מהו כבד מוגדל?

מהו כבד מוגדל?ישנם סוגים שונים של מחלות כבד, כשכבד מוגדל הוא אחד מהם ופעמים רבות מדובר גם במצב המהווה סימפטום למחלה אחרת. את הכבד המוגדל ניתן לאבחן באחת משני דרכים: על ידי מישוש האזור (בדיקה גופנית אצל הרופא המטפל), או באמצעות בדיקת דימות, כמו סי.טי או MRI.

מהו הכבד?

כבד הוא האיבר הגדול ביותר בגוף. משקלו נע בין 1,500 גרם (אצל נשים) ל – 1,800 גרם (אצל גברים). הוא נמצא מתחת לצלעות צד ימין וכשהוא מוגדל ניתן לחוש זאת לרוב, שכן גולש ממקומו לאזור נמוך יותר.

גורמים לכבד מוגדל

בדומה למחלות אחרות, הקשורות לכבד, גם במקרה כזה של כבד מוגדל, תיתכנה מספר סיבות לתופעה. מחלות מטבוליות הן אחת מהן. מחלות אלו גורמות להצטברות של חומרים מזיקים בגוף, הגורמים להגדלת הכבד.

ישנן מחלות תורשתיות שונות, כמו מחלת "גושה", הנפוצה בעיקר אצל יהודים אשכנזיים, הגורמת להצטברות של חומר שאיננו תקין בגוף, חומר שלא ניתן לפרקו. מחלות נוספות שיכולות לגרום גם הן לכבד מוגדל הן ניימן פיק, מחלת אגירת גליקוגן ועוד.

מחלות זיהומיות הן גורם נוסף לכבד מוגדל, כשהשכיחה שבהן היא "מחלת הנשיקה" (מונונוקלאוזיס זיהומית), הנגרמת לאור הדבקות בוירוס EBV ווירוס CMV. מחלה זו גורמת לכבד מוגדל, לטחול מוגדל ולהפרעות בתפקוד הכבד. דלקת כבד נגיפית, הנגרמת לאור הדבקות בנגיף ההפטיטיס, יכולה גם היא לגרום לכבד מוגדל וגם מחלה בשם "Haydatid Cyst", היא סיבה נוספת.

מחלות גידוליות שונות יכולות גם הן לגרום לתופעה, כמו למשל גידולים ממאירים (הפטומה – גידול של תאי הכבד), או גידולים שפירים (אדנומה כבדית). גידול של כלי דם (המנגיומה) יכול גם הוא לגרום לכבד מוגדל וכן גם מחלות ממאירות הקשורות לכלי הדם, כמו לוקמיה ומחלת הלימפומה. מעבר לכך, גם מחלות לב, כמו אי ספיקת לב ימנית, יכולות לגרום לכבד מוגדל בשל פגיעה ביכולת הכאב לשאוב את הדם ממערכת הוורידים ולהעבירו אל אבי העורקים.

מהם התסמינים?

התסמין הבולט יהיה כמובן שינוי בגודל הכבד – כבד מוגדל מעבר לנורמה. תסמינים נוספים יופיעו בהתאם לתופעות השונות, שהובילו למצב זה.

אבחון של כבד מוגדל

האבחון הראשוני נעשה במסגרת בדיקה גופנית, על ידי הרופא המטפל. הרופא ממשש את האזור שמתחת לצלעות צד ימין ובמידה ומדובר בכבד מוגדל, הוא יכול לחוש זאת. אבחון סופי ומדויק יותר, במקרים בהם קיים חשש לכבד מוגדל, נעשה באמצעות בדיקות דימות כדי לוודא שאכן מדובר בתופעה זו ולא בתופעה בריאותית אחרת.

איך מטפלים בכבד מוגדל?

הטיפול במקרים של כבד מוגדל נקבע בהתאם לסימפטומים הנוספים הנלווים לכך וגם לגורמים שהובילו למצב זה. במידה ולמשל הסיבה לכבד מוגדל היא כבד שומני, תזונה נכונה יכולה להיות הטיפול המתאים. במידה והסיבה לכך היא צריכת אלכוהול, הימנעות ממשקאות אלכוהוליים יכולה לסייע. במקרים מסוימים מוצעות תרופות מיוחדות, העוזרות לטפל בסימפטומים הנלווים לאותן מחלות שגורמות לכבד מוגדל ויכולות להקל על המטופל.

קראו עוד:

ציסטה בכבד