רפואה אלטרנטיבית – השיטות הנפוצות ביותר

רפואה אלטרנטיבית תופשת מקום של כבוד במגוון שירותי הרפואה הניתנים כיום. כל קופות החולים נותנות טיפולים אלטרנטיבים כחלק משירותי הבריאות ורבים מעדיפים לבחור ברפואת המזרח על פני טיפולים מסורתיים ברפואה המערבית.

להלן 5 הטיפולים האלטרנטיבים הנפוצים ביותר

ארותרפיה

ארומתרפיה היא טיפול העוסק בשמנים ותמציות שמקורם בצמחים, לטיפול במחלות רפואיות ולשיפור האיזון הפיזי והרגשי של גוף האדם. הטיפול מתבסס על הפקת חומרים נדיפים כתוצאה מחשיפה הצמח לקיטור. הפקת הכימיקלים נעשית מכל חלקי הצמח. מנגנון הפעולה של השמנים כולל את חדירת מולוקולות דרך האף, היקשרותם לעצבים ומעבר אותות לאזורים במוח האחראיים על חוש הריח. במקביל, המולוקולות נספגות לדם.

לשמנים קיימת השפעה ניכרת על המישור הרגשי והתודעתי. חוש הריח משאיר את חותמו באזורי המוח האחראים על הזכרון. ארומתרפיה משמשת לטיפול בבעיות כמו כאבי אוזניים ודלקות אוזניים על ידי שימוש בצמח הלבנדר, הפרעות אכילה באמצעות סיוע לאיזון רמות מיצי העיכול והתאבון. מחלות נוספות המטופלות באמצעות ארומתרפיה הן אסטמה, אקזמה, אקנה, עצירות, שיעול כרוני, הליקובקטר פילורי, כבד שומני ובמצבים כמו חרדה.

רפלקסולוגיה

רפלקסולוגיה היא מדע ריפוי המתבצע בכפות הרגליים והידיים. הטיפול נעשה באמצעות הפעלת כמות מתאימה של לחץ בנקודות אסטרטגיות הממוקמות בגוף.  שיטת הריפוי התגלתה על ידי המצרים הקדמונים לפני הספירה ומאז השימוש בה נעשה בצורה נרחבתבעולם. על פי האמונה הרווחת, לכל נקודה בגוף יש תפקיד על מערכת או איבר. לחיצה על האזור המסויים מסייעת בריפוי מחלה או הקלה בכאבים באזור מסויים בגוף, שעליו היא אחראית. ההערכה היא כי ישנם מעל 7,000 נקודות , כאשר כל אחת מהן מתאימה לאיבר אחר כמו עצב,קיבה ,שלפוחית ​​השתן, לב, מוח , לבלב , ריאות, ועוד.

דיקור סיני

אקופונקטורה היא שיטת טיפול של הרפואה האלטרניטיבית אשר בה מוחדרים מחטים באזורים השונים של הגוף. נאמר כי בגוף קיימות כ 365 נקודות דיקור הממוקמות על פני רשת של מרידיאנים (מסלולים). הדיקור מסייע לגוף לרפא את עצמו. בנוסף הדיקור משחרר מתחים, לחץ ומטפל בכאב. כמו כן, יכול הדיקור הסיני  להוות פתרון רפואי למספר מחלות בדרכי הנשימה, מחלות עיניים, פה, בעיות במערכת העיכול והפרעות נוירולוגיות. עבור חולים רבים, דיקור סיני הפך לחלופה רפואית לתרופות, כגון תרופת נוגדות דיכאון, ותרופות אנטי דלקתיות.

רייקי

רייקי הינה שיטת טיפול אלטרנטיבית המשלבת מגע. המטפל מניח את ידיו על גוף המטופל, או מעט מעליו, ובאמצעות כך גורם לאנרגיות היקום לזרום דרך המטפל אל המטופל. הטיפול ברייקי מתאים לכל גיל ומצב בריאותי ומטפל ברבדים הפיזיים, הנפשיים הרגשיים והרוחניים. הטיפול משמש להרגעת כאבים, מקטין חרדות ופחדים ומעשיר את יכולתיו הרוחניות של האדם כמו יצירתיות, התרוממות רוחנית, הקרנת שלוות נפש ועוד.

טיפול בצמחי מרפא

הטיפול בצמחי מרפא נעשה עוד מימי קדם ושולב ברפואה העממית. צמחים שונים הינם בעלי פעילות היפוגליקמית ומשמשים להפחתת סוכר,  בעוד אחרים פועלים על יצירת איזון הורמונלי, פעילות נוגדת חיידקים ווירוסים, דלקות, משמשים לטיפול בבעיות במערכת העיכול ומערכת החיסון.