זכויות לחולי כבד

זכויות לחולי כבדהכבד לוקח חלק בכמה תהליכים שונים בגוף, הוא עוזר לסלק רעלים מזיקים ממנו ושותף לתהליך חילוף החומרים. הוא מייצר חומרים, שחשובים לגוף ונחשב לאיבר הגדול ביותר מבין כל איברי הגוף.

מחלות כבד, הבאות לידי ביטוי בתצורות שונות, יכולות לגרום לפגיעה רבה מאד בכבד, עד לכדי אי תפקוד מלא.

הסובלים מכך נאלצים להתמודד עם קושי רב, המשפיע על איכות חייהם, מה שהופך את ההתמודדות עם המחלה לבעייתית עוד יותר. חולי כבד בישראל, בדומה לחולים במחלות אחרות, זכאים להטבות וזכויות שונות, הניתנות להם על ידי מוסדות רבים בארץ.

הטבות אלו מקלות עליהם, ולו במעט, עם ההתמודדות הלא קלה ועוזרות להם להמשיך בחייהם כמה שניתן, מבלי שיצטרכו לסבור לקושי כלכלי וקשיים נוספים, העשויים להיות נלווים למחלה.

הטבות מטעם המוסד לביטוח לאומי

לרשותם של חולי כבד עומדות מספר זכויות, הניתנות להם מטעם המוסד לביטוח לאומי. כדי לממש אותן, עליהם לפנות אל המוסד לביטוח לאומי באופן ישיר ולהגיש תביעה. כחלק מהגשת התביעה, עליהם לעבור וועדה רפואית, במהלכה בוחנים מספר רופאים, המתמחים בתחום, את מצבם הרפואי וקובעים את אחוזי הנכות שלהם.

רופאים ומומחי הוועדה בודקים עם אילו מוגבלויות נאלצים החולים להתמודד ומאילו לקויים הם סובלים. קביעת אחוזי הנכות, בהתאם לפרמטרים אלה, היא זו הקובעת את גובה הקצבה המגיעה לחולה, קצבה שאותה יקבל מדי חודש או כסכום חד פעמי.

קבלת קצבת נכות כללית – מתי?

חלק מהחולים במחלות הכבד זכאים לקבלת קצבת נכות כללית. מדובר בקצבה חודשית, המסייעת לחולים להתקיים למחייתם גם לאחר שנאלצו לעזור את עבודתם או לצמצם את שעות העבודה שלהם בעקבות המחלה. גובה קצבת הנכות הכללית נקבע בהתאם להחלטת הוועדה הרפואית ותוך התייחסות למצבו הנקודתי של החולה.

ומה לגבי מס?

במידה ונקבעו, בהתאם להחלטת הוועדה הרפואית 90 אחוזי נכות ומעלה, יכול החולה במחלת הכבד לקבל הטבות שונות, לרבות כאלו הקשורות לתחום המיסוי. אחת מהן היא פטור ממס הכנסה, התקף הן להכנסות מעבודה והן להכנסות אחרות, שלא ממקום העבודה. כדי לממש הטבה חשובה זו, על החולה לפנות ישירות לפקיד השומה הקרוב לביתו ולספק לו את כל הנתונים הנדרשים המעידים על מצבו הבריאותי ועל אחוזי הנכות שנקבעו לו לפני כן.

זכויות רפואיות שונות, העומדות לרשות החולה

במידה ומדובר במחלת כבד כרונית, ייהנה החולה מהמחלה מהקלות משמעותיות הקשורות לתשלום עבור התרופות. חלק מקופות החולים יממנו עבורו באופן מלא את התרופות וחלק מימון של קרוב ל – 90 אחוז.

הדבר רלוונטי הן לתרופות הקשורות למחלת הכבד באופן ישיר והן לתרופות מרשם אחרות. מעבר לכך, יקבל החולה במחלת הכבד אפשרות להצטרף לרשימת ההמתנה להשתלת כבד, תוך התייחסות לגילו, למצבו הרפואי וגם למידת ההתאמה שלו אל הכבד שזמין להשתלה.

ביטוח בריאות פרטי

לחולים במחלת כבד עם ביטוח בריאות פרטי עומדות לא מעט זכויות והטבות, ובתנאי שרכשו את הפוליסה לפני שחלו במחלת הכבד או לפני שגילו אותה. הטבות וזכויות אלו מוזכרות בתנאי הפוליסה עצמה ומשתנות בין חברה אחת לשנייה.

קראו עוד:

מחלות כבד גנטיות