הזרקת בוטולינום טוקסין בשפתיים

בוטולינום טוקסין בשפתייםאזור השפתיים והפה נוטה לסבול מנזקי שמש המשפיעים על הדיבור והביטוי, וגורמים להתפתחות קמטים וחריצים. בשילוב עם האובדן הטבעי של גמישות העור אשר מתרחש עם ההזדקנות, אין זה פלא שהשפתיים והפה הם בדרך כלל הראשונים לסבול מקמטים.

בוטולינום טוקסין משמש בעיקר לטיפול בקמטים. הזרקת בוטולינום טוקסין לשפתיים היא פתרון נהדר עבור אדם המבקש להסיר קמטים הקרובים לשפתיים ובמקביל זוכה אף למראה שפתיים מלאות יותר. מטופלים המקבלים זריקות בוטולינום טוקסין לשפתיים יכולים להמשיך בפעילויותיהם היומיומיות ולהשתתף באירועים חברתיים לאחר התהליך, באופן מיידי.

בניגוד למחשבה הרווחת, הזרקת בוטולינום טוקסין איננה מיועדת לעיבוי השפתיים. עיבוי שפתיים מתבצע באמצעות חומרים אחרים כדוגמת סיליקון וחומצה היאלורונית.

למי מיועד התהליך?

על מנת לענות על שאלה זו, על אדם (גבר או אישה) לשאול את עצמו קודם למה הוא מבקש לשנות את שפתיו. אין צורך לעבור הליך זה אלא אם כן אדם באמת מעוניין לשנות את המראה שלו. אם אדם שוקל הגדלת שפתיים על מנת לשמח אדם אחר או על מנת לנסות להתאים עצמו לתדמית אידיאלית, מומלץ לחשוב פעמיים.

בנוסף, חשוב לנקוט בציפיות ריאליות לגבי התוצאה. השפתיים המשופרות עשויות להיראות מלאות יותר בעת היציאה מקליניקת הטיפולים, אך המראה ילך ויתמתן עם הזמן.

תהליך הזרקת בוטולינום טוקסין לשפתיים

בוטולינום טוקסין מוזרק לשפתיים באמצעות מחט עדינה מאוד, המתמקדת בקבוצת שרירי השפתיים, ולעיתים נדרשות מספר זריקות על מנת להגיע לתוצאות הטובות ביותר. למרות שרעיון הזרקת מחט קטנה לתוך השפתיים נראה אולי כואב, הליך בוטולינום טוקסין שפתיים הוא מהיר ונטול כאבים יחסית. מטופלים רבים משווים את התחושה לעקיצת דבורה. התהליך נמשך עד חצי שעה.

ניתן לשוב על הזרקת בוטולינום טוקסין לשפתיים לעיתים קרובות ככל הנדרש, היות וההשפעה מתחילה לאבד את עוצמתה בתוך תקופה של חודשיים עד ארבעה חודשים.

ציפיות מהתהליך

לפני הזריקות, הרופא עשוי לשתק את אזור ההזרקה על מנת להקל על תחושת אי הנוחות. לעיתים ניתן לקבל זריקה לפני הטיפול על מנת להקהות לחלוטין את תחושת השפתיים. הזריקה דומה לזריקת הרדמה אצל רופא השיניים.

לאחר סימון זהיר של אזור ההזרקה, מחט דקה מאוד מוזרקת אל השפתיים. בסיום התהליך, ניתן להניח קרח על מנת להקל על חוסר הנוחות והנפיחות, אך אין ללחוץ בחוזקה על אזור הטיפול. מומלץ להימנע משימוש בשפתון או מוצרי שפתיים אחרים מיד לאחר התהליך. ההבדל יורגש מיד, ולאחר הריפוי, תשוב התחושה הטבעית אל השפתיים.

תדירות הטיפול

יש להבין כי בוטולינום טוקסין לשפתיים אינו הליך קבוע. יתרונות הטיפול יורגשו עד ארבעה חודשים בטרם יהיה צורך בהליך נוסף. ההשפעות החיוביות של השימוש בבוטולינום טוקסין על בסיס קבוע הן כי ככל שמוזרק בוטולינום טוקסין לשרירים, הם מתחילים להירגע באופן טבעי יותר, עד לנקודה שבה כל טיפול מחזיק מעמד בפועל זמן רב יותר.

תכנון הטיפול

תמיד הכי טוב לקבוע התייעצות עם רופא עור או מנתח פלסטי המתמחה בזריקות בוטולינום טוקסין לפני ביצוע התהליך. יש לקבל הערכה רפואית מלאה לפני כל טיפול. מומלץ כי מטפלים המוכנים לזריקות ימנעו מצריכת משככי כאבים קלים או כל תרופות אנטי דלקתיות אחרות במהלך יומיים או שלושה לפני הטיפול, על מנת למזער את השפעות שטפי הדם.

סיכונים ותופעות לוואי

זריקת בוטולינום טוקסין לתוך השרירים סביב השפתיים אינה מופיעה באישור מנהל המזון והתרופות האמריקני, ולכן יש ללמוד את תופעות הלוואי הכרוכות בהזרקת בוטולינום טוקסין לפני הטיפול.

התהליך הוא בעל השפעה מתונה, עקב הרפיית "קצה" השריר, וכאשר הזריקה מתבצעת בסמוך לשפה העליונה, אך המטופל עלול לסבול מתופעות לוואי כגון קושי להגות את האותיות "פ" ו-"ב", או לגימה באמצעות קשית.

בוטולינום טוקסין שפתיים כרוך בסיכון כלשהו לשיתוק שרירים בפנים, ובדרך כלל לא יהיה הבחירה הראשונה. לכן מומלץ לשקול אפשרויות מילוי אחרות, ולהתייעץ עם הרופא לגבי כל החששות.