הנחיות לאחר טיפול בוטולינום טוקסין

בוטולינום טוקסין הוא רעלן המשמש להזרקה בטיפולים קוסמטיים באזור המצח, בין הגבות ובצידי העיניים, כמו גם לשם טיפולים במצבים רפואיים כגון מיגרנות כרוניות והזעת יתר בבית השחי. בדרך כלל ניתן לעבור את הטיפול ללא תופעות לוואי, או עם תופעות לוואי קלות כגון אדמומיות או מעט נפיחות במקום ההזרקה.

למרות הסערות האחרונות לגבי בטיחות טיפול הבוטולינום טוקסין, עדיין מדובר בטיפול בטוח להעלמת קמטים. הליך זה מבוצע בהצלחה במהלך שלושים השנים האחרונות ללא כל השפעה שלילית, למעט במקרים נדירים וחריגים.

תופעת לוואי רפואיות

תופעות לוואי לאחר טיפול בוטולינום טוקסין נגרמות בדרך כלל כתוצאה מההזרקה הפוצעת את העור והרקמות. תופעות הלוואי הרגילות עלולות לכלול נפיחות, גירוד, חבורות ואדמומיות. תופעות אלו נגרמות בדרך כלל בשל פציעת נימים זעירים או כלי דם.

במקרים נדירים בלבד, תופעות הלוואי של טיפול בוטולינום טוקסין עלולות לכלול תגובות אלרגיות, פריחה, שטפי דם, תסמינים דמויי שפעת, כאבי ראש, כאבי צוואר, קשיים בבליעה, קוצר נשימה, בחילות, חולשה וכאבים או רגישות באזור ההזרקה.

תופעות לוואי חמורות עלולות להתרחש במקרים בהם מוזרקת כמות גדולה של בוטולינום טוקסין לשם מטרות רפואיות, בניגוד לכמויות קטנות המשמשות למטרות קוסמטיות. ההדגשה החוזרת היא כי תופעות לוואי אלרגיות חמורות הן נדירות מאוד. אם תופעות הלוואי אינן נעלמות לאחר יום או יומיים, יש ליצור קשר מיידי עם הרופא לשם קבלת הנחיות טיפול.

כיצד ניתן להקטין את הסיכון לתופעות לוואי?

ניתן לנקוט במספר צעדי בטיחות על מנת להפחית את הסיכוי לתופעות לוואי לאחר טיפול בוטולינום טוקסין. ראשית, יש לוודא כי הטיפול מבוצע על ידי רופא מיומן, מהימן ואמין. מנתחים פלסטיים מקבלים בדרך כלל את ההכשרה הטובה ביותר והם הרופאים המקצועיים ביותר לבוטולינום טוקסין.

יש לדון עם הרופא על ההיסטוריה הרפואית של המטופל באופן חופשי וגלוי, במיוחד אם המטופל משתמש במספר תרופות אשר עלולות לנטרל או לגרום לתגובה שלילית לטיפול הבוטולינום טוקסין.

ביומיים הראשונים לאחר טיפול הבוטולינום טוקסין ניתן לנקוט בצעדים הבאים על מנת למנוע את תופעות הלוואי:

הימנעות מאלכוהול – אלכוהול מרחיב את כלי הדם ועלול להגביר את הסיכויים להופעת חבורות, נפיחויות ואדמומיות.

הימנעות מפעילות מאומצת – במהלך יום או יומיים לאחר טיפול הבוטולינום טוקסין, מומלץ להימנע מפעילות ספורטיבית, אשר מגבירה את אספקת הדם לאזור הטיפול ומגבירה את קצב הלב, המובילים להופעת נפיחויות וחבורות.

הימנעות מעיסוי האזור המטופל – מצב זה עלול לגרום לבוטולינום טוקסין "לנוע" מאזור ההזרקה ולהשפיע על שרירים אחרים. יש להקפיד לא לגעת או לעסות את האזור במשך שש שעות לפחות לאחר טיפול הבוטולינום טוקסין.

הימנעות מחשיפה לשמש – לאחר טיפול הבוטולינום טוקסין, יש להקפיד שלא להיחשף לשמש או לחום גבוה, על מנת למנוע מצב של הרחבת כלי הדם המובילים לנפיחות.

מנוחה – מספר רופאים ממליצים לנוח במשך מספר שעות לאחר הטיפול, אך ברוב המקרים ניתן לשוב לפעילות סדירה מיד בתום הטיפול, כל עוד שהפעילות אינה כוללת מאמץ גופני.