פטרת ציפורניים

שינוי בצבע הציפורן, התפוררות או עיבוי של הציפורן, עיוות בצורה וכאבים עזים הם סימנים שצריכים להדליק נורה אדומה שקיימת פטרייה בציפורן. פטרת הציפורניים מהווה כחמישית ממחלות הציפורניים והיא עלולה להימשך שנים רבות אם לא מטפלים בה כראוי.

מהי פטרת הציפורניים?

פטרת ציפורניים היא זיהום בציפורני הידיים ואו הרגליים המתפשט לעיתים גם לאצבעות וגורם לציפורניים לשינוי בצבע, בצורה ובמרקם של הציפורן. צבען של הציפורניים יכול להשתנות לגווני הצהוב והחום, הן נהיות עבות או מתפוררות וצורתן מתעוותת. כמו כן הפטרת מלווה לעיתים קרובות בכאבים ובאי נוחות רבה, כל זאת בנוסף לקושי האסתטי. פטרת הציפורניים אינה חולפת מאליה ויש צורך לטפל בה, אחרת היא עלולה להימשך שנים רבות.

למרות שפטרת הציפורניים מופיעה בדרך כלל ברגליים, היא בהחלט יכולה להופיע גם באצבעות הידיים – מה שמהווה מקור לבושה גדולה וגורם להסתרת אצבעות הידיים מפני הסביבה. פטרת בציפורני הידיים יכולה להיגרם מסביבת עבודה לחה כמו מטבח ומאפייה.

כיצד נגרמת הפטרת?

המקור העיקרי לפטרת הציפורניים הוא פטריות. מכיוון הפטריות אוהבות להשתכן במקומות חשוכים, חנוקים ולחים, הרי שכפות הרגליים הוא מקום מזמין עבורם, בפרט בחודשי החורף שאז הרגליים סגורות רוב הזמן בתוך נעליים. הפטריות מגיעות לציפורניים בדרך כלל באמצעות הדבקה מאדם לאדם ומבעלי חיים או מהאדמה. ישנם גורמים שמעודדים היווצרות פטרת הציפורניים כמו מערכת חיסונית ירודה, סוכרת, סביבה לחה ועובש, נעל לוחצת, אי שמירה על הגיינה וכן מכה חיצונית בציפורן.

כיצד למנוע את הפטרייה

מכיוון שמדובר במחלת עור שכיחה יחסית המהווה מטרד ומפגע אסתטי, כדאי לנקוט אמצעי זהירות בכדי למנוע הידבקות. למשל, צריך להיזהר ממקלחות שמשמשות אנשים רבים כמו מקלחות בצבא, בחדרי כושר, בחופי ים ועוד, ומומלץ להשתמש בכפכפים. כמו כן רצוי לאוורר את הרגליים מדי פעם ואף לחשוף אותן לשמש עד כמה שניתן בחודשי החורף.

אבחון פטרת הציפורניים

כאשר מופיע סימן מחשיד המעיד על פטרת בציפורניים יש לפנות לאבחון. לצורך האבחון נלקחת דגימה מהציפורן הנבדקת תחת מיקרוסקופ. חשוב מאוד לבצע אבחון מקצועי לפני הטיפול מאחר שלעיתים קיימות גם מחלות עור אחרות כמו ספחת העור שלהן נצרך טיפול שונה. ככל שהאבחון יבוצע מוקדם יותר כך סיכויי הצלחת הטיפול עולים.

הטיפול בפטרת הציפורניים

ישנו מגוון רחב של דרכי טיפול בפטרת ציפורניים, כאשר לרוב הטיפול נמשך מספר חודשים. הדרכים הנפוצות לטיפול בפטרייה:

  • כדורים – ישנם מספר סוגים של כדורים שנועדו לטפל בפטרת באופן מערכתי. קיימת דעה שהם עלולים לפגוע בתפקוד הכבד ולכן רבים מסתייגים מהם.
  • טיפול חיצוני באמצעות משחות ולקים למריחה על הציפורן.
  • טיפול בלייזר הנחשב לטיפול הקצר ביותר, אך הוא יקר ויש הטוענים שהוא לא ממגר את הפטרת לחלוטין.
  • עקירה של הציפורן.
  • טיפולים טבעיים כגון דיקור סיני, טיפות טבעיות ועוד.
  • טיפול באמצעות לייזר – טיפול חדש ואפקטיבי לפטרת – מידע נוסף באתר fungal.co.il