כולסטרול – מה חשוב לדעת?

הכולסטרול בעל תפקידים חיוניים בגוף האדם, כמו למשל בניית קרומי תאים שונים, יצירת ויטמינים (במיוחד ויטמין D) וסטרואידים. רוב הכולסטרול נוצר באופן עצמי על ידי הגוף בכבד, ומיעוטו מתקבל מהמזון. כמויות כולסטרול גבוהות נמצאת בבשר וביצים. הבעיה בכולסטרול נעוצה בעובדת היותו מולקולה שומנית אשר אינה מסיסה בדם. ולכן רמות גבוהות של כולסטרול לא יכולות להיספג בדם או להיות מופרשות בצורה אחרת.

מאתר כולסטרול – cholesterol.org.il רמת כולסטרול גבוהה יתר על המידה, עלולה להביא לשקיעת כולסטרול בדפנות העורקים ולפגוע ברוחבם הנורמלי. היצרות זו של כלי הדם נקראת טרשת עורקים. במקרים קיצונים עיוותים אלה בכלי הדם עלולים להביא להיצרות המוחלטת עד כדי פגיעה באספקת הלב לאיברים חיוניים כמו לב ומוח. הביטוי לכך יכול להיות אירוע לבבי או שבץ מוחי, תלוי במיקום כלי הדם.

הטיפול המוצע בבעיית כולסטרול

אבחון בעיית הכולסטרול נעשית בדרך כלל, ביד המקרה. מכיוון שלערכי כולסטרול גבוהים לא מתלווים סימפטומים או סימנים מיוחדים, רק בדיקת דם שגרתית יכולה  לאבחן את הבעיה. ישנן בשוק תרופות רבות אשר מנסות לטפל ברמות כולסטרול גבוהות כמו למשל תרופות ממשפחת הסטאטינים, או תרופות לעיכוב ספיגתו. לתרופות אלו תופעות לוואי רבות ויש להקפיד על בדיקות דם גם לאחר התחלת הטיפול בכדי להמשיך ולפקח על יעילות הטיפול.

עם זאת המלצות הרופאים כפעילות מונעת ראשונית הן איזון תזונתי. על האדם הסובל מכולסטרול גבוה להמעיט את תצרוכת המזונות העשירים בכולסטרול, אולם עליו להקפיד לא להוריד אותם לגמרי, בכדי שהגוף לא יצטרך להשלים את חסרי הכולסטרול בעצמו. ייעוץ תזונתי על ידי מומחה בתחום, יכול לייעל ולהיטיב עם תפריט שבועי מאוזן. כמו כן פעילות גופנית סדירה וקבועה, יכולה אף היא להפחית או לנסות להשאיר את רמת הכולסטרול בצורה מאוזנת.

מיתוסים נפוצים על כולסטרול

  • לבעלי רמות כולסטרול גבוה, אסור לאכול ביצים – העובדה הנכונה היא כי בביצים ישנם רמות כולסטרול גבוהות, אולם חשוב לזכור כי הביצה מכילה חומרים אשר יכולים למוסס רמות גבוהות של כולסטרול בכבד. כמו כן, אין להוריד לגמרי את כמות הכולסטרול מהמזון. ממחקרים אחרונים אשר נעשו בתחום, לא נראית שום השפעה שלילית על ערכי הכולסטרול בדיאטה המגבילה אכילת ביצה ביום.
  • אין לאכול בשר הבקר, על מנת לשמור על רמות כולסטרול תקינות –  לפעמים בשר בקר, אשר מבושל ללא עור דלה יותר בכולסטרול ממנת עוף או חזה עוף. בכל מקרה של איזון תזונתי, יש להקפיד על כמויות רצויות ואכילה ללא הגזמה.
  • ילדים יכולים לאכול מה שהם רוצים, הם לא סובלים מרמות גבוהות של כולסטרול אשר הינה מחלה של מבוגרים – זהו כמובן מיתוס נפוץ אך שגוי. ילדים סובלים מרמות גבוהות של כולסטרול, אולם בדרך כלל, הם אינם נבדקים לכך באופן מכוון. ממחקרים עולה, כי תהליכי הניוון וטרשת העורקים עלולים להופיע ולהתחיל מגיל צעיר.
  • יש לטפל באופן מיידי ברמות גבוהות של כולסטרול – ניתנות תרופות רבות לטיפול ברמות הכולסטרול, ללא בדיקה מעמיקה של סוג הכולסטרול הגבוה (LDL  או HDL). כמו כן לקיחת תרופות ללא שינוי מהותי ומהפכני באורח החיים, לא יהיה יעיל ואפקטיבי לאורך זמן. עם זאת, אין האמור מרמז על כך שאין לטפל בכולסטרול הגבוה. ככל שהבעיה חריפה יותר ונמשכת זמן ממושך יותר, כך הסיכון גדול יותר.