טיפול כימותרפיה לסרטן הכבד – תופעות לוואי והתמודדות

כימותרפיה לטיפול בסרטן הכבדכימותרפיה היא טיפול בתרופות להשמדת תאים סרטניים. כימותרפיה מערכתית, המכוונת לטיפול בכל הגוף, משתמשת בתרופות אנטי סרטניות המוזרקות לווריד, או הניתנות לבליעה.

תרופות אלו חודרות לזרם הדם ומגיעות לכל חלקי הגוף, מה שהופך טיפול זה לשימוש אפשרי לסרטן שהתפשט לאיברים מרוחקים.סרטן הכבד מתנגד לרוב תרופות הכימותרפיה. התרופות היעילות ביותר הן כימותרפיה מערכתית לסרטן הכבד, אך אפילו תרופות אלו מכווצות חלק קטן בלבד של הגידולים, והתגובות, ברוב המקרים, אינן נמשכות לטווח הארוך. גם עם שילובי תרופות, במרבית המחקרים, כימותרפיה לא נמצאה כמסייעת למטופלים לחיות זמן רב יותר.

כימותרפיה ישירות לכבד

בשל התגובה השלילית לכימותרפיה מערכתית, רופאים למדו להשתמש בתרופות כימותרפיות ישירות לעורק הכבד כדי להבין אם השיטה יעילה יותר. שיטה זו ידועה כעירוי עורק הכבד (HAI).  הכימותרפיה חודרת לכבד דרך עורק הכבד, אך הכבד הבריא מפרק את רוב התרופה לפני שהוא מאפשר לה להגיע לכל חלקי הגוף. שיטה זו טובה יותר מכימותרפיה מערכתית, ואינה מגדילה את תופעות הלוואי.

מחקרים מוקדמים מצאו שטיפול בעירוי עורק הכבד יעיל במקרים רבים לכיווץ גידולים, אך עדיין קיים צורך במחקר נוסף כדי להשוות את יעילות הכימותרפיה לטיפולים אחרים בסרטן הכבד. שיטה זו עשויה שלא להיות שימושית לכל חולי סרטן הכבד, היות ובדרך כלל דרוש ניתוח להחדרת קטטר לעורק הכבד, הליך אותו חולים רבים אינם מסוגלים לסבול.

תופעות לוואי של כימותרפיה

תרופות כימותרפיות תוקפות תאים המתחלקים במהירות, ולכן הם פועלים נגד תאים סרטניים. אך תאים אחרים בגוף, כגון תאי מח העצם, רירית הפה והמעיים, וזקיקי השיער, נחלקים אף הם במהירות. תאים אלו עשויים גם להיות מושפעים מכימותרפיה, אשר עשויה להוביל לתופעות לוואי.

תופעות הלוואי של הכימותרפיה תלויות בסוג ובמינון התרופות הנקבעות, ובמשך פרק הזמן שהן נלקחות. תופעות לוואי נפוצות כוללות:

  • נשירת שיער.
  • פצעים בפה.
  • אובדן תיאבון.
  • בחילות והקאות.
  • שלשולים.
  • סיכוי מוגבר לזיהומים, החל מספירה נמוכה של תאי דם לבנים.
  • דימום או חבורות עור קלות.
  • עייפות.

תופעות הלוואי זמניות וניתן לטפל בהן

המטופל יכול לקבל תרופות למניעת או הפחתת בחילות והקאות. יש להקפיד להתייעץ עם הרופא לגבי תרופות המסייעות להפחתת תופעות הלוואי. בשילוב עם תופעות הלוואי, חלק מהתרופות הכימותרפיות המכוונות לטיפול בסרטן הכבד, עשויות להיות כרוכות בתופעות לוואי ייחודיות להן. יש להתייעץ עם הצוות הרפואי לגבי תופעות הלוואי של כל תרופה שנקבעת.

יש לדווח לצוות הרפואי על כל תופעות הלוואי המתרחשות במהלך קבלת כימותרפיה, כך שניתן יהיה לטפל בהן מיד. במקרים מסוימים, מינוני התרופות הכימותרפיות ניתנות להפחתה, או שקיים צורך בעיכוב או הפסקת הטיפול על מנת למנוע את החמרת תופעות הלוואי.