בדיקת טומוגרפיה ממוחשבת (CT) בכבד

בדיקת טומוגרפיה ממוחשבת (CT) בכבדבדיקת CT – טומוגרפיה ממוחשבת היא בדיקה נפוצה מאד, בעזרתה ניתן לאתר מחלות שונות באזורים רבים בגוף וגם מצבים בריאותיים קלים או חריפים. CT של הכבד הינה, למעשה, בדיקת CT, של הבטן, הבוחנת את איברי הבטן השונים, לרבות הכבד ואלה, הנמצאים בסמוך אליו.

מהי הבדיקה?

בדיקה זו הינה בדיקת הדמיה, המתבססת על מספר רב של צילומי רנטגן, שיחדיו יוצרים תמונה מלאה, מפורטת ומדויקת מאד של הכבד. אפשר לראות באמצעות בדיקה זו זוויות שונות של הכבד ושל איברים קרובים אליו ולאתר בצורה מהירה בעיות שונות, הקשורות אל הכבד.

הצילומים, שאותם מבצעים במהלך הבדיקה, עוברים סריקה ממוחשבת, היוצרת תמונה מלאה, המוצגת בחתכים, בכמעין שכבות. הרופא הבודק יכול לבחון כל שכבה בנפרד או בעזרת הדמיה תלת ממדית של הכבד כולו. המידה, שמתקבל מבדיקת טומוגרפיה ממוחשבת הוא הרבה יותר מפורט ומקיף, מזה המתקבל מבדיקת אולטרסאונד או מצילום רנטגן רגיל.

באילו מקרים של מחלת כבד מתבצעת הבדיקה?

בדיקת זו מתבצעת במקרים בהם ישנו חשש למחלות הקשורות לכבד ולתפקוד לקוי שלו. במקרה של חשש מגידולים סרטניים בכבד, במקרה של מחלות כבד כרוניות, ציסטה או זיהומים לאור הדבקות בנגיף ההפטיטיס, העשוי לגרום לבעיות כבד קשות, ואפילו לשחמת הכבד, מבצעים את הבדיקה כדי לבחון את מצבו של הכבד. במצבים מסוימים, במידה ומעוניינים לבצע ביופסיה, נעזרים בבדיקת CT, כדי לקבל הכוונה מדויקת יותר של המיקום שממנו מעוניינים לקחת את הדגימה.

כיצד מתבצעת בדיקת CT של הכבד?

בדיקה זו כוללת שימוש במכשיר מיוחד, מכשיר מלבני גדול, שאליו מוכנס, דרך פתח עגול, הנבדק. במהלך הבדיקה נדרש הנבדק לשכב ולא לזוז, שכן כל תזוזה שלו, ולו הקלה ביותר, יכולה לגרום ליצירת תמונות מטושטשות.

מכשיר ה – CT יוצר, כאמור, סדרה של מספר צילומים ומזוויות שונות, המעובדות בעזרת המחשב לכדי תמונות מפורטות, שבהן ניתן לראות את שכבותיו השונות של הכבד. במקרים מסוימים משתמשים בחומר ניגוד מיוחד, כדי לבחון את הכבד במהלך הבדיקה ולקבל תמונה ברורה יותר. הדבר רלוונטי בעיקר במקרים בהם ישנו חשש לגידול בכבד.

סכנות ותופעות לוואי

בדיקת CT איננה בדיקה פולשנית או מכאיבה. יחד עם זאת, יש לקחת בחשבון את תופעות הלוואי ואת הסיכונים האפשריים. הבדיקה כוללת חשיפה לכמות קרינה גדולה יותר מזו שנחשפים אליה בצילום רנטגן.

מספר רב מאד של בדיקות כאלה יכול להעלות את הסיכוי ללקות במחלת הסרטן בעתיד וחשיפה אל הקרינה הזו יכולה להיות בעייתית יותר כשמדובר בילדים צעירים. אולם, למרות הסיכון, התועלת המופקת מהבדיקה היא רבה ואפשר, בזכותה, להציל במקרים רבים חיים.

האם ניתן לבצע את הבדיקה בזמן ההריון?

בדיקת CT איננה מומלצת לנשים בהריון. ולכן, במידה ויש חשד למחלת כבד כלשהי או לבעיה בכבד, מומלץ לבצע בדיקות אחרות כדי לבחון את מצבו של הכבד. במקרים כאלה אפשר לבחור בבדיקת אולטרסאונד או בבדיקת MRI, הנחשבות לבטוחות הן לאם והן לעובר.