מחשבוני בריאות

באתרי אינטרנט רבים, בעיקר אתרים העוסקים בתחום הבריאות, ניתן למצוא כיום מגוון מחשבוני בריאות שונים. ישנם מחשבונים המספקים מידע על המשקל האידיאלי עבורכם, ישנם מחשבונים המספקים מידע על התפתחות הילד וכאלה שיגידו לכם מה הסיכוי שתלקו בהתקף לב בעשר השנים הבאות.

מחשבוני בריאות אלו עשויים לתת לכם אינדיקציה מסוימת על מצבכם הבריאותי ולהעלות את המודעות של שמירה על אורח חיים בריא. במאמר זה נסקור את המחשבונים הבריאותיים הנפוצים והשימושיים ביותר.

מחשבון BMI

 BMI הינו מדד של מסת הגוף שלנו הנקבע על פי נתוני גובה ומשקל. נוסחת החישוב מתבצעת על ידי חלוקת המשקל בגובה בריבוע. כאשר ציון מתחת ל- 18.5 מעיד על תת תזונה, ציון 18.5-25 מעיד על מצב תזונתי תקין, ציון 25-30 מעיד על עודף משקל וציון של 35+ מעיד על השמנת יתר חריגה.

באמצעות ציון ה-BMI  אנו יכולים לשמור על בריאותנו אשר מקורה בתזונה לקויה, בין אם זה תת-משקל או משקל עודף. הציון למעשה מאותת לנו האם יש צורך לפעול על מנת לשפר את התזונה שלנו – מחשבון BMI

מחשבון שריפת קלוריות

מחשבון זה מחשב את כמות הוצאת הקלוריות היומית (DRI) המומלצת לאדם על ידי חישוב מדדים של מין, גיל, משקל, גובה ובנוסף לוקח בחשבון את רמת המאמץ הפיזי והנפשי אשר נדרש בתחום העיסוק שלנו. תוצאות מחשבון בריאות זה מספקות אף נתונים על כמות הרכיבים התזונתיים השונים המומלצים לצריכה יומית.

למזון שאנו אוכלים ישנה השפעה ישירה על מצבנו הבריאותי כיון שהוא פועל על כל מערכות הגוף שלנו. ניתן לדמות זאת לצריכת דלק במכונית, ככל שאיכות הדלק טובה יותר כך ניתן לנסוע למרחק גדול יותר וישנו פחות זיהום סביבתי. כך, אם נקפיד על תזונה נכונה הכוללת צריכה יומית של כל אבות המזון, יגדל הסיכוי שנחיה חיים בריאותיים יותר ובכלל נזכה לחיים ארוכים יותר.

מחשבון הערכת הסיכוי להתקף לב

מחשבון בריאות זה מכונה אף מחשבון פרמינגהם, כיון שהוא מתבסס על מחקר שנערך באוניברסיטת פרמינגהם שנועד לתת הערכה על מידת הסיכוי של אדם לקבל התקף לב בעשר שנים הקרובות. החישוב כולל שימוש במדדים שונים הקשורים לפעילות הלב כמו עישון, רמת כולסטרול, לחץ דם ועוד.

במחקר שפירסם השנה משרד הבריאות* נמצא כי בין  1999-2008כ-20% בממוצע ממקרי המוות בישראל בשנים אלה מקורם במחלות לב. נתון זה מעיד על החשיבות הגדולה במעקב על בריאות הלב. באמצעות מחשבון בריאות זה אנו יכולים לבדוק האם אנו מצויים בסיכון ללקות בהתקף לב, כך נדע אם אנו זקוקים לבצע שינוי בהרגלי החיים שלנו על מנת להפחית סיכון זה למחשובן: מחשבון הערכת סיכוי קבלת התקף לב

לסיכום, ישנם מחשבונים בריאותיים שונים אשר עשויים לעזור לנו בשמירה על בריאותנו. כשאנו רואים את התוצאות מול העיניים איננו יכולים להתחמק מהעובדה כי אנו צריכים לבצע שינויים באורח החיים שלנו על מנת לשפר את בריאותנו. בסופו של דבר הבריאות היא מעל הכול, כלל שנקפיד על אורח חיים בריא כך רמת החיים עשויה לעלות פלאים.

* http://www.health.gov.il/NewsAndEvents/SpokemanMesseges/Pages/D17072011.aspx