קנאביס רפואי וסוכרת

השימוש בקנאביס (הידוע גם בשל התכונות הפסיכו אקטיביות שלו) למטרות רפואיות איננו דבר חדש כלל וכלל. השימוש בו להפחתת כאבים ולהתמודדות עם מחלות מסוגים שונים היה נפוץ כבר לפני מאות שנים. למעשה, בתחילת המאה העשרים היה נפוץ מאוד השימוש בו למטרות רפואיות, אולם בד בבד עם התפתחות המודעות לנזקי הסמים הלך וירד מעמדו כאמצעי רפואי.

בשנים האחרונות, ולאור המגמה של ההבחנה בין צרכנים רפואיים לצרכנים אחרים, מדינות רבות מאפשרות שימוש בצמח המריחואנה עבור חולים במחלות שונות. ההכרה הרפואית בתועלת העצומה עבור חולים קשים, בהם גם ילדים, קשישים, וחולים חשוכי מרפא, מביאה ללחץ הולך וגובר להרחיב את השימוש בו בישראל בקרב יותר חולים.

בין שאר המחלות, הטיפול בסוכרת באמצעות קנאביס מעורר תקווה בעולם הרפואה בשל הפיכתה ממחלה נדירה יחסית, למגיפה של ממש.

הזכות לקנאביס רפואי

בשל היות הקניס מוגדר כסם בלתי חוקי, ישנה בעיתיות בקבלת היתרים לצורך רכישתו לשימוש רפואי. בקרב רשויות החוק והמדינה קיים החשש מפני התרחבות השימוש בו וזליגתו לעבר אנשים שאינם זקוקים לו מבחינה בריאותית. לאור זאת, על מנת לקבל אישור מתאים לשימוש רפואי יש לעבור תהליך מסודר. תהליך האישור מצריך עמידה בשלושה שלבים עיקריים:

 1. רופא מומחה – על רופא מומחה, שנחשב לבר סמכה במחלה שממנה סובל החולה, לאמת את הצורך של המטופל בקנביס רפואי.
 2. יש למלא טופס רפואי מתאים ולהעביר אותו למשרד הבריאות לכתובת: אגף הרוקחות – המחלקה לקנביס רפואי, רחוב ירמיהו 39, ירושלים 9101002.
 3. את הבקשות בוחנת וועדה מקצועית, אשר תפקידה להחליט בצורה פרטנית, מקצועית ובלתי תלויה, האם ניתן לאשר את הבקשה או שמא יש לדחות אותה.

באתר medicalcannabis.co.il ניתן לקבל סיעוד לקבלת היתר שימוש במריחואנה רפואית.

יתרונות המריחואנה הרפואית

בקרב אנשים רבים, ובהם גם מדענים ואנשי רפואה, נחשב הקנביס לצמח שהוא פלא רפואי של ממש. בין היתר, הוא נחשב כיעיל לטיפול ולהקלה במצבים של כאבים בלתי נסבלים, בחילות וחוסר תיאבון, קשיי שינה ועייפות כרונית. בין סוגי המחלות שמקובל לטפל בהן תוך שימוש בצמח זה נמצאות:

 • סוכרת – הן סוכרת סוג 1 והן סוכרת סוג 2 – באתר myhealth תוכלו לקבל מידע נרחב אודות מחלת הסוכרת
 • פרקינסון – מחלה שפוגעת ביכולת לעמוד ולנוע באופן יציב. יכולה להביא גם לקשיי נשימה.
 • מחלת הסרטן – הקנביס נחשב למסייע לא רק להתמודדות עם סימפטמים של המחלה. יש הטוענים שהוא מסוגל לחולל גם תהליכים של ריפוי או לכל הפחות האטה בהתפשטות המחלה.
 • דלקת פרקים – הפחתת כאב, דלקתיות, קשיי תנועה.
 • טרשת נפוצה – מחלה אוטואימונית שמובילה לתשישות, פגיעה בראיה, שיתוק.
 • ניוון שרירים – אחת מהמחלות הניווניות הקשות ביותר שקשה לטפל בה באמצעים רגילים.
 • תסמונט טורט – בעלת היבטים גופניים או וורבליים של טיקים בדרגות קושי שונות.
 • הפרעות פסיכולוגיות – קנביס יכול להועיל בבעיות שונות, החל מירידה בזיכרון עקב גיל מבוגר (אלצהיימר, דמצניה) וכלה במצב נפשי ירוד, דיכאון, חרדה, הפרעות דחק ופוסט טראומה.

קנאביס וסוכרת

בין המחלות הרבות והמצבים הגופניים והנפשיים שבהם מעורבות של קנאביס יכולה לספק הקלה משמעותית, הולכים ונצברים נתונים בדבר התועלת בטיפול באמצעות קנביס במחלת הסוכרת. חשיבותם של הממצאים בתחום זה רבה מאוד בשל העובדה שמדובר במחלה שהופכת למגיפה של ממש, במיוחד בעולם המערבי. הסיבה לכך היא תזונה לא נכונה, עתירת סוכרים וגלוקוז. לאורך זמן, תזונה עשירה בסוכרים ובשומן שוחקת את יכולתו של הגוף להתמודד עם עודפי סוכר באמצעות הפרשה של אינסולין באופן טבעי. בקרב צעירים ובני נוער קיימת עליה תלולה במקרים של התפתחות סוכרת נרכשת (סוכרת סוג 2), כך שהמשמעות של טיפול באמצעות קנאביס רבה ביותר. חשוב לציין שבמצב מתקדם הסוכרת עשויה להביא לנזקים חמורים ובהם עיוורון וצורך בקטיעת גפיים.

ממצאים מחקריים שזקוקים עדיין לאישוש נוסף מראים שקנביס רפואי יכול לטפל בנזקי המחלה באופן מעורר התפעלות.