האם שתיית קפה יכולה להפחית את הסיכוי למחלות כבד?

קפה עבור הרבה אנשים הוא הדרך לפתוח את היום, הדרך להתאושש אחרי ארוחת צהריים טובה והדרך להיטען באנרגיות במהלך היום. הרבה פעמים אנחנו שומעים אנשים סביבנו שאומרים שקפה הוא לא בריא, אבל, על זה שקפה עשוי להפחית את הסיכון לחלות במחלות כבד שמעתם?

חשבתם לוותר על הקפה כי הוא לא בריא? אומרים לכם כל הזמן להחליף את הקפה בתה? ובכן, הנה כמה דברים חיוביים על קפה שימתיקו את לכם עוד קצת את הטעם.

כיצד קפה משפיע על הבריאות?

חלק מאיתנו פשוט לא יכולים לחיות בלי קפה, שלא לדבר על כוס הקפה של הבוקר. לאור המון דיבורים סביב הקפה, אםהאם שתיית קפה יכולה להפחית את הסיכוי למחלות כבד? הוא בריא לנו או לא, עולה השאלה – איך הקפה משפיע על הבריאות שלנו?. ובכן, מסתבר שישנן לא מעט חדשות טובות בתחום של קפה ובריאות. אנשים ששותים קפה נוטים לחלות פחות בפרקינסון, דמנציה, סכרת, שבץ מוחי ואפילו בסוגים מסוימים של סרטן. זה נשמע לא אמיתי, אך מחקר שנערך במשך 13 שנים ופורסם לא מזמן מצא ירידה של כ-10% בשיעורי התמותה הכוללת אצל צורכי קפה.

חשוב להסביר שהחוקרים אינם אומרים שזוהי תרופת פלא ולא הוכח עד כה שקפה יכול למנוע מהצורכים אותו לחלות במחלות. המחקר שנעשה בדק קבוצה של שותי קפה ושל אנשים שלא שותים קפה וייתכן שקבוצת שותי הקפה נקטו בפעולות אחרות שגרמו לכך שאחוזי התמותה היו נמוכים יותר, כמו למשל פעילות ספורטיבית, תזונה בריאה וכולי.

אילו השפעות טובות נודעות לקפה?

מעל 15 מחקרים הראו שיש קשר בין צריכת קפה לסכרת. רובם של המחקרים מראים לנו שקיים קשר בין צריכת קפה לבין מניעה של סכרת.

מחקר שבו השתתפו מעל 100 אלף אנשים בארצות הברית הראה ששתיית קפה בצורה מתונה משפיע על הבריאות. המשתתפים במחקר ששתו 1-3 כוסות קפה ביום נמצאו בסיכוי נמוך ב-20% לכך שהם יתאשפזו בשל הפרעות בקצב הלב. זה נמדד בהשוואה למשתתפים שלא צרכו קפה, לא נוצר קשר לגורמי סיכון אחרים.

כ-80,000 אחיות השתתפו במחקר שביקש לבדוק את בריאותן של האחיות בבתי החולים. אצל אחיות ששתו לפחות כוס קפה אחת ביום נמצאה שהייתה אצלהן ירידה של 20% בסיכוי לקבל שבץ מוחי, זאת בהשוואה עם נשים שלא שתו קפה או שצרכו פחות קפה.

אלו כמה דוגמאות על קצה המזלג. שתיית קפה נמצאה כמועילה בכל מיני דרכים אולם שתייה מוגזמת ומופרזת כמובן שאינה מומלצת ואין לקחת את הנאמר כהוכחה או המלצה לשתיית קפה כתרופה.

ומה הקשר שבין צריכת קפה לבין מחלות כבד?

מחקר אמריקאי מצא שייתכן שצריכת קפה יכולה להגן על הכבד מפני פגיעות עקב שתיית אלכוהול. במחקר השתתפו כ-125,500 נשים וגברים בוגרים, כולם היו מעל גיל 20. מה שהחוקרים מצאו זה שכל כוס קפה ששותים ביום מפחיתה את הסיכוי להתפתחותה של שחמת הכבד ב-22%. זה אומנם נשמע נפלא, אבל כמובן שהחוקרים אומרים זאת עם הסתייגות, הדרך הכי טובה להגן על הכבד היא לא לשתות הרבה אלכוהול.

מחקר נוסף הראה ששתיית שתיים או שלוש כוסות קפה ביום הפחיתו את הסיכון לשחמת הכבד ב-40% ושתיית ארבע כוסות קפה ביום ב-80%.

החוקרים אינם בטוחים אילו מרכיבים בקפה הם אלו שתורמים להגנה בפני שחמת הכבד. אבל כנראה שלא מדובר בקפאין, אלא באחד מהרכיבים האחרים.

לא הכול ורוד,  על הצד האפל של הקפה

דיברנו עד עכשיו על היתרונות הבריאותיים של הקפה, אולם חוקרים מציינים, שצריכת קפה באופן מוגזם יכולה להיות בעייתית. בנוסף, חשוב לדעת שקפאין הוא חומר ממכר, ששתיית קפה גורמת לעליה זמנית בלחץ הדם ושקפה עלול להגביר לחץ וחרדות. קפה יכול גם לגרום לבעיות שינה, להחמיר רעידות בגוף ולגרום לצרבות.