מה ההבדל בין טחב לבין עובש?

בלשון הדיבור, טחב ועובש משמשים לעיתים בערבוביה. אך למרות שהם עשויים להיות דומים בחלק מהמאפיינים שלהם, יש ביניהםמה ההבדל בין טחב לבין עובש? הבדלים בלתי מבוטלים.

מהי סביבת הגידול הטבעית של טחב ושל עובש?

גם עובש וגם טחב זקוקים ללחות. אם הם לא יקבלו לחות או רטיבות מהסביבה או ממקורות המזון שלהם, הם עשויים להיות שרויים במצב של מעין תרדמה. הם נפוצים בעיקר בסביבות שיש בהם גם לחות וגם חום, אולם זה לא אומר שתמיד נמצא אותם באותם המקומות. למשל, טחב משגשג על משטחים רטובים שנספגים בלחות מהאוויר או ממקורות אחרים. לדוגמא, הם נמצאים על עצים באזורים טרופיים וכן מתפשטים על רהיטי עץ שלא נשמרים יבשים. הם עשויים לצמוח על ספרים לחים, עיתונים רטובים, קירות של חדרים רטובים.

מה שאנו רואים בחדרי רחצה לא מאווררים אלה כתמים של טחב או של עובש. אך עובש משגשג מאוד על מצע של מזון, החל מחומרי גלם כגון קמח מעופש וכלה בגידולים חקלאיים שנקטפו ושהחלו להירקב או שנרטבו. על תפוחי אדמה, בגבינות, על כיכרות לחם ומאפים אחרים, פירות חתוכים שנשכחו במקרר – על כל אלה נראה בסופו של דבר עובש מתפתח.

עד כמה מזיק העובש? ומה באשר לטחב?

אם נדבר על הטחב והעובש במשמעות של נזק והרס, יהיה בכך סוג של תמונה מעוותת. תחילה, נזכור כי עובש הינו בעל שימושים חיוביים ואפילו חיוניים. זהו המקור של מיני תרופות עבור מחלות שהצילו רבבות מיליונים של בני אדם לאורך השנים. הרי מקור האנטיביוטיקה מגיע מעובש (במקור – הפניצילין). אך אין ספק כי טחב ועובש עשויים לגרום לנזקים. נבגים של מיני טחב שנישאים באוויר עלולים לגרום לאלרגיות ונזקים בריאותיים, קשיי נשימה וכדומה. עובש עלול לגרום לקלקול של מאכלים שונים, אך בגרסתו המסוכנת (עובש שחור) הוא עלול לגרום לבעיות בריאות חמורות במיוחד. לדוגמא, קשיי נשימה, מחלות מפרקים, כאבי ראש ומיגרנות, עייפות קשה וקשיי שינה ועוד.

איך לנקות עובש וטחב?

עובש וטחב נחשבים למינים של פטריות, ולפיכך הם נחשבים לעמידים למדי. אך יש הבדלים בלתי מבוטלים ברמת העמידות שלכם לחומרי ניקוי. טחב יותר פשוט לקרצף ולנקות אפילו באמצעים ביתיים. עובש, לעומת זאת, עלול לתפוס אחיזה מאוד חזקה במשטחים שונים ואפילו כאשר נדמה שהצלחנו לקות אותו היטב, לא תמיד זהו המצב. לצורך ניקוי אפשר להשתמש בחומרי ניקוי ייעודיים, שמכילים חומרים קוטלי פטריות. הבעיה עם עובש נעשית רצינית כאשר הוא מתפשט על פני שטח רחב או לעומק של משטחים, קירות, רהיטים וכדומה. במקרים כאלה, ניקוי איכותי נעשה לרוב על ידי גורמי מקצוע ומומחי תברואה.

מתי עובש עלול להתפשט במהירות?

עובש עלול להפוך לבעיה רצינית למשל כאשר אזור מגורים הוצף. הצפות גורמות לתנאים אידאליים עבור התפשטות רחבת היקף ולכן, חשוב כי ניקוז המים והייבוש יתבצעו כמה שיותר מהר. תחזוקה לא טובה של מערכות מיזוג עלולה גם כן להביא להתפשטות מהירה של עובש וטחב ולכן חייבים לטפל בעובש כמה שיותר מהר.

מערכת מיזוג עלולה לפזר את הנבגים בכל רחבי החלל ולעודד חשיפה לא רצויה שמזיקה במיוחד לבעלי מערכת חיסון מוחלשת, ילדים וקשישים. תחזוקה מתמדת של פילטרים ובדיקות תקופתיות מועילים מאוד. נזילות, בעיות אינסטלציה ואיטום לקוי עלולים גם הם לגרום לעובש להתפשט, לעיתים בצורה נראית לעין ולעיתים בצורה סמויה. במידת הצורך, אפשר להזמין בדיקה מקצועית של נזילה, זיהוי לחות, תיקוני איטום והחלפת צינורות דולפים. תשומת לב ראוי לתת למקלטים ומרתפים שכן הם חשופים מאוד ללחות ועובשים.

מקורות:
https://www.epa.gov/mold/what-difference-between-mold-and-mildew#:~:text=Mildew%20refers%20to%20certain%20kinds,of%20multicellular%20filaments%2C%20called%20hyphae.
https://www.goldeagle.com/tips-tools/mold-vs-mildew-whats-difference/
https://www.epa.gov/mold/mold-cleanup-your-home

אולי יעניין אותך גם:

פטרת ציפורניים – אפשרויות טיפול