סיבוכים הנובעים מדלקת ריאות

דלקת ריאות הינה אחת הזיהומים הנפוצים ביותר בעולם המערבי, ונחשבת לגורם המוות מספר אחת במדינות מתפתחות. דלקת ריאות מפתחת לאחר שמנגנוני ההגנה הטבעיים בדרכי האוויר אינם מסוגלים להדוף את הזיהום מסיבה כלשהי, ועל כן ניתן לצפות לדלקת ריאות בקרב אנשים עם מערכת חיסון מוחלשת– כגון קשישים, ילדים צעירים, וכן חולים במחלות הפוגמות ישירות במערכת החיסון כדוגמת איידס.

דלקת ריאות, במידה ואינה מטופלת באופן ראוי או שאין הטיפול מצליח מסיבות אחרות עלולה להוביל לסיבוכים, שלעיתים עלולים להיות מסכני חיים. עלינו לזכור כי אוכלוסיית החולים בדלקת ריאות לרוב הם חולים מראש או בעלי נטייה למחלות, ועל כן יש חשיבות מכרעת בקבלת טיפול אפקטיבי בהקדם האפשרי ולא לדחות פנייה למרכז רפואי. בנוסף, יש לזכור כי חיידקים מצליחים להתגבר על טיפולי האנטיביוטיקה שיש במחסן התרופות הנוכחי כיום (עוד על דלקת ריאות באתר iaawh)

מהם אם כן הסיבוכים העלולים להתפתח כתוצאה מדלקת ריאות?

במידה ומתפתח זיהום בריאות- קטן או גדול ככל שיהיה, תהליך הנשימה נפגם שכן הריאות הן איבר הנשימה. ככל שהזיהום נרחב יותר, יהיה קשה יותר לנשום עם כל המשמעויות הנלוות לכך.

הריאות עשירות בכלי דם, על כן יש אפשרות להתפשטות המחלה מהריאות אל מחזור הדם, ומשם אל כל איבר בגוף והתפתחות זיהומים במקומות נוספים בהתאם. זיהומים אלה עלולים לגרום לקריסת המערכת אליה הם הגיעו. זיהום שהגיע מהריאות אל מחזור הדם עלול לגרום גם למצב של אלח-דם (נקרא בלעז "שוק ספטי"), שיכול לגרום לקריסת מערכות כללית עקב הפלת לחץ דם, מה שלא יאפשר הובלת דם (ואיתו חמצן וחומרים מזינים) אל הרקמות השונות.

הריאות מוקפות בקרום-המאפשר להן תנועה חופשית נוטלת חיכוך בעזרת נוזל סיכה הנמצא בין הקרומים. במידה והדלקת חודרת אל בין הקרומים, נוזלים יכולים להצטבר בין הקרומים ובכך ליצור לחץ על הריאות. הלחץ שיווצר כתוצאה מהצטברת נוזלים נקרא תסנין פלאורלי, ויקשה עד מאוד על תהליך הנשימה. כמו כן, עלול להתפתח מצב של הצטברות נוזלים בתוך הריאות עצמן, ומכיוון שהריאות הינן כיס אוויר שעכשיו מתמלא בנוזל חילוף גזים לא יוכל להתרחש.

לעיתים עלולה להתפתח דלקת בריאות שלגוף קשה להתמודד איתה. לכן, בניסיון "לאטום" את מקור הזיהום, הגוף יבנה מעין "קיר" סביב מקור הדלקת בריאות, תהליך הנקרא יצירת מורסה. מורסה שכזו עלולה מצד אחד ליצור לחץ והרס על רקמת ריאה תקינה, ומצד שני גם להוות מקור לזיהום מתמשך (שכן בתוך המורסה החיידקים עדיין חיים, ואין לגוף יכולת ממשית להלחם במה שנמצא בתוך קירות המורסה).

דלקת ריאות כרונית

במקרים של דלקות ריאה כרוניות, כמו למשל אלה המתפתחות בקרב חולי ציסטיק פיברוזיס או COPD, נזק למבנה האנטומי של הריאה- כולל לרקמת הריאה ודרכי האוויר יגרמו. נזקים אלה באופן אירוני יהיו גורם מקל על התפתחות דלקות נוספות ובכך על הרס רקמת ריאה ועד מוות.