חשיבות רפואת ספורט למתאמנים

ספורט, ברמה הכללית, חשוב עבור כל אחד מאיתנו. הוא מאפשר לנו לשמור על כושר ועל משקל גוף תקין, מונע בעיות בריאותיות ומשפר את איכות החיים והתחושה האישית שלנו. הבעיה היא שאם מבצעים את הפעילות בצורה לא תקינה, או בעצימות גבוהה מדי, עלולים להיגרם נזקים – ולא רק במקרה של ספורטאים מקצועיים.

כאן בדיוק אנחנו נכנסים לשדה המשחק של רפואת ספורט, אחד המתפתחים בשנים האחרונות בתחום הרפואי. מטרת העל של התחום היא לעסוק במניעה, באבחון ובטיפול בפגיעות אשר המקור שלהן הוא ספורט או פעילות גופנית: בין היתר מדובר כאן על פגיעות נפוצות דוגמת סיבובים או עיוותי צורה של שרירים או מפרקים, עומס יתר על השרירים (שעלול להביא לנזקים להן), שחיקה של איברים שונים בגוף האדם והרשימה, למרבה הצער, עוד ארוכה.

תחום רחב בכל קנה מידה

רפואת ספורט משלבת בתוכה נושאים מתחומים רפואיים שונים, שמשלימים יחדיו את התמונה הרפואית המלאה. בין הנושאים הנכנסים כאן לתמונה ניתן למנות אורטופדיה, פיזיותרפיה, פיזיולוגיה של המאמץ, ביומכניקה, תורת האימון, תזונה ואפילו סיוע לאוכלוסיות ספציפיות, במסגרת רפואת ילדים או נשים למשל.

הקשר ההדוק בין התחומים הרפואיים האלה, וההשפעה האפשרית שלהם על פציעות ספורט, מסבירים מדוע חייבים להתייחס לרפואת ספורט במלוא הרצינות. ולא, לא תמיד התבססות על מדריכי הכושר ועל תזונאים כשלעצמם היא מספיקה או מומלצת, בייחוד לא כשישנה סבירות גבוהה לנזקים או כשהנזקים כבר נגרמו לאדם המתאמן.

חלק מרכזי אחר ברפואת ספורט קשור לקשר הקיים בין הפעילות הגופנית – כשהיא נכונה ומבוקרת – לבין שורה ארוכה של מחלות, כולל מחלות כרוניות. מומחי רפואת הספורט יודעים כיצד להתאים אותה כך שתוכל לא רק למנוע מחלות מלכתחילה, אלא גם תאפשר להתמודד עם מחלות קיימות. הרופאים יכולים לסייע בהרכבה של תוכנית ספורטיבית להתמודדות עם מחלות לב, מחלות בכלי דם, סוכרת, בעיות במפרקים וכן הלאה. בהרבה מקרים מדובר כאן על שילוב של הספורט עם דרכי פתרון אחרות של הבעיה.

לא רק לספורטאים מקצועיים

עד לפני מספר שנים, הדעה הרווחת הייתה שאבחונים וטיפולים במסגרת רפואת ספורט הם נחלתם של הספורטאים המקצועיים בלבד. מאז נרשמו אינספור אנשים למכוני הכושר, והתמונה השתנתה. זה נכון שהרבה אנשים לא מבצעים פעילות גופנית בתדירות הרצויה, אבל מצד שני יש עלייה באיכות החיים ובמודעות לחשיבות בספורט, שמביאה לרבים שכן עושים את זה. טיול ברחוב בין המוני רצים, או ביקור במכון הכושר השכונתי, יאפשרו לכם ללמוד על זה.

הבעיה מתחילה כאשר האנשים לא יודעים כיצד לבצע את הפעילות באופן שתהיה יעילה ובעיקר בטוחה עבורם. למעשה, אפשר להגיד שהסיכוי שאנשים אלה יסבלו מנזקים גופניים גדול לא פחות מאשר הספורטאים המקצועיים, שנמצאים תחת בקרה מקיפה ויודעים פחות או יותר מהם חוקי המשחק העיקריים: הספורט עבורם הוא לא רק דרך חיים, אלא מקצוע.

נהוג לחלק את אוכלוסיית היעד של רפואת ספורט למספר קבוצות, הנבדלות על פי מאפייני המתאמן, סוג הפעילות, העוצמה שלה ותדירותה. אחת הקבוצות למשל היא מה שמכונה "החובב המתחיל", המורכבת בעיקרה מאנשים שמתחילים לבצע פעילות ספורטיבית בגיל מאוחר יחסית, או אחרי תקופה ארוכה של היעדר פעילות. אותם אנשים עלולים שלא לבצע את הפעילות בצורה נכונה, למשל מבחינת קצב אימון שהוא מהיר מדי.

מומחי רפואת ספורט עשויים להרכיב עבורם את תוכנית האימונים הנכונה ביותר, לסקור את המצב שלהם תוך כדי ולהעניק טיפולים משלימים. רפואת ספורט לנשים, דוגמת נוספת, עשויה להתמקד בספורט אצל נשים במהלך הריון או לאחר לידה, נשים עם בעיות הורמונליות וכן הלאה.

עוד על יתרונות רפואת ספורט באתר המקיף sportsmedicine.co.il