ציסטה בכבד

ציסטה בכבד מתרחשת כששקים מלאי נוזל מצטברים בכבד ומשפיעים על חלק משמעותי ממנו. בדרך כלל לא מופיעים תסמינים והבעיה מתגלה במקרה במהלך הליך הדמית בטן, כגון טומוגרפיה ממוחשבת (CT) או הדמיה בתהודה מגנטית (MRI).

למרות שרוב הציסטות בכבד הן שפירות, אבחון מוקדם חיוני לטיפול הולם במצב של תת טפיל או במקרה של סרטן. ברוב המקרים, הטיפול כרוך בהסרה באמצעות שיטות כירורגיות.

גורמים וגורמי סיכון

ציסטות בכבד מתחלקות למספר קטגוריות עם גורמים משתנים, אבחנות וטיפולים.

ציסטות כתוצאה מזיהום

במצב זה, הציסטה בכבד מתרחשת כתוצאה מהעברת זיהום בין בעלי חיים ואנשים. המגע עם בעל החיים מייצר, בחלק מהמקרים, ציסטות כבד באנשים, וההדבקה מתרחשת באמצעות בליעת ביצי הטפיל, הנמצאות בצואת בעל החיים המארח, למשל כלבים וכבשים.

מצב זה אינו נפוץ, אך הוא עשוי להיות נפוץ יותר בהדרגה ככל שיותר אנשים מגדלים חיות מחמד או חיות משק באזורים חקלאיים.

ציסטות פשוטות – נוכחות מלידה ונוצרות על ידי תאי צינורות המרה נורמאליים במהלך התפתחות העובר. הן מכילות נוזל דמוי מרה מכוסה שכבה דקה של תאי אפיתל, ונחשבות לסוג הנפוץ ביותר של ציסטה בכבד, בגודל של לפחות שלושה סנטימטרים.

גידולים סרטניים שפירים – מצב זה זהה לציסטות פשוטות ממוצא אפיתל מהלידה ובהווה. המנגנון שבאמצעותו הגידולים הופכים לסרטניים אינו ידוע, אך הציסטה גדלה לאט לגודל ממוצע של 12 סנטימטרים.

מחלת כבד פוליציסטית (PLD) – זוהי הפרעה גנטית נדירה המסומנת באמצעות נוכחות של למעלה מעשרים ציסטות בכבד, הנוכחות מלידה ומצטברות בכבד. מחלה זו קשורה באופן הדוק לשתי הפרעות אחרות: מחלת כבד פוליציסטית דומיננטית אוטוזומלית (PCLD), ומחלת כליות פובליציסטית דומיננטית אוטוזומלית (ADPKD).

התסמינים עשויים שלא להתגלות במשך שנים

אך כשהם מתפרצים, הם מתבטאים בציסטות מוגדלות, העלולות להיקרע או להידחף נגד איברים אחרים, לגרום לנפיחות, לתחושת שובע וכאב פתאומי באזור הבטן הימנית העליונה.

ציסטות טפיליות עלולות לגרום אף לחום, ליחה עם דם וגרוד עור קשה. בחלק מהמקרים עלולים להתרחש תסמינים זהים לשחמת או סרטן הכבד.

אבחון וטיפול

ציסטות בכבד מאובחנות בעיקר באמצעות שימוש בשיטות הדמיה כגון בדיקת CT, אולטרסאונד, או MRI. הרופא עשוי אף לבצע בדיקה גופנית של הבטן כדי להרגיש את הציסטות.

רוב הציסטות אינן זקוקות לטיפול ונעלמות בכוחות עצמן. ציסטות שהופכות להיות מוגדלות או ממאירות, מוסרות בניתוח. מתבצע אף ניקוז נוזלים, אך ההשפעה זמנית בלבד. בקרב חלק מהחולים, נדרשת השתלת כבד.

ניתוח – הסרה מלאה של ציסטות בכבד היא שיטת הטיפול הטובה ביותר. פעולה זו מתבצעת באמצעות לפרוסקופיה, הליך כירורגי במהלכו מכשירים מועברים באזור הניתוח דרך צינורות דקים המוחדרים לבטן.

טיפול תרופתי – ציסטות טפילות מטופלות בשילוב ניתוח ושני סבבי כימותרפיה להפחתת התסמינים. לעיתים נקבעות אף תרופות לטיפול בתולעים טפיליות.

מניעת ציסטה בכבד

הפרעות ציסטה בכבד הקיימות מלידה או שעוברות בתורשה אינן ניתנות למניעה. היסטוריה משפחתית של ציסטות בכבד היא סמן טוב לסבירות לפתח את המצב.

ציסטות טפילות ניתנות למניעה באמצעות הקפדה על היגיינה טובה וטיפול תזונתי במקומות בהם זיהומים נפוצים כגון אפריקה, אירופה, אסיה, המזרח התיכון, מרכז ודרום אמריקה.

מומלץ להקפיד על אמצעי זהירות במיוחד בגידול חיות מחמד בבית או בחוץ. בנוסף, חקלאים צריכים לעטות תמיד כפפות בהלך טיפול בחיות בר.