קונדילומה – איך תצליחי להיפטר מקונדילומה: המדריך המלא

קונדילומה היא יבלת המופיעה על החלק החיצוני של איבר המין, באזור פי הטבעת, או באופן פנימי בנרתיק או בחלק העליון של הרחם, או בשופכה הגברית.

זהו נגע ורדרד העשוי להתרחש ללא תסמינים או לגרום לגירוד, צריבה, רגישות, כאב במהלך קיום יחסי מין או להטלת שתן תכופה.

מאפייני קונדילומה

זהו גידול קטן דמוי כרובית המתרחש על או ליד איברי המין. הוא נגרם כתוצאה מווירוס הפפילומה האנושי (HPV), ונחשב כאחד הגורמים השכיחים ביותר למחלת מין (STD).

תסמין היבלת הוא "קצה הקרחון" היות והווירוס אורב בתאי העור הרגילים מסביב ליבלת הגלויה, ולעיתים אף באזורים אחרים באברי המין.

לאופי הוויראלי של המצב יש גם השלכות חשובות על אופן הטיפול. רוב האנשים עם הווירוס אינם מודעים לקיומו, והוא עלול להדביק תאים אחרים אך לא לגרום ליבלות במשך שנים רבות. כשהמחלה מתפרצת, היא מתבטאת בנגעים גלויים כאשר המערכת החיסונית מדוכאת.

המיקום של קונדילומה והתסמינים והגורמים עלולים לגרום לבעיות רגשיות וחברתיות

יבלות באברי המין עלולות לגרום לסערה נפשית פסיכולוגית קיצונית, והסובלים מהמצב חשים מבוכה, כעס ואף אשמה.

המחלה עלולה להתרחש כתוצאה ממחלות אחרות המועברות במגע מיני, או כתוצאה מנטילת תרופות מסוימות כגון טיפולי כימותרפיה לסרטן. עישון מגביר כפליים את הסיכון, וגם תוצרי לוואי של ניקוטין התוקפים את מערכת החיסון בצוואר הרחם אחראים להתפרצות קונדילומה.

מגוון גישות טיפול לקונדילומה

הטיפולים מתחלקים לשלוש קטגוריות: תרופות מרשם מקומיות להריסת רקמות יבלת; שיטות כירורגיות להסרת רקמת יבלת; וגישות ביולוגיות למיקוד הנגיף הגורם למצב הבסיסי. כל טיפול חייב להיות מיושם על היבלת, ולהילקח באופן שיטתי.

ה-FDA אישר את התרופה קונדילוקס לשימוש על האזור הפגוע, כטיפול מקומי לקונדילומה. חלק מהרופאים רושמים את התרופות פודוקון 25 ופודופין הניתן לשטיפה, או קרם במינון חלש. התרופה קונדילוקס עשויה לגרום לתחושת צריבה, כאבים, דלקות, גירוד או שחיקת האזור הפגוע.

בנוסף, קרמים או חומצה המפעילים תגובה חיסונית נקבעים למריחה על היבלות הפגועות. התרופות אינן מתאימות לנשים הרות שכן הן עלולות לגרום למומים מולדים.

טיפולים פולשניים

יבלות גלויות באברי המין ניתנות להסרה פיזית באמצעות קור, חום או כריתה על ידי אזמל. כל השיטות האלו אינן נוחות והיבלות נוטות לשוב בעוצמה, היות והנגיף עדיין קיים בתאים סובבים. לייזר וכריתה כירורגית קונבנציונלית נחשבים לטיפולים הטובים ביותר לקונדילומה נרחבת, במיוחד בקרב מטופלים שלא הגיבו לטיפולים אחרים.

קריותרפיה מבוצעת על נגעים פחות נרחבים. שיטה זו משתמשת בחנקן נוזלי או מכשיר שנקרא cryoprobe להקפאת רקמת היבלת, המוביל להתפוררותה. זהו טיפול זול שאינו כרוך בהרדמה, ובעל פחות סיכויים להותרת צלקת בהשוואה לכריתה.

טיפולים אנטי ויראליים יעילים

הטיפולים המקובלים כרוכים בצריבה, גרוד, הקפאה או שימוש בלייזר להסרת הרקמה הפגועה. חלק מהרופאים מזריקים אינטרפרון אלפא ישירות ליבלות, לטיפול בקונדילומה שעשויה לחזור.

טיפול אגרסיבי זה מתמקד בנגיף ובמקור היבלות, אך נחשב ליקר ואינו מפחית לחלוטין את הקצב שבו היבלות עשויות לשוב.

למידע רחב בנושא קונדילומה אנו מזמינים אתכם לבקר באתר condyloma.org.il – המרכז לאבחון וטיפול בקונדילומה שם תוכלו להבין יותר לעומק מהי קונדילומה, שיטות אבחון לגילוי מיקום ומהות הבעיה, על הטיפולים תרופתיים והאלטרנטיביים ועוד.