האם חומצה היאלורונית היא מעין הנעורים החדש?

בעולם הביוטי אך גם ברפואה, חומצה היאלורונית נתפסת כסוג של "מעיין הנעורים". האם זה אכן מבוסס על עובדות או רק משאלת לב? המחקר גילה חדש משמעית כי יש בכך אמת. חומר זה, המשמש תדיר להזרקות לצורך הצערת העור, למעשה נמצא בשימושים נוספים ומגוונים. זהו מרכיב שגוף האדם יודע לייצר והוא קיים בין היתר בעיניים, רקמות חיבור ומפרקים. בגופינו, חומר זה מסייע לשמירת לחות וסיוע בגמישות המפרקים.

לא מה שחשבתם: על התפקיד המפתיע של חומצה היאלורוניתחומצה היאלורונית

כולנו כבר שמענו כי מדובר בחומר מוביל בעולם הביוטי והאסתטיקה וגם אנו נוסיף על כך בהמשך כמה פרטים מעניינים. אולם, הרבה פחות ידוע כי חומצה היאלורונית גם נושאת תפקיד מפתיע של שיקום, מלחמה בדלקות ותהליכי ריפוי טבעיים. מחקרים מראים כי כאשר אנו נפצעים, הגוף מייצר ומעביר את החומצה לאזור הפגוע כדי לעורר ריפוי. בנוסף, מתגברים תהליכים נוגדי דלקת ומתגברת העברת הדם לאזור זה. מחקרים גילו כי תוספים, לדוגמא במשחות או ג'ל האילורוני, מביאים להפחתת כאב וזירוז ההחלמה. רופאי שיניים מסבירים כי השימוש בחומר זה כתכשיר למחלות חניכיים או ריפוי כיבים יעיל ביותר.

כיצד חומצה היאלורונית תורמת לשמירה על עור גמיש?

תוספים על בסיס חומצה מסוג זה עשויים לסייע להגמשת העור. עם העלייה בגיל, יכולתו של הגוף לייצר או להשתמש בחומצה להשגת עור אלסטי הולכת ויורדת. מכאן, מגיעה הפופולריות של חומר זה כתוסף ובתעשיית הביוטי. באופן טבעי, חלק ניכר מהחומצה מצוי בעור. השילוב בין מרכיב זה לבין מים מסייע לעור להישאר גמיש ולח ולמניעת התייבשות. כדאי לציין שהרגלי חיים לא בריאים, חשיפה לזיהום, עשן, חוסר שימוש באמצעי הגנה מהשמש, גורמים להתדלדלות מאגרי החומצה החשובה בגוף בכלל ובעור בפרט. מחקרים מגלים שכתוסף תזונה, גם במינון לא גבוה במיוחד, גמישות העור עולה והקמטים בעור הפנים נעשים פחות עמוקים ויותר מטושטשים.

בהזרקה או בכמוסה: חומצה היאלורונית במגוון פורמטים

בחומצה היאלורונית ניתן להשתמש בצורות שונות. למשל, ניתן להיעזר בהזרקות שמבוצעות לרוב אצל פלסטיקאי. כך ניתן לטשטש קמטים ולהילחם בסימני הגיל. בנוסף, נמכרות כמוסות של חומר זה, לעיתים בשילוב מרכיבים נוספים כדוגמת קולגן. בנוסף, אפשר לרכוש גם סרומים ותכשירים למריחה על העור, הכוללים את אותו החומר המיטיב עם העור. סרומים של חברות קוסמטיקה מובילות כוללים ריכוז גבוה של החומצה המיוצרת באופן שתתאפשר הספיגה בעור. גם קרמים וחומרי לחות בעלי תוספת של חומצה היאלורונית זוכים לביקוש גבוה. כטיפול מזותרפיה, מבצעים הזרקה לאפידרמיס, על מנת לשפר את מראה העור על ידי לכידת מים בשכבה זו. לטיפול בעיניים, מצויות טיפול אשר מונעות יובש וגם נלחמות בדלקות. בהזרקה יותר עמוקה, כך התגלה, ההשפעה עוד יותר משמעותית, בהצערה לאורך זמן. לאחרונה, דווח על חברות איפור שהחלו לשלב מוצרים המכילים את החומר הזה, כבסיס יעיל לאיפור וכן בשילוב שפתונים למראה שפתיים מלא ושפתיים לחות יותר.

לשימוש גם כשמן על המפרקים

חומצה האילרורונית מצויה אמנם בעיקר בעיניים ובעור, אולם גם המפרקים שלנו זקוקים לה. הימצאותה שם מועילה לשימור הסחוס ושימור יכולת התנועה החופשית של המפרק. המפרקים עומדים בעומסים מרבים, בפרט אלה הנושאים את משקל גופנו ולכן, עם העלייה בגיל אנו מרגישים כי המפרקים, בפרט הברכיים, מתחילים "לזייף". כאשר מתבגרים או בשל עודף משקל, ניתן להשיג שיפור בכאבי המפרק בזכות הזרקה של החומצה לצורך סיכוך ושיפור טווח התנועה. מתאים גם במצבים ניווניים ועשוי להוות חלופה לניתוחים (בפרט אם משלבים הורדה במשקל ופעילות גופנית מתאימה).

מקורות ולקריאה נוספת:
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1062/hyaluronic-acid
https://www.healthline.com/nutrition/hyaluronic-acid-benefits

 

אולי יעניין אותך גם:

האם בדיאטה מהירה קיימות סכנות?