זיהומים בכבד: גורמים ושיטות טיפול

שיטות טיפול בזיהומים בכבדדלקת הכבד נפוצה הן במדינות העולם השלישי והן בעולם המערבי. המחלה נוצרת ומועברת בקלות מאדם לאדם כתוצאה מזיהומים הנובעים מנגיפים שונים.

קיימים מספר סוגי זיהומים הגורמים למחלה דלקתית בכבד או הפטיטיס. הגורמים לדלקת בכבד כוללים שימוש באלכוהול ותרופות כאשר המרכזי שבהם הוא הידבקות בזיהום ויראלי מסוגים שונים המחולל את הדלקת הקרויים באותיות A,B,C ומכאן נגזר שם המחלה – הפטיטיס A.

הידבקות בהפטיטיס A: הזיהום עובר דרך המזון או השתייה

דלקת כבד הנובעת מהידבקות בנגיף הפטיטיס A ברוב המקרים אינה כרונית ונחשבת לקלה וכזו החולפת בתוך שבועיים עד ארבעה שבועות ולעתים ללא הופעת תסמינים כלל כך שהחולים אינם מודעים כלל להתפרצותה. בחצי אחוז מהמקרים, המחלה קשה עד מאוד וגורמת לאי ספיקת כבד אשר מסתיימת בצורך להשתלת כבד ואף במוות.

הזיהום הנגיפי מועבר במזון נגוע או במי שתייה מזוהמים. המחלה שכיחה בכל העולם ואבחונה מתבצע על ידי בדיקת דם. למחלה קיים חיסון אשר ניתן לתינוקות ולאוכלוסיות בסיכון.

הפטיטיס B: הזיהום עובר דרך הדם באמצעות רוק וזרע

זיהום זה מתרחשכתוצאה מחשיפה לנגיף במגע עם דם ונוזלי גוף כגון רוק וזרע. עם חדירת הנגיף הגוף, הוא מגיע לכבד המהווה את האיבר המועדף עליו ומפתחת מחלה בארבעה שלבים: שלב הדגירה בו אין הופעת סימנים, שלב הפרודרומה בו מתחילים להופיע תסמינים, שלב הצהבת הכולל הופעת גוון צהבהב בעור, ירידה בתיאבון, שתן כהה, בחילות והקאות, חום וחולשה.

בשלב זה מאובחנת לרוב המחלה כאשר השלב האחרון הוא שלב ההחלמה. אצל חלק מהחולים תהיה התמודדות עם המחלה בעוד אצל אחרים היא תגרום נזק. תוצאות הזיהום קשורות לגיל בו ארעה החשיפה אליו. כשהזיהום משפיע על תינוקות, ב-95% מהמקרים תתפתח דלקת כרונית בכבד. כשהזיהום משפיע על מבוגרים, סיכויי ההחלמה גבוהים, לאל סיכון להתפתחות דלקת כרונית, תוך רכישת חיסון לכל החיים.

הפטיטיס C: הזיהום נובע מהידבקות בדם נגוע

הפטיטיס מסוג C נוצר כתוצאה מחשיפה לאחד משישה תת סוגים של הווירוס הקרויים ג'נוטייפים ובהתאם לסוג הג'נוטייפ ניתן לחזות את יעילות התגובה לטיפול. הווירוס נפוץ בעולם כאשר ישנם כ-170 מיליון חולים, הווירוס נפוץ פי חמישה מווירוס ה-HIV.

הזיהום מתפתח כתוצאה ממגע עם דם נגוע, נוזלי גוף ומחטים מזוהמות. בשמונים אחוזים מהמקרים תתפתח מחלה כרונית בכבד שתגרום לפגיעה בתפקודו ואף לשחמת הכבד. בעשרים אחוזים מהמקרים הכרוניים, יתרחשו סיבוכים ויהיה צורך בהשתלה, או שהחולה ימות.

מחלה זו נחשבת לקשה ביותר מכל דלקות הכבד. אבחון המחלה מתחיל בבדיקת דם ולאחריה יבוצעו ביופסיה של הכבד או בדיקות פיברוטסט. חשיבות האבחון המוקדם רבה ונחשבת למצילת חיים במיוחד נוכח העובדה כי בשלביה הראשונים היא שקטה ונעדרת סימנים כלשהם.

מטרת הטיפול במחלה היא השמדת הווירוס על מנת למנוע התפתחות סרטן או שחמת הכבד. בשנים האחרונות פותחו תרופות חשות ויעילות יותר לטיפול במחלה המבוססות על עיכוב האנזימים המאפשרים לווירוס להתחלק, שילוב של טיפול זה עם תרופה ישנה יותר העלה את אחוזי ההצלחה של הטיפול לכ-80%.

סיכומי דלקת כרונית של הכבד

העדר טיפול במצב זה עלול לגרום לנזק חמור לכבד ולהוביל להיווצרות שחמת הכבד, סרטן ולפגיעה תפקודית קשה. חלק מנשאי הנגיף חיים אתו בשלום ולא חלה כל פגיעה בכבד, אך על כל המטופלים להיות תחת מעקב ולקבל טיפול בעת הצורך.

הטיפול תרופתי ומיועד רק לנשאים אשר מגלים סימנים של המחלה, אך אינו יעיל בכל המקרים ולעתים נדרשת השתלת כבד.