ניוון רשתית

ניוון רשתית (ניוון מקולרי  AMD – Aged Related Macular Degeneration) מהווה את הסיבה השכיחה ביותר לעיוורון בקרב מבוגרים מעל גיל חמישים בעולם המערבי. שכיחות המחלה עולה ככל שהגיל מתקדם. במחלה לוקים כשלושים מיליון חולים ברחבי העולם.

ניוון רשתית – רקע

הרשתית היא שכבה עצבית הנמצאת בחלקה הפנימי של העין, והיא מכילה תאים רגישים לאור הנקראים קולטנים. מרכז הרשתית נקרא מקולה (Macula) והוא מכיל ריכוז גבוה של קולטנים המספקים את ראיית הצבעים ואת הראייה המרכזית החדה הנחוצה לקריאה, נהיגה, עבודה מול מחשב, צפייה בטלויזיה, זיהוי פרצופים ופעולות אחרות הדורשות חדות ראייה. מחלת ניוון רשתית גורמת לניוונם ומותם של התאים שבמקולה, ומכאן שמה הנוסף "ניוון מקולרי".

ניוון רשתית – הסוג היבש והסוג הרטוב

ישנם שני סוגים של ניוון רשתית: ניוון רשתית מהסוג היבש וניוון רשתית מהסוג הרטוב, שהוא הסוג החמור יותר והמסוכן יותר לראייה. ההערכות הן שכעשרה עד עשרים אחוזים מכלל החולים במחלה, יחלו בניוון רשתית מן הסוג הרטוב. בניוון רשתית מהסוג הרטוב צומחים בעין כלי דם פתולוגיים בעלי דפנות חלשות ושבירות. מכלי דם אלו דולפים נוזלים ודם אל המקולה ומתחתיה הגורמים לאיבוד ראייה פתאומי וחמור.

אבחון ניוון רשתית

בדרך כלל אין תסמינים לניוון רשתית בשלבים ההתחלתיים שלה וככל שמתקדמת המחלה כך נפגעת הראייה, עד לכדי פגיעה חמורה שמשפיעה קשות על תפקודו של הלוקה במחלה. יש חשיבות רבה לאבחון מוקדם של המחלה, משום שטיפול מתאים עשוי לעצור את התדרדרותה ולמנוע נזק נוסף לראייה. אבחון ניוון רשתית מתבצע על ידי רופא עיניים באמצעות מגוון בדיקות יעילות הקיימות כיום וביניהן צילום קרקעית העין FA – Fluorescein Angiography)) שנעשה לאחר הזרקת חומר ניגוד לוריד ביד המתפשט לכל כלי הדם בגוף ומאפשר לבדוק את מצב אספקת הדם ולאבחן מחלות רשתית ופגמים נוספים ברשתית.

טיפול בניוון רשתית

למרות התקדמותה של הרפואה המודרנית, עדיין אין טיפול שיכול לרפא את מחלת ניוון רשתית באופן מוחלט. עם זאת קיימים שיטות טיפול שונות אשר עשויות לעכב את התפתחות המחלה ולעתים אף לעצור אותה. חשוב לטפל במחלה מוקדם ככל הניתן, משום שלא ניתן לתקן תאים שהתנוונו או מתו וכדי לנסות ולמנוע מוות של תאים נוספים.

הטיפול המקובל לניוון רשתית מהסוג היבש הוא תזונה נכונה וצריכת ויטמינים, כגון לוטאין, שעשויים לעכב את התדרדרות המחלה ולמנוע את הפיכתה לניוון רשתית מהסוג הרטוב

הטיפולים הנפוצים לניוון רשתית מהסוג הרטוב הם טיפולים שנועדו למנוע את צמחיתם ולהרוס את כלי הדם הפתולוגיים, וביניהם: טיפול באמצעות לייזר, טיפול תרופתי באמצעות זריקות לעין וטיפול כירורגי.

טיפול בניוון רשתית באמצעות רפואת עיניים סינית

רפואת העיניים הסינית מטפלת בניוון רשתית כבר בלשביה הראשונים באמצעות דיקור סיני וצמחי מרפא המשקמים ומשפרים את מעברי החמצן והדם לרשתית. הטיפול עשוי למנוע את המשך התדרדרות המחלה ואף להביא לשיפור בראייה.

על טיפול בניוון רשתית ובמחלות עיניים נוספות בעזרת רפואה סינית ניתן לקרוא בהרחבה כאן: מחלות עיניים – מרפאת עיניים Clear.