איך תצליחי להתמודד עם כאבי המחזור?

הם בלתי נמנעים ותוקפים את האישה לסירוגין במשך רוב ימי חייה – החל מגיל ההתבגרות ועד לגיל הבלות. גם אם לא תמיד יודעים באיזה יום בדיוק הם יגיעו, אפשר לצפות להם בתאריכים מסוימים.

ואז, במשך מספר ימים הם מקשים מאד על האישה ומשבשים את שגרת החיים שלה. כאבי המחזור אמנם נראים בלתי נמנעים, אבל המציאות היא שיש לא מעט דברים שניתן לעשות כדי להפחית את דרגת החומרה שלהם.

תרופות ומשככי כאבים

הפתרון הראשון ואולי המובן מאליו לכאבי מחזור הוא תרופות לשיכוך כאבים. תהיינה אלה תרופות כלליות, אשר חלקן הגדול אינו מצריך מרשם רופא. בדרך כלל לא מסתתר סיכון מוחשי עבור אלה שנוטלות אותן, אם כי השימוש צריך להיות מבוקר ובהתאם להוראות השימוש בכל תרופה ותרופה.

יחד עם זאת ניתן לשקול – במקרים קיצוניים בהם הכאב עז יותר – לקחת משככי כאבים "חזקים" יותר, או אפילו כאלה שמיועדים מראש לכאבי מחזור. הם כבר כן יצריכו מרשם רופא. היעילות שלהם תהיה גבוהה, אך תופעות הלוואי ובמידה מסוימת גם הסיכונים עולים. לכן מומלץ לדעתנו לנסות את התרופות האלה רק במקרים חריגים יחסית ולהעדיף פתרונות "ידידותיים" יותר.

גלולות למניעת הריון

נשים רבות אשר סובלות מכאבי מחזור בוחרות לקחת גלולות למניעת הריון. אמנם אלה מיועדות למטרה ספציפית אחרת – ובכן, למנוע כניסה להריון – הן משפיעות על המחזור החודשי. בכוחן של הגלולות להפחית במידה משמעותית את כאבי המחזור, כאשר הסיבה לכך היא שהגלולות משפיעות הורמונלית על כלי הדם ורירית הרחם. הן מביאות לכך שפעילותה של הרירית מצטמצמת, מה שגורם להפחתה של הכאבים.

עיסויים וחימום האזור

מעבר לפתרונות ה"רשמיים", המבוססים על מוצרים רפואיים פחות או יותר, יש לא מעט שיטות אלטרנטיביות יותר להפחתת כאבים בכלל וכאבי מחזור בפרט. השמת קומפרסים חמים על אזור הבטן התחתונה יכולה להקל מאד על המצב. כל אישה תוכל להעיד לכך שאמבטיה חמה במהלך ימי המחזור החודשיים מסייעת להפחתת הכאבים ומקלה לכן על המחזור. הבעיה היא שלא תמיד מתאפשר לנקוט בדרכים אלה, שמצריכות שינוי מסוים של שגרת החיים.

עיסויים יכולים להציע הרבה מאד תמורות חיוביות. ניתן למצוא באינטרנט סרטונים שמראים אילו עיסויים באזור הבטן התחתונה מקלים על כאבי המחזור החודשי, כאשר ההשפעה יכולה להיות גדולה כאשר נעזרים ב"שחקני חיזוק" כמו שמן בבונג או שמן קיק. כריות חמות הן דרך מומלצת נוספת להפחית כאבים נקודתיים שתוקפים את הגוף. אופציה אחרת, לרוב בעלת השפעה גדולה יותר, היא ללכת למעסה מומחה.

השפעת התזונה

לא כל הנשים מודעות לכך, אבל המזון שהן צורכות יכול להשפיע בצורה דרסטית על כאבי המחזור. בגזרת המאכלים המומלצים ניתן למנות דגנים מלאים, זרעים ואגוזים. מאכלים אלה כוללים כמות גבוהה של סיבים תזונתיים, אשר מאזנים את רמות הסוכר בדם וכן מפחיתים את העומס המטבולי הקיים על כאב האישה בימי המחזור.

דגים מסוגים שונים, בהם כמויות גבוהות של אומגה 3, יכולים להפחית דלקות בגוף ועקב כך את ממדי הכאב הכרוך במחזור. בכל מקרה מומלץ לאכול פירות וירקות, אבל במקרה של כאבי מחזור ההמלצה הזו גדולה אפילו יותר. הם כוללים רכיבים חיוניים עבור הגוף ומסייעים ליצירת איזון הורמונלי.

מן העבר השני של המשוואה, בימים אלה רצוי לצמצם או אפילו להוריד לחלוטין את כל המאכלים השומניים – הן שומן רווי והן שומן טראנס. הפחתה של מזונות מן החי, משקאות מבוססי קפאין ושוקולדים יכולה להקל אף היא על המצב.

עוד על ההתמודדות עם כאבי מחזור באתר periodpain.co.il