כיצד הניקוטין ממכר?

ניקוטין, הנמצא בעלי טבק, הינו אחד המרכיבים הפעילים במוצרי טבק כגון סיגריות, סיגרים, נרגילה וכדומה. הניקוטין הינו חומר המשמש ממריץ ("סטימולנט") במערכת העצבים המרכזית. עיקר פעולתו נעשית על ידי גירוי קולטני אצטילכולין-אחד מהמוליכים העצביים העיקריים. עצם היותו ממריץ היא התכונה ההופכת את הניקוטין לסם ולחומר ממכר. רמות ההתמכרות משתנות כמובן ממשתמש למשתמש, אך מעל ל-80% מהמכורים הכבדים מעשנים סיגריה כל שעתיים בזמן שעות הערנות. עובדה מעניינת כי מעשנים כבדים מרגישים כי הסיגריה החשובה ביותר במהלך היום הינה הסיגריה הראשונה, אותה הם יעשנו תוך 20 דקות מהרגע שהם פתחו עניינים. מעשנים רבים נהנים לשלב עישון סיגריה עם קפה, פעולה המגבירה את חלק מהתופעות הגופניות של הניקוטין המצויינות בהמשך.

איך זה בדיוק קורה?

ניקוטין (למרות שבצורה פחותה מזו של הרואין או סמים ממריצים אחרים), גורם לגירוי מערכת העצבים באופן כזה שגורם לתחושת הנאה למרות ההשפעות השליליות של הסם. ככל שצורכים כמות ניקוטין גדולה יותר, הגוף מפתח עמידות מסויימת אל הסם. כך נוצר מצב  שנדרשת כמות גדולה יותר על מנת לייצר את האפקט בכל פעם שצורכים ניקוטין. עוד על ניקוטין באתר גמילה

הניקוטין נחשב לסם ממכר מכיוון שהוא גורם לאנשים לצרוך אותו באופן קומפולסיבי. התמכרות לניקוטין אינה מיידית ולוקחת זמן מה (שבועות עד חודשים) עד שהיא מתפתחת.

מהן השפעות הניקוטין על הגוף?

לאחר כניסת החומר אל מחזור הדם (לאחר שאיפת עשן ניקוטין, החומר חודר אל המוח תוך 10 שניות), כמה ריאקציות קורות בגוף הכוללות: עלייה בלחץ-הדם והדופק, כיווץ כלי דם הגורם לירידה בטמפרטורת הידיים ורגליים, שינויים בחוש הריח, גלי מוח משתנים ושרירי הגוף נרפים. הניקוטין עלול להיות קטלני במידה והוא נצרך בכמות גדולה. מסיבה זו, מעשנים חדשים עלולים לחוות שיעול, ערפול חושים, סחרחורת וגרון צרוד. תופעות נוספות כוללות בחילה, חולשה, כאבי בטן, כאבי ראש. סימנים אלה חולפים וקטנים בתדירותם ככל שהגוף מפתח עמידות לאחר צריכה מרובה של ניקוטין.

חייבים להבין כי הניקוטין גורם להתמכרות גופנית של ממש. עם התמכרות גופנית בא הצורך להמשיך לקבל מהסם כל הזמן, ולא-יתפתחו סימני גמילה. צורכי ניקוטין רבים לא יוכלו להיגמל בפעם הראשונה שהם ינסו. סימנים אלה כוללים בין היתר כאבי ראש, חרדות, לחץ נפשי, רעב, קשיי ריכוז ושינה,  צורך עז בצריכת ניקוטין, השמנה. סימני הגמילה נחשבים לקשים במיוחד במהלך השבוע הראשון לניסיון הגמילה.

ישנם כמובן רק יתרונות מבחינה בריאותית להפסקת עישון. אלה כוללים בין היתר ירידה בכמות הפחמן החד-חמצני (גורם לחנק ברמה התאית!) בגוף, ירידה דרמטית בסיכוי ללקות בהתקפי לב ו/או שבצים מוחיים, חוש הריח חוזר לעצמו, תפקודי הריאה משתפרים וכדומה. חשוב לציין כי עישון (צורת צריכת ניקוטין הפופולרית ביותר) מגבירה פי כמה את הסיכון ללקות בסרטן. הפסקת העישון תפחית במידת מה את הסיכון הזה.

תעשו לעצמכם טובה. תוותרו על הניקוטין. לא באמת צריך אותו –  על גמילה מעישון באמצעות לייזר

רוצים להפסיק לעשן? גלו כמו כסף תחסכו על סיגריות במחשבון