פיזיותרפיה לאחר ניתוח ואשפוז

כחלק מתהליך ההחלמה שמגיע לאחר ניתוח מסובך או אשפוז ארוך מקובל לקיים טיפולי פיזיותרפיה שונים. טיפולים כאלה מקובלים בין היתר לאנשים שעברו אירוע לב או כאלה שעברו השתלת לב, לאנשים שעברו אירוע מוחי כגון שבץ וגם לאנשים שמחלימים מפגיעה כגון שבר מסובך או תאונה.

שיקום לאחר תאונות

באופן כללי ניתן לומר שטיפול שניתן על ידי פיזיותרפיסט הינו טיפול חשוב מאוד במקרה של מחלות שונות שמצריכות אשפוז וגם לאחר פגיעות טראומטיות כתוצאה מתאונות. רבים מנפגעי תאונות הדרכים, למשל, נזקקים לטיפולים כאלה עוד במהלך אשפוזם וגם לאחריו. דבר דומה עובר על נפגעי תאונות עבודה ואף על כאלה שנפגעו במהלך פעילות ספורטיבית ברמה שמצריכה טיפול רפואי בבית החולים. למידע נוסף בנושא פיזיותרפיה

שיקום מכל הלב

עבור אנשים שעברו אירוע לבבי או כאלה שעברו ניתוח לב, קיימת חשיבות רבה לחזרה הדרגתית לפעילות גופנית סדירה. למרות שרבים מהמטופלים חוששים מביצוע פעילות גופנית, אפילו קלה, יש לה משמעות רבה בקיצור ההחלמה ובשמירה על בריאות כללית.

תרגילי פיזיותרפיה שונים ילוו על ידי פיזיותרפיסט עוד בתקופת האשפוז. לרוב, התרגילים יבוצעו במצב של ישיבה או שכיבה וחשוב לדעת שאין להסתפק בתרגילים הללו. בהמשך ישנה חשיבות רבה להמשך תרגול גם באופן עצמאי. למידע נוסף בנושא שיקום לאחר ארוע לב

בזכות תרגול מתאים שכולל גם עבודה על הליכון מצליחים להביא לשיפור בזרימת הדם ושיפור משמעותי בתפקיד הלב וחיזוקו. מומחים מסבירים שאין לחשוש מחזרה לפעילות גופנית בתנאי שהיא נעשית בפיקוח, בהדרגתיות, וללא הגזמה.

החלמה משבץ

אירוע מוחי או שבץ מוחי הם בין הפגיעות שיכולות להביא לשינוי המהותי בחייו של החולה. אמנם יש מקרים שבהם הנזק הנראה לעין כתוצאה מהשבץ איננו גדול, אבל ישנם מקרים שבהם נפגעה רקמת מוח משמעותית והחולה מוצא את עצמו סובל מליקויים קוגניטיביים ופיזיולוגיים.

גם כאשר מדובר על פגיעה עצבית קלה וגם כאשר מדובר על החלמה ארוכה, חשוב מאוד להבין שלביצוע תרגילי הפיזיותרפיה יש משמעות רבה מאוד בחזרה לחיים איכותיים. למרות שהמצב לפעמים קשה ולמרות שלא תמיד התוצאות מושגות במהירות, בקצב או באיכות המצופים, אסור להתייאש.

בזכות תרגול מתמיד, לעיתים כבר בזמן האשפוז וגם לאחר השחרור מבית החולים, אפשר לצפות לשיפור גם ברמה הקוגניטיבית וגם ברמה של יכולת התנועה. חשוב להבין שמי שלא יבצע תרגול מספק לא רק שלא ישתפר אלא גם עשוי למצוא את מצבו הולך ומדרדר. למידע נוסף בנושא שיקום לאחר אירוע מוחי

החלמה משברים מורכבים

כאשר אדם סובל משבר פשוט, במיוחד בגיל צעיר, הצורך בפיזיותרפיה יכול להיות מינימאלי ולעיתים אף אין בכך צורך כלל. עם זאת, במידה ומדובר על ניתוח של שבר מורכב או כאשר מדובר על פגיעה שמתרחשת בגיל מבוגר, אין ספק שטיפול מתאים חייב לכלול מפגש קבוע עם פיזיותרפיסט.

כאשר מדובר על שבר במפרק, למשל בכתף או בברך, כאשר מדובר על שבר בירך וגם כאשר מדובר על החלמה שכוללת החלפה של מפרק או הכנסת פלטינה, טיפול פיזיותרפי נועד לכמה מטרות. בין היתר המכוונות היא לשפר את טווח התנועה וגם לחזק את השרירים התומכים על מנת למנוע כאבים.

מידע נוסף – טיפולי הידרותרפיה ולמי הם מתאימים