טיפול בצלקות באמצעות בוטולינום טוקסין

מאז ומעולם, טיפול בצלקות והפחתת היווצרות הצלקות היה תחום חשוב ביותר ברפואה, והעסיק בעיקר מנתחים פלסטיים ורופאי עור.

כאשר יש לבצע ניתוח באזורים בולטים בפנים (כמו לדוגמא הסרת סרטן העור), קיימת חשיבות רבה להשארת צלקת מינימלית. במקרים אלה, ניתוח מוצלח לא כולל רק את הסרת הנגע בצורה מלאה, אלא גם השארת צלקת קטנה ולא בולטת.

צלקות בולטות במצח, על הלחיים או בשפתיים יכולות לגרום להפרעה קוסמטית קשה ביותר, אשר תפגע בביטחון העצמי ובאיכות החיים של המטופלים.

שימוש בבוטולינום טוקסין במהלך ביצוע ניתוח או במקרים אחרים של הופעת חתכים בפנים וחשש לצלקות מכוערות יכול להפחית בצורה ניכרת את חומרת הצלקת ולהעניק למטופלים תוצאת טובות יותר.

השימוש בבוטולינום טוקסין בזמן הניתוח הוא בעל השפעת משמעותית על החלמת הצלקת ומאפשר לה להחלים טוב יותר ובצורה יפה יותר, ועל כן יכול לעניין מטופלים ומטפלים רבים.

הטיפול הרפואי בבוטולינום טוקסין להפחתת צלקות

עיקר הידע על טיפולי בוטולינום טוקסין להפחתת צלקות מתבסס על שימוש בבוטולינום טוקסין בזמן ביצוע ניתוחים בפנים. במקרים אלה, המנתחים הזריקו את הבוטולינום טוקסין סביב אזור החתך לפני ביצוע התפרים, ונראה שהזרקת הבוטולינום טוקסין הצליחה להפחית את חומרת הצלקת באופן משמעותי.

הזרקת בוטולינום טוקסין סביב אזור הצלקת במהלך הניתוח מספקת מספר יתרונות משמעותיים המסייעים להחלמת הצלקת:

  • הפחתת ההיפרטרופיה של הצלקת – אצל מטופלים בהם בוצעה ההזרקה הופיעה היפרטרופיה מופחתת של האזור הצלקתי, והצלקת הייתה פחות בולטת. היפרטרופיה של אזור הצלקת הוא גדילה פראית של רקמת קולגן באזור הצלקתי, אשר גורמת לבליטה לא יפה מעל פני שטח העור. הפחתת ההיפרטרופיה חיונית כמובן לשיפור המראה האסתטי של הצלקת, ועל כן מסייעת לטיפול בה.
  • סגירה טובה יותר של פצע הניתוח – הזרקת הבוטולינום טוקסין לאזור חתך הניתוח גורמת להרפיית השרירים השטחיים והעור, ועל כן מאפשרת למנתחים לסגור את העור בצורה טובה ורפויה יותר. לסגירת העור חשיבות מכרעת בהיווצרות הצלקת, וכאשר הסגירה מתבצעת בצורה מושלמת הצלקת תהיה מינימלית. לשם כך, טיפול בבוטולינום טוקסין אשר מפחית את מתיחות העור מסייע לרופאים לסגור את צלקת הניתוח בצורה יפה יותר, אשר תעניק מראה אסתטי יותר בעתיד.
  • הפחתת לחץ על הצלקת – להזרקת הבוטולינום טוקסין השפעה חשובה גם אחרי הניתוח, ומכיוון שגורם להרפיית שרירים, הזרקתו גורמת להפחתה משמעותית של הלחץ על הצלקת. ברגע שהשרירים רפויים, הם אינם לוחצים על הצלקת ומאפשרים לה להחלים בצורה יפה יותר.

מלבד השפעת הבוטולינום טוקסין על הפחתת הצלקות תוך כדי ניתוח, ניתן ליישם את אותם עקרונות גם במקרים של חתכים אחרים, ולאפשר החלמה טובה יותר של הפצע בעזרת הזרקת הבוטולינום טוקסין בטכניקה דומה.

סוג נוסף של צלקות אשר יכולות להיות מושפעות באופן חלקי מטיפולי בוטולינום טוקסין הן צלקות שקועות, אשר מופיעות לרוב לאחר אקנה. במקרים אלה, החלקת העור יכולה להקנות למטופלים מראה אסתטי יותר באופן זמני אך לא תוביל לשיפור מראה הצלקת בטווח הארוך ועל כן טיפול זה לא תמיד מומלץ. כמו כן, בוטולינום טוקסין משמש גם כטיפול למילוי צלקות, כאשר הזרקת הבוטולינום טוקסין מתבצעת מתחת לצלקת הקיימת.

סיכונים ותופעות לוואי של הטיפול

בדומה לפרוצדורות אחרות בהן מוזרק בוטולינום טוקסין, גם במקרה זה יכולים להופיע כתוצאה מהטיפול מספר תופעות לוואי וסיבוכים.

הסיבוך העיקרי במקרה זו הוא חדירת הבוטולינום טוקסין אל זרם הדם ויצירת אפקט של הרעלת בוטולינום טוקסין. מצב זה מתאפיין בהפרעת נשימה, הפרעות בליעה ושיתוק ויכול לגרום לסיכון ממשי. בנוסף, בחודשים הראשונים לאחר הזרקת הבוטולינום טוקסין צפוי רפיון שרירים משמעותי באזור הצלקת, אשר ילך ויצטמצם עם הזמן ויעלם כאשר השפעת הבוטולינום טוקסין תופסק.

בסך הכל מדובר בפרוצדורה בטוחה יחסית אשר יכולה לשפר את מראה הצלקת באופן משמעותי ביותר.

ראו גם:

עיבוי שפתיים