טיפול בגלי הלם

טיפול בעזרת גלי הלם הינה שיטת טיפול חדשה יחסית אשר מטרתה לטפל בכאבים כרוניים במערכת השריר והשלד (מוסקולוסקלטלית). גל הלם הינו גל אנרגיה העובר את מהירות הקול, אך עובר מרחק קצר ביותר וגורם לרעידות ברקמה בה הוא פוגע. הסברה היא כי גלי ההלם גורמים לשחרור אנדורפינים, הידועים כחומרים המקלים על הכאבים. כמו-כן, גלי ההלם מפרקים הסתיידות ומעודדים זרימת דם מחודשת לרקמה. כל זאת תורם להעלמות הרקמה הפגומה ובניית רקמה חדשה תחתיה. ישנם סוגים שונים של גלי הלם. ההבדל בין הסוגים השונים נובע מאופן הפקת הגל, עומק חדירתו ברקמות וכדומה.

איך מחוללים גלי הלם?

מקור גלי ההלם הינו במכשיר חיצוני לגוף. השימוש בגלי הלם החל כאמצעי טיפול אלטרנטיבי לטיפול באבנים בדרכי השתן. לאחר שהתברר במקרה כי הטיפול אפקטיבי גם בשיכוך כאבים שמקורם במערכת השלד והשרירים, הוחלט לרתום את הטכנולוגיה המדוברת גם למטרה זו. יש לציין כי גלי ההלם בהם משתמשים לשיכוך כאבי שלד ושרירים שונים מאלה המשמשים לאבנים בדרכי השתן.

באילו מקרים הטיפול יכול לעזור?

טיפול בגלי הלם יכול לשמש כאמצעי טיפול למגוון רחב של בעיות מוסקולוסקלטליות, אך במיוחד במצבים בהם ישנה הרבה רקמת חיבור המחוברת לעצם-כדוגמאת הכתף, המרפק, הברך או הירך. למרות האמור לעיל, שימוש נרחב בגלי הלם למטרות טיפוליות נעשה במקרים של כאבים ברגליים. דוגמאות למצבים בהם נעשה שימוש בגלי הלם כוללים דורבן העקב, כאבי כתפיים וברכיים, מרפק "טניס" או "גולף", וכן דלקת בגיד אכילס.

בנוסף לאמור לעיל, נמצא כי שימוש בגלי הלם תורם גם להתפתחות וגדילה מחדש של עצמות באזור הכאבים. על כן הטיפול בגלי הלם יכול לשמש כטיפול בשברי מאמץ, במקרים בהם העצם לא מתאחה או שהאיחוי מתאחר, וכן במקרים של נמק ברקמת עצם.

בשנים האחרונות נעשו מחקרים רבים בניסיון להרחיב את יריעת השימוש בגלי הלם ככלי טיפולי למצבים רפואיים נוספים מעבר למערכת השרירים-שלד. מצבים אלה כוללים למשל כיבי עור ומצבים פתולוגים כרוניים אחרים בעור, זיהומים, דלקת פרקים, החזר ושטי, וכן מצבים נוירולוגיים מסויימים.

האם השימוש בגלי קול בטוח וכמה זמן לוקח לטיפול להתחיל להשפיע?

היתרון הגדול בשימוש בגלי הלם הוא שהטיפול נחשב לבטוח במיוחד. השימוש בטכנולוגיה עליה מבוססת השיטה לטיפול בעזרת גלי הלם נמצאת בשימוש ככלי טיפולי ברפואה מזה שנים רבות ומעט מאוד, אם בכלל-תופעות לוואי דווחו. כמו-כן, תופעות לוואי מזעריות וחסרות חשיבות כדוגמאת גרד ואודם בעור נעלמות בטווח זמן של שעות עד יום לאחר הטיפול.

באשר לטווח זמן בו מתחיל הטיפול להשפיע, נמצא במחקרים כי הטיפול מתחיל להשפיע לטובה כמעט מיידית לאחר הטיפול. אפקט זה הינו זמני, ונובע ככל הנראה מיתר הגירוי של הרקמה הפתולוגית. לוקח לפציעות כמה ימים להתחיל להחלים, וחולים רבים שמים לב לשיפור לפני סוף השבוע השני לטיפול. בהתאם למצב הספיציפי לחולה, החלמה מלאה צפויה תוך מספר שבועות עד מספר חודשים. אם זאת, הכאב  במקרים רבים הכאב נעלם לפני שתהליך ההחלמה מסתיים.

מהן התוויות הנגד לשימוש בגלי הלם?

במקרי סרטן העצמות, במחלות מטבוליות שונות וכן במצבים נוירולוגיים מסויימים אין להשתמש בטיפול מבוסס גלי הלם. כמו-כן, נהוג לשקול היטב את השימוש בגלי הלם במקרה והחולה הינה אישה בהריון וכן במקרים בהם החולה עדיין לא הגיע/ה לגיל הבגרות ועלול/ה להמשיך לגדול. כמו כן, אין משתמשים בגלי הלם באזורים בגוף בהם יש דלקת פעילה (למרות שישנם מחקרים המעידים על האפקטיביות של שימוש בגלי קול במקרים של דלקות).