כאבי גב: גורמים ודרכי טיפול

כאבי גב נחשבים לכאב השכיח והמטריד ביותר. מחקרים מראים כי אחוז ההיעדרויות מהעבודה הגבוה ביותר נובע מכאבי גב. יש הסובלים מכאבי גב כרוניים המלווים אותם במשך שנים רבות ומקשים על תפקודם. ישנן סיבות שונות לכאבי גב ומספר אפשרויות ודרכי טיפול.

מהם הגורמים לכאבי גב?

כאבי גב נחלקים לכאבי גב תחתון וכאבי גב עליון.

כאבי גב עליון יופיעו באזור השכמות, הכתפיים והצוואר. כאבים בחלק העליון של הגב נובעים לרוב מיציבה לא נכונה, או מישיבה כפופה ולא נכונה במשך שעות ממושכות. סיבות נוספות לכאבי גב אלה נובעות מתאונה (כאבים הנגרמים מתאונה ישפיעו בעיקר על אזור הצוואר), או משרירים תפוסים. כאבים בגב העליון לרוב אינם נובעים מפתולוגיה, כלומר מבעיה רפואית עמוקה, ונוטים לחלוף כעבור זמן מה.

כאבי גב תחתון, הם הסוג השכיח של כאבי הגב, ואלה הנוטים להפוך לכרוניים. הסובלים מכאבי גב תחתון מתלוננים על כאבים חזקים מאד אשר אינם עוברים או נרגעים, ואשר מפריעים מאד לתפקוד היום יומי ולביצוע פעולות בסיסיות כמו עמידה, ישיבה ושכיבה ואפילו הליכה. כאבים אלה עלולים להקרין לחלקים אחרים בגוף ובעיקר לרגליים.

לחצו כאן למידע מקיף בנושא כאבי גב

ישנן סיבות רבות להופעה של כאבי גב תחתון מתמשכים:

פריצת דיסק: זהו אחד הגורמים המרכזיים להופעה של כאבים אלו. הדיסקים הם בעצם שקיקים המלאים בנוזל הממוקמים בין חוליות עמוד השדרה, ואשר תפקידם לרכך ולמנוע את החיכוך בין החוליות. במצב של פריצת דיסק, ישנה דליפה של הנוזל שבתוך הדיסק החוצה, עד שהדיסק מתרוקן מהנוזל ואינו מסוגל למנוע את החיכוך בין החוליות. חיכוך זה הוא שיוצר את הכאבים העזים שחשים הסובלים מהבעיה. פריצת דיסק הינה תופעה שכיחה אשר עלולה להופיע גם בגילאים צעירים.

השמנת יתר: מעמיסה משקל רב על עמוד השדרה, משקל שהגב אינו מסוגל לעמוד בו. המשקל הרב גם גורם ליציבה לא נכונה הנמשכת שנים רבות. השילוב של העומס והיציבה הלא נכונה עלול לגרום לכאבי גב.

מקצועות המזיקים לגב: ישנם מקצועות, בעיקר מקצועות פיזיים, אשר העבודה בהם במשך שנים עלולה להזיק לגב. בין מקצועות אלה אפשר למצוא: סבלים או בעלי מקצועות אחרים הנדרשים להרים משאות כבדים ועוד. למשל – פריצת דיסק הוכרה כתאונת עבודה

ישיבה לא נכונה או יציבה לא נכונה לאורך זמן: אנשים היושבים רוב היום בגב כפוף, או על כיסא שאינו בנוי לישיבה ממושכת, או אנשים העומדים בצורה לא נכונה זמן רב, עלולים לסבול מכאבי גב הנגרמים מיציבה לא נכונה הנמשכת תקופה ארוכה.

פתולוגיה: דלקות או גידולים סרטניים עלולים אף הם לגרום לכאבי גב.

למי שחש בכאבי גב מתמשכים המפריעים לתפקוד, או ההולכים ומחמירים מומלץ לפנות לרופא אורטופד לאיתור מוקד הבעיה ולבניית תכנית הטיפול הנכונה.

הטיפול בכאבי גב:

פעילות גופנית: פעילות גופנית נמצאה כיעילה מאד להקלה על בעיות גב. בין ענפי הספורט המומלצים לבעיות גב נמצאים: שחיה, פילאטיס ויוגה.

כירופרקטיקה: ענף פרא-רפואי מיוחד לטיפול בכאבי גב, עמוד השדרה, שרירים ושלד. במסגרת הטיפול מופעלות מניפולציות מיוחדות על עמוד השדרה שמטרתן לטפל בבעיה ולהקל על הכאב.

פיזיותרפיה: טיפול הכולל תרגילי התעמלות שונים, שיטות טיפול ידניות, טיפול באמצעות חשמל, ועוד, להקלה על כאבי גב.

הידרותרפיה: הידרותרפיה לטיפול בכאבי גב טיפול במים שמטרתו הפגת מתחים, יציבה נכונה ושיכוך כאבים.

טיפולים תרופתיים: בעיקר תרופות אנטי דלקתיות או תרופות משככות כאבים.

התאמת אביזרים אורטופדיים להקלה ושיפור בכאבי הגב: החלפת המזרון למזרון אורטופדי, מסעד אורטופדי לכיסא, חגורות ותומכי גב, ועוד.

אופציה פולשנית: במידה וכל שיטות הטיפול האחרות אינן עוזרות ישנם מצבים בהם ימליצו הרופאים על שיטות התערבות פולשניות עד כדי ניתוח.

כאבי גב הם כאבים מטרידים הפוגעים באיכות החיים של החולים. ישנן שיטות טיפול רבות לבעיה זו.