ניתוחים לקיצור קיבה – כל היתרונות והחסרונות

במהלך שנת 1960, אנשי מקצוע רפואיים החלו להבחין באובדן משקל משמעותי בקרב מטופלים שעברו הליך הסרת חלק מהבטן, כטיפול לכיבי קיבה. כתוצאה מכך, ניתוחי קיצור קיבה שונים פותחו ועודנו לאורך השנים, וכיום קיים מגוון רחב לבחירה. שלושת הסוגים העיקריים של ניתוחי הרזיה שונים הם מעקף קיבה, קיצור קיבה ושרוולי קיבה. לכל אחד מהם יש את היתרונות והחסרונות.

ניתוח מעקף קיבה

זהו הסוג הראשון של ניתוחי קיצור קיבה, שפותח במהלך שנת 1960, במהלכו הבטן מחולקת לשניים. החלק הראשון של הקיבה אוסף מזון ומתחבר למעי הדק על מנת לסייע לה לעכל את האוכל.

באמצעות יצירת בטן קטנה, המטופל מרגיש מלא יותר מהר, והיות המזון מדלג על חלק ממערכת העיכול, כמות קטנה יותר של קלוריות נספגת.

יתרונות

זהו סוג ניתוח קיצור קיבה המוביל לתוצאות מהירות ומשמעותיות ביותר. בתוך חצי שנה, מתרחש אובדן של חמישים אחוזים מהמשקל הכולל, בהשפעה הנמשכת שנים.

עם ההרזיה המגיעה, מגיעה התאוששות מהירה ממגוון תחלואים הקשורים במשקל יתר, כגון לחץ דם גבוה, דום נשימה בשינה ואפילו סוכרת.

חסרונות

היות והאוכל עובר דרך מערכת העיכול בקצב מהר יחסית, המטופל מסתכן באי ספיגת מספיק חומרים מזינים. כן, פחות קלוריות נספגות על ידי הגוף, אך פירוש הדבר גם ספיגת פחות סידן, ברזל וויטמינים מסוימים מהמזון.

אנשים שעברו ניתוח קיצור קיבה חייבים לקחת תוספים מדי יום על מנת לפצות על המחסור בחומרים המזינים, ולקבל טיפולים מיוחדים לצריכת קלוריות נאותה כדי לשמור על בריאותם.

בנוסף, ניתוח מעקף קיבה הוא ניתוח גדול, וככזה הוא טומן בחובו סיכונים משמעותיים, כגון קרישי דם ודלקות. במקרים מסוימים, קיים צורך להסיר אפילו חלק גדול יותר מהמעי הדק, וקיים סיכון אף להתרחשות אבני מרה.

קיצור קיבה בטבעת

ניתוח זה משתיל בבטן טבעת שיוצרת בטן עליונה קטנה ובטן נמוכה גדולה יותר. הבטן העליונה מעבירה את המזון לאט דרך הערוץ הקטן בבטן התחתונה, והמטופלים מרגישים מלאים מהר, מה שגורם להם לאכול פחות.

יתרונות

בניגוד לניתוח מעקף קיבה, ניתוח זה הוא קבוע. אם אתה מחליט להסיר את הטבעת, זהו ניתוח פשוט יחסית. בנוסף, לעומת ניתוח מעקף קיבה, זהו הליך בטוח וניתן להתאושש ממנו מהר.

קיימת אף מידה מסוימת של התאמה אישית עם ניתוח קיצור קיבה בטבעת, כשניתן להדק את הטבעת או לשחרר אותה עם זריקה או הסרה מלוחה.

חסרונות

בהשוואה לניתוח מעקף קיבה, הירידה במשקל עם ניתוח קיצור קיבה בטבעת אורך יותר זמן. קיימים גם סיכונים די משמעותיים ייחודיים לניתוח זה. הטבעת עלולה להחליק או לדלוף, מה שעלול לגרום לכאב עז, כשההקלה היחידה מגיעה באמצעות ניתוח נוסף.

שרוול קיבה

ניתוח זה הוא צורה אחרת של ניתוח בריאטרי. הוא מסיר כשלושה רבעים מהקיבה, ומה שנותר מתחבר לשרוול המחבר את הוושט למעי הדק.

יתרונות

סוג ניתוח קיצור קיבה זה מושלם למטופלים העשויים להימצא בסיכון גבוה יותר לסיבוכים במהלך הניתוח. בניגוד לניתוח טבעת קיבה, לא קיים התקן זר מגביל המוצב בגוף העלול לגרום לסיבוכים אפשריים, החלקה או זיהום.

בנוסף, ניתוח שרוול גורם למטופל לרדת במשקל מהר יותר. בדרך כלל, מתרחשת ירידה במשקל בשיעור של שלושים עד חמישים אחוז במהלך מחצית השנה הראשונה עד שנה, ותוצאות אלו יכולות להימשך שנים. ניתוח זה דורש מעקב רפואי, שכן אם השמנת היתר חוזרת, ניתוח תיקון הקיבה עלול להיות מסוכן ביותר.

חסרונות

בראש ובראשונה, בניגוד לניתוח טבעת קיבה, ניתוח זה הוא בלתי הפיך. חלק מהקיבה יוסר כליל, כך שלא ניתן לבטל את תוצאות הניתוח. הקיבה מהודקת וחלק ממנה נחתך. סיכות הניתוח עלולות לדלוף ולגרום למגוון בעיות בריאותיות, כולל זיהום.

בעוד שניתוח זה אינו הפיך, אין פירוש הדבר שהעלייה במשקל בלתי אפשרית. אופי הקיבה יכול להימתח, ללא קשר לניתוח. עם החלטות תזונתיות שליליות, ניתן למתוח את הבטן בחזרה לגודלה המקורי.

המידע באדיבות אתר bariatric.org.il