחלקם אף עלולים להגיע למוות. ישנן אוכלוסיות שונות הסובלות ממחלות רקע ובעיות שונות, אוכלוסיות המוגדרות כאוכלוסייה בסיכון אשר נמצאות בסיכון לחלות במחלה קשה ולסבול מסיבוכים במידה וידבקו בנגיף הקורונה, בין היתר אנשים הסובלים מעודף משקל, בעיות לב וכלי דם, מחלות רקע רבות, כבד שומני ועוד.

מהו כבד שומני? ומה הם תסמיניו?

כבד שומני זוהי מחלה מהנפוצות ביותר בעולם המערבי. תאי שומן המצטברים בצורה לא תקינה בכבד הם הגורמים למחלה והיא נפוצה בקרב אנשים הסובלים ממשקל עודף. יש כאלו המתייחסים אל המחלה כאל מגיפה והצפי הוא שבעתיד מספר החולים במחלה רק ילך ויגדל. אנשים הסובלים מסוכרת, מחלות ובעיות לב וכלי דם, אנשים הסובלים מרמות גבוהות של שומנים בדם וכמובן אנשים בעלי משקל עודף נמצאים בסיכון גדול יותר לחלות במחלה.

לרוב זוהי מחלה שאינה מורגשת ואין לה תסמינים מיוחדים, אך חולים רבים מדווחים על עייפות רבה ואי נוחות באזור הימני של הבטן. כאשר הרופא חושד שיתכן ומדובר בכבד שומני הוא מפנה את המטופל לעשות אבחון של המחלה, אבחון הנעשה על ידי בדיקת אולטרסאונד, MRI בדיקות דם לתפקודי כבד או ביופסיה של הכבד, יתכן ותהיה בדיקה אחת ויתכן שילוב של מספר בדיקות. מדובר במחלה בעלת דרגות שונות וככל שהמחלה מתקדמת והכבד נפגע יותר, נגרמים לו נזקים רבים עד אשר הוא מגיע למצב של שחמת הכבד, לכן יש חשיבות לגילוי וטיפול מוקדמים.

מה אנחנו כבר יודעים על נגיף הקורונה?

מחלת הקורונה נקראת גם COVID19, היא מחלה ויראלית אשר זוהתה לראשונה בסוף חודש דצמבר 2019 ומאז הלכה והתפשטה ברחבי העולם. מדובר במחלה מאוד מדבקת וישנן אוכלוסיות בסיכון אשר כתוצאה מהידבקות במחלה חשופות לסיבוכים קשים ואף למוות. בין האוכלוסיות בסיכון ניתן למצוא את הגיל השלישי בעיקר כאלו עם מערכת חיסונית מוחלשת ומחלות רקע, אנשים בעלי עודף משקל, אנשים הסובלים ממחלות רקע שונות, בין היתר התגלה עם הזמן כי גם אנשים בעלי כבד שומני נחשבים אוכלוסייה בסיכון ובמידה והם נדבקים במחלה הם עלולים לפתח סיבוכים קשים ואף להגיע למוות.

כיצד מסכנת הקורונה אנשים הסובלים מכבד שומני?

ככל שעובר הזמן לומדים הצוותים הרפואיים את השפעת הקורונה על אוכלוסיות שונות ובין היתר הם מצאו כי בקרב חולי קורונה שנפטרו היו רבים בעלי כבד שומני, מדובר על כמעט פי 3 יותר מחולי קורונה אשר אינם סובלים ממחלות או בעיות כבד. עוד נמצא שככל שמחלת הכבד הייתה חמורה ומתקדמת יותר כך גם הייתה עליה בשיעור התמותה בקרב החולים.

הממצאים הראו כי בקרב חולים מאומתים לקורונה אשר פיתחו את תסמיני המחלה הייתה עליה של אנזימי הכבד באחוזים מאוד גבוהים, מה שהעלה את הסברה שווירוס הקורונה תוקף בין היתר גם את הכבד ולא רק את הריאות/ אך ניתן הסבר נוסף למשל שיתכן ותרופות הניתנות לטיפול בווירוס משפיעות על הכבד והתפקוד שלו ועלולות לגרום לדלקת בכבד. כמובן שאנשים הסובלים מכבד שומני נמצאים כבר מלכתחילה בקבוצת סיכון שכן גורמי סיכון רבים מהם הם סובלים כמו השמנת יתר, סוכרת, בעיות לב וכלי דם, נחשבים גורמי סיכון משמעותיים בפני עצמם לאנשים החולים בקורונה ומפתחים את תסמיני המחלה.