מחלות כבד נפוצות בתינוקות וילדים

מחלות כבד בתינוקות וילדיםחשד למחלות כבד בקרב תינוקות וילדים מצריך בדיקה ראשונית לצורך אבחון האם גורם המחלה הוא ראשוני כלומר מדובר בבעיה אשר נוצרה בכבד או על מעורבות הכבד במחלה מערכתית אחרת.

הסיבות להופעת מחלות כבד בתינוקות וילדים הן מגוונות וכוללות מחלות על רקע זיהומים ומחלות על רקע צהבת ממושכת בילוד.

בדיקות למחלות כבד מתבצעות באמצעות שימוש בטכנולוגיות מתקדמות הכוללות בדיקות דם, בדיקות מולקולריות, אמצעי הדמיה ובדיקות פולשניות כגון ביופסיה של הכבד ועוד. תהליך הטיפול במחלות כבד אצל ילדים מתחיל במעקב לצורך אבחון חומרת המחלה ואיתור כשל כבדי או סיבוכי מחלה מסכני חיים במטרה לשלול או להיערך לצורך בהשתלת כבד.

מושתלי כבד, הן ילדים והן מבוגרים זקוקים למעקב רפואי צמוד ולטיפול תרופתי על מנת למנוע דחייה של השתל וכן לייעוץ מקצועי לגבי הזכויות המגיעות.

כבד שומני אצל ילדים

מחלת כבד שלא כתוצאה מצריכת אלכוהול מתאפיינת בהצטברות שומן בתאי כבד באופן בלתי תקין כאשר כמות השומן הנכנס אל הכבד עולה על זו היוצאת ממנו. המחלה עלולה להוביל להיווצרות של דלקת הכבד או להצטלקות של רקמת הכבד עד למצב של שחמת הכבד.

בשנים האחרונות ניתן לראות עדויות לעלייה בשכיחות המחלה אצל ילדים ובמיוחד בקרב אלה הסובלים מעודף משקל, גם מצבים של סוכרת ועודף בטריגליצרידים בדם מהווים גורמי סיכון. כעשרים אחוזים מהילדים בישראל סובלים מהשמנת יתר וכ-25-50% מהם עתידים לסבול מכבד שומני.

ברוב המקרים אין תסמינים למחלה ובמידה והם מופיעים יכללו כאבי בטן, עייפות ואי נוחות בצד ימין של הבטן. אבחון המחלה מתגלה באופן מקרי בבדיקות דם המצביעות על רמה גבוהה של אנזימי כבד המעידים על נזק לתאי הכבד. בקרב ילדים הסובלים מעודף משקל מומלץ לבצע בדיקת אולטרסאונד של הבטן המהווה בדיקה חיונית לנוכח החשש מהתפתחות כבד שומני.

אטרזיה ביליארית

הפרעה נדירה בה דרכי המרה נחסמות בלידה או זמן קצר לאחריה. הסיבה למחלה אינה ידועה והיא נמצאת בתהליך של מחקר מאומץ. החסימה יוצרת לחת על הכבד וצלקות העלולות להוביל למצב של שחמת הכבד ולאי ספיקת כבד במידה והיא אינה מטופלת כראוי.

תינוקות הסובלים מאטרזיה ביליארית נראים בריאים עד הלידה מה שמקשה על האבחון. אחד הסימנים למחלה הוא צואה חיוורת או לבנה, שתן כהה וקיים סיכון להתפתחות צהבת.

אי ספיקת כבד חריפה בילדים

המחלה מתרחשת כשתאי כבד רבים מתים או ניזוקים בתוך פרק זמן קצר מה שפוגע בתפקוד הכבד. הסיבות למחלה רבות וכוללות הצטברות של רעלנים כתוצאה מנטילת תרופות במינון יתר, זיהומים נגיפיים כגון הרפס או צהבת, הפרעות מטבוליות כתוצאה מכשלים בעיבוד הכימי בכבד והפרעות אוטואימוניות בהן הגוף מזהה את הכבד כגורם זר אשר גורם לפעולה של מערכת החיסון כנגדו.

בקרב חלק גדול מן הילדים לא ניתן לאתר את הסיבה למחלה. תסמיני המחלה עשויים להיות קלים ובלתי ספציפיים בתחילה אולם עד מהרה עלולה לחול הידרדרות למצבים של צהבת וערפול מוחי כמו גם היווצרות של בצקות בגפיים ודימום.

סרטן כבד בתינוקות

מחלה הפוגעת בתינוקות במהלך שלוש השנים הראשונות לחייהם תוך היווצרות של גידול אשר דורש הסרה כירורגית ובמצבים בהם מיקום וגודל הגידול הופכים את הניתוח למסוכן ניתן לבצע השתלת כבד.

תסמיני המחלה כוללים סירוב של התינוק למזון, חום גבוה, עייפות, חולשה, כאבי בטן, נפיחות בבטן, בחילות, שתן כהה והצהבת העור והעיניים. אבחון המחלה כולל ביצוע בדיקות דם, צילום רנטגן, בדיקות הדמיה, ביופסיה ולפרוסקופיה והטיפול משתנה בהתאם לסוג המחלה ולשלביה וכן מגיל התינוק ובריאותו הכללית.

ניתוח להוצאת החלק הנגוע מהכבד או השתלת כבד הן דרכי הטיפול המרכזיות ובנוסף יישקל טיפול כימותרפי במטרה להאט את זרימת הדם לאזור הסרטני וטיפול בהקרנות לצורך הריגת תאי הסרטן.