מדרסים בהתאמה אישית

מדרסים הם מהאביזרים האורטופדיים החשובים ביותר שיש. בהגדרה הכללית, יהיו אלה אביזרים המכניסים לנעליים במטרה לשנות את עומס משקל הגוף על כפות הרגליים, לשפר את היציבה, לבלום זעזועים, להפחית כאבים וגם להעלות את מידת הנוחות בעת הליכה, ריצה או בכלל.

הבעיה, אם אפשר לקרוא לה ככה, היא שמדרסים מהווים כיום עולם ומלואו. יש שורה ארוכה של דגמים, סוגים וצורות, כשהאתגר העיקרי הוא להתאים אותם למאפייני הרגל ולסוג הבעיה שהאדם סובל ממנה. למרות שייצור מדרסים בהתאמה אישית יהיה יקר יותר ויצריך עבודה מקצועית יותר, זוהי האפשרות המומלצת ולפעמים גם היחידה.

המשתנים העיקריים שדרושה לגביהם התאמה

כשמדברים על שינוי מנח הרגל, כפי שאמורים לבצע מדרסים, ברור מדוע המבנה הספציפי של הרגל (והגוף כמכלול) צריכים לשחק תפקיד. את המדרסים צריך להתאים למבנה כף הרגל, כאשר בנקודת ההתחלה מבנה לא תקין הוא שעלול להביא לבעיה המצריכה את המדרסים.

ברור כי מדרסים עבור קשת גבוהה צריכים להיות שונים בצורה שלהם מאשר מדרסים לכך רגל שהבעיה היא שהם דווקא שטוחה מדי. זו הסיבה שמסבירה מדוע מייצרים מדרסים בהתאמה אישית לצרכי האדם המיועד, לאחר מדידה המבוססת על הטבעת כף הרגל בגבס או בחומר ייעודי אחר, יצירת תבנית והתאמת המדרס לתבנית.

עוד משהו שצריך להתחשב בו, בדרך ליצירת המדרסים האידיאליים עבור אדם מסוים, הוא אופי היציבה. זו הסיבה שמביאה לכך שמומחים בתחום מתאימים פעמים רבות את המדרס ליציבה של האדם במצבים שונים, למשל בעת עמידה ישירה, נטייה בזווית קדימה או אחורה או אפילו הליכה – מה שמצריך שימוש בטכניקות ממוחשבות אלה או אחרות. יכול להיות שאדם יסבול מבעיה הנובעת מהאופן שבו הוא עומד או נשען, והמדרסים בהחלט עשויים להתחשב בכך.

התחשבות באיברים אחרים

התאמת מדרסים הכרחית גם על רקע העובדה שלא ניתן להפריד את הרגל מכלל המערכות של האדם. יש להתבונן באופן בו האדם מתפקד מבחינה רפואית או אורטופדית, ולשים לב אם הוא סובל מבעיות אחרות שעשויות להשפיע על המדרסים שהוא זקוק להם: בעיות בעמוד השדרה, כף רגל סוכרתית, דורבנים ברגל או כאבים המופיעים במפרקים או בברכיים עשויים אף הם להשפיע על סוג וצורת המדרסים שאותו אדם יהיה זקוק להם. האם הוא זקוקים למדרסים אורתופדיים? בדקו

גם אורח החיים משחק תפקיד

עוד דבר שרצוי מאד להתחשב בו בעת ההתאמה של המדרסים הוא אורח וסגנון החיים של האדם. פעילויות שונות שהאדם מבצע עשויות להשפיע על הדרישות מהמדרסים הייעודיים עבורו. לא צריך להיות מומחה לתחום כדי לדעת שמדרס עבור אדם המרבה בריצה יכול להיות שונה מאשר אדם שהפעילות הספורטיבית העיקרית שלו היא דווקא רכיבה על אופניים (ההמלצה הכללית לכל אדם היא להרבות בפעילות גופנית בכל מקרה, גם או אפילו בעיקר כשסובלים מבעיות ברגל).

מומלץ לשים לב מהן הנעליים שהאדם נועל, כי את המדרסים אפשר להתאים גם אליהם: למשל נעל רחבה לעומת צרה, או נעל עם סוליה רכה לעומת קשיחה יותר.

מדרסים צריך לפעמים גם להחליף

למרות שהשאיפה היא שמדרסים יהיו רכישה לתקופה ארוכה יחסית, עדיין לא מדובר כאן בדרך כלל על "חתונה קתולית". גם מדרסים נדרש להחליף מפעם לפעם, בעיקר כאשר המבנה האנטומי של הרגל משתנה מסיבה זו או אחרת: הליך התבגרות טבעי אצל ילדים ובני נוער, לדוגמא, או שינויים בלתי רצוניים במבנה הרגל עקב מחלת מפרקים, שבר ועוד.

במצבים מהסוג הזה יש למעשה לעבור את התהליך מנקודת האפס, כאילו זו הפעם הראשונה שמצטיידים במדרסים, וזאת על מנת להביא להתאמת מדרסים מושלמת שבוודאי מצפים לה.