איך תבחרו מטפלת סיעודית?

אנשים רבים בשראל זקוקים לשירותי מטפלת סיעודית בשל גיל מתקדם, מחלה, נכות או תאונה. כאשר אנשים אינם מסוגלים יותר לתפקד באופן עצמאי במהלך היומיום, מכונה מצבם בעגה הרפואית 'סיעודי'. על מנת לטפל היטב במצבים אלו, קיימות בישראל חברות רבות המעניקות שירותי סיעוד, והן משתנות ברמת מגוון השירותים אותם הן מציעות, שיתוף הפעולה עם רשויות וגורמים במדינה ומבחינת העלויות.

חשוב להבין כי קבלת שירותי חברת סיעוד אינו תהליך פשוט מבחינה נפשית, היות ומדובר למעשה בהודאה במצב תלותי ופגיעה בעצמאות. בנוסף, קיים התסכול של ילדים אשר מבינים כי אינם מסוגלים יותר לטפל לבדם בהורה מתבגר, נכה או חולה.

כדאי לקרוא עוד ולהבין מהו טיפול סיעודי, באילו מצבים הוא ניתן ומה אפשר לצפות מבחינת היקף השירותים וההתאמה למטפל – מקור מומלץ הוא אתר סביבה תומכת – טיפול סיעודי

מאמר זה דן באיכות שירותי החברות הסיעודיות, ורמת המקצועיות של מטפלת סיעודית, אשר הופכת את ההתמודדות למתאימה ונוחה ככל הניתן.

שירותי חברת סיעוד

השירותים אותם מספקת חברת סיעוד משתנים מחברה לחברה, ובדרך כלל כוללים:

  • מטפלת סיעודית אשר מגיעה לבית המטופל למספר שעות אותן קבע הביטוח הלאומי, או למספר שעות נוספות המשולמות באופן פרטי. המטפלת מסייעת למטופל להתלבש, לאכול, להתרחץ וכן מטפלת באחזקת הבית.
  • המטפלת הסיעודית מותאמת באופן אישי על פי שיקולי מצב התמיכה לו נזקק המטופל, וגילו.
  • שירותי המטפלת הסיעודית כוללים השגחה בשעות מסוימות, או לאורך כל היום, בהתאם לאופי השירות הנקבע. במקרים בהם דרוש אשפוז בבית חולים, מצטרפת המטפלת אל החולה ומעניקה לו את הטיפול אותו אינו מקבל מרופאים ואחיות.

חשוב לבחור חברת סיעוד מקצועית וגדולה אשר מיומנת בניהול הטיפול הסיעודי.

כיצד בוחרים מטפלת סיעודית?

שיקולי הבחירה הנבונה במטפלת סיעודית אמינה ומקצועית, הם בעלי השפעה משמעותית על רווחת המטופל וילדיו. על המטפלת להיות בעלת רישיון מטפלת לאספקת שירותים מקצועיים, ומומלץ לקבל חוות דעת אודותיה מהנהלת חברת הסיעוד כמו גם ממטופלים קודמים. חייבת להתקיים התאמה בין המטפלת למטופל. התאמה זו נקבעת על פי גורמים שונים ומשתנים אך במקרה בו קיימת חוסר התאמה, עלול המטופל לסבול ממפח נפש והתדרדרות במצבו.

כאשר אותרה המטפלת הסיעודית המתאימה, יש לבחון בראש ובראשונה את מידת זמינותה, אדיבותה ויעילותה. יש לזכור כי יחסי המטפלת והמטופל הם יחסים מורכבים אשר כרוכים בתלות רגשית ופיזית.

בעת התעוררות מחלוקות לגבי אופן הטיפול ואיכותו, על הילדים השוכרים את שירותי המטפלת לדעת כי ניתן להתגבר במהירות על הקשיים מבלי להחמיר את המצב. כלומר, יש להעדיף מראש מטפלת סיעודית אשר מעוררת אמון ושניתן לבטוח בה כי בעת הצורך תהיה בעלת הקשבה ותשומת לב מלאה.

תפקידי המטפלת הסיעודית

הסיוע המקצועי אותו מעניקה מטפלת סיעודית מתבטא בפעילויות יומיומיות שוטפות בהן מתקשה המטופל, כמו גם בעיות תפקודיות הכוללות:

  • טיפול במשק הבית כולל כביסה, ניקיון, בישול וקניות.
  • סיוע למטופל במטלות יומיומיות הכוללות אכילה, רחצה, ניידות והלבשה.
  • סיוע רפואי מקצועי הכולל ליווי לקופות החולים, לטיפול רפואי, הבאת התרופות מבית המרקחת, והקפדה על נטילתן באופן נאות.