הדרכים למניעת כבד שומני שכל אחד חייב להכיר

הדרכים למניעת כבד שומני שכל אחד חייב להכירמחלת הכבד השומני פוגעת, נכון להיום, בכמעט שליש מהאוכלוסייה, ובמיוחד במדינות מערביות. הנפגעים מכך לא תמיד מודעים לקיומה של המחלה ומגלים אותה, במרבית המקרים, במהלך בדיקת דם שגרתית או כזו שמבצעים לאור בעיה אחרת, שצצה במקרה.

הסיבות להופעת המחלה קשורות באורח חיים שאיננו בריא, המתבסס על תפריט עשיר בשומנים. גם מי שצורך אלכוהול בכמויות גבוהות נמצא בקבוצת סיכון, ועשוי לפתח מחלות קשות בעקבות כך, כמו שחמת הכבד או סרטן הכבד.

תפריט בריא ומאוזן ופעילות גופנית

מכיוון שגורם הסיכון העיקרי לכבד שומני הוא עמידותם הגבוהה של תאי הגוף לאינסולין, ירידה במשקל ושילוב של אורח חיים נכון ובריא הם חלק מהמניעה. אנשים הסובלים מעודף משמעותי במשקל וגם כאלה הסובלים מסוכרת נמצאים בקבוצת הסיכון ללקות במחלה, ובהשוואה לאנשים רזים שכלל לא נמצאים בה.

גם אנשים, הסובלים מרמות גבוהות של שומנים בדם, לחץ דם גבוה ומחלות כבד שונות, עלולים לפתח את המחלה בשלב מסוים בחייהם. נכון להיום, 30 אחוז מהאוכלוסייה סובלים מכבד שומני, כאשר – בקרב 60 אחוז מהסובלים ממשקל עודף מופיעה גם תופעת הכבד השומני.

המודעות הרבה לכך כיום והרצון למנוע את המחלה ולהקטין את הסיכוי ללקות במחלות אחרות, הקשורות אליה, מובילות רבים, שנמצאים בקבוצת הסיכון, לשנות הרגלים.

כדי להקדים תרופה למכה, כדי למנוע את תופעת הכבד השומני, מומלץ לשנות את אורח החיים. בעידן של היום רבים מזניחים את בריאותם, צורכים אלכוהול בכמויות רבות ומזונות עתירים בשומנים. אוכל מהיר, אוכל מתועש ואוכל, המתבסס על רכיבים שאינם טובים לגוף, מוביל להשמנת יתר.

מעבר לכך, גם ההימנעות מפעילות גופנית וישיבה ממושכת תורמות גם הן למצב הבריאותי הלא תקין. מי שרוצה למנוע את התופעה, מומלץ לו להקפיד על משקל תקין. מי שסובל ממשקל עודף, חשוב שישיל ממשקלו תוך התבססות על תפריט בריא ומאוזן. כדאי לפנות לדיאטנית קלינית מוסמכת, ויחד איתה לבנות תפריט מתאים.

שילוב של פעילות גופנית באופן יום יומי או, לכל הפחות, 3 פעמים בשבוע, יכול גם הוא למנוע את המחלה. הפעילות הגופנית ממריצה את מחזור הדם, עוזרת לשרוף קלוריות ולשמור על משקל גוף תקין. היא יכולה למנוע את התפתחות המחלה וגם, במקרים שכבר מופיעה, להוות חלק מהמערך הטיפולי בה. ירידה של 5 אחוזים מהמשקל מביאה שיפור משמעותי, וירידה של 10 אחוזים מהמשקל יכולה למנוע את המחלה.

ומה לגבי הרפואה המשלימה?

הרפואה המשלימה תורמת גם היא לעניין ומציעה כמה פתרונות מניעתיים למחלה. ישנם מספר צמחי מרפא שיכולים למנוע מצב של כבד שומני, כמו למשל: כורכומין, שנמצא בכורכום, ועל פי מחקרים שבוצעו בעשורים האחרונים, נמצא כי הוא עוזר באיזון הסוכרים והשומנים בדם וגם מגן על הכבד.

תמצית חילבה מוכרת גם היא ברפואה המשלימה ככזו שיכולה למנוע את התופעה, שכן עוזרת לאזן את רמות הכולסטרול שבדם וגם מקטינה את הסיכוי לסבול מלחץ דם גבוה וגם סוכרת. הזנגביל, שידוע גם הוא בסגולות הבריאות הרבות שלו, עוזר באיזון רמות הסוכר בדם ומביא להפחתה ברמות הטריגליצרידים בדם.