כאב ראש – הקלת כאבי ראש

כאבי הראש עלולים לתקוף כל אחד, בכל גיל ובכל מקום. עוצמתם של כאבי הראש עלולה להשתנות מכאבים קלים לחזקים ובלתי נסבלים עד אשר הם מפריעים לתפקוד היומי. כ90% מהאכלוסייה הבוגרת סובלת מכאבי ראש וכ40% מאכלוסיית הילדים מדווחים על כאבי ראש שונים. סיבות רבות יכולות לגרום לכאבי הראש אולם ההבנה של מה עומד מאחורי כאב הראש יכולה לעזור למנוע את הבא אחריו. קיימים אמצעים רבים, כימיים או טיבעיים, לטיפול בכאבי הראש אשר מביאים לשיפור ניכר באיכות החיים. חשוב לציין כי לכל כאב או בעיה מומלץ לפנות לרופא לקבלת הטיפול המתאים.

כאב ראש- סימפטום או מחלה?

כאב ראש הינו למעשה תגובת "פידבק" של הגוף ללחצים, עומסים פיזיים או נפשיים הפועלים עליו. תרופות כימיות כגון משככי הכאבים: אקמול, אופטלגין, איבופרופן ואספירין יכולות להקל על כאבי הראש באופן המיידי אך זהו אינו פתרון אמיתי וארוך טווח לכן יש לפנות בד בבד לרפואה האלטרנטיבית הטיבעית.  

טיפולים להקלת כאבי ראש

סוגי הכאב הנפוצים הינם: מיגרנות, כאבי ראש מקצביים, סינוסיטיים, צוואריים, כאבים הנובעים מראייה לקוייה, בעיות בשיניים ותזונה לקויה. הרפואה הטיבעית מתייחסת לכאבי הראש כסימטום ולכן מנסה לעזור לאדם הסובל מכאבים אלו למצוא את שורש הבעיה ולפתור אותה כדי שלא תחזור בשנית.

שיטות טיפול טבעיות להקלה בכאבי הראש:

  • בדיקות שיגרתיות- כאבי ראש חוזרים וינשנים יכולים להצביע על בעיה פיזית אחרת לכן מומלץ לפנות לרופא לבדיקות שיגרתיות בניהן בדיקות דם, בדיקות ראייה וכדומה.
  • דיקור ורפלקסולוגיה- שתי שיטות אלו יעילות כשיטות טיפול יעילות לטווח הארוך. המטפלים מנסים ביחד עם המטופל להגיע למקור הכאב ולטפל בו תוך כדי עיסוי, לחיצות, מגע או דיקור האזור המגרים את הגוף לרפא את עצמו.
  • הומיאופתיה- תחום טיפול טבעי אשר מנסה לאבחן את מקור הבעיה ועל ידי תזונה, ויטמינים, שמנים אתריים  ותוספי מזון בשילוב עם פעילות גופנית להעניק לגוף את כוחותיו לרפא את עצמו.
  • תזונה ומינרלים- כאבי ראש רבים מעידים על תזונה לקויה או מחסור במינרלים לכן הקפדה על שתיית מים באופן מסודר לאורך היום ושילוב פירות וירקות בתפריט היומי יכולים לפתור את מרבית כאבי הראש.
  • יציבות הגוף- כאבי ראש עלולים לנבוע מישיבה ממושכת או עמידה לא נכונה. ביצוע תרגילי מתיחות וגמישות במהלך היום יכולים לסייע בהסרת הלחצים.
  • הפחתת לחץ נפשי- כאבי ראש רבים צצים בעקבות בעיות ולחצים. דמיון מודרך, מדיטציה, יוגה, הפחתת הלחץ היומיומי והליכה פעמיים בשבוע יכולים להפחית את הלחץ הנפשי ועימו את כאבי הראש.

לסיכום, ישנן שיטות רבות לשיכוך וטיפול בכאבי הראש בניהן שיטות כימיות תרופתיות ובניהן שיטות אלטרנטיביות טיבעיות.

מידע נוסף: כאבי ראש בגיל הזהב – על הגורמים והטיפולים לכאבי ראש בגיל השלישי וסקירת טיפולים אלטרנטיביים למיגרנה