טיפול סיעודי לקשישים – על מה חשוב להקפיד?

כיום יותר ויותר קשישים זקוקים לקבלת טיפול סיעודי לקשישים. בישראל מאובחנים אלפי קשישים מידי שנה כסיעודיים ובעקבות מצבם זקוקים לטיפול צמוד וסיוע במטלות הבית ובפעולות יום יומיות כגון: רחצה, התלבשות ואכילה.

כאשר אנו מגלים שמי מיקירנו נזקק לעזרה – טיפול סיעודי, אנו ממהרים לחפש עבורו את הטיפול הטוב ביותר אותו נוכל להרשות לעצמנו. אולם בטרם נבצע החלטה פזיזה, חשוב להבין היטב מהן אפשרויות הטיפול הקיימות ועל מה חשוב להקפיד בעת בחירת הטיפול המתאים.

טיפול סיעודי לקשישים – אפשרויות טיפול

על מנת לעשות את הבחירה הנכונה עבור יקירינו, עלינו תחילה לקבוע בצורה מדויקת מהם הצרכים עליהם עלינו לענות. ישנם קשישים שמצבם קל יחסית וכל שהם זקוקים לו הוא סיוע מקומי בעבודות הבית, כגון: בישול, ניקיון ועריכת קניות. מנגד ישנם קשישים סיעודיים שמצבם קשה והטיפול בהם מחייב השגחה רפואית מקצועית.

טיפול סיעודי לקשישים במסגרת ביתית

טיפול סיעודי לקשישים במסגרת ביתית מתאים במיוחד לקשישים הזקוקים לסיוע ברמת התפקוד היום יומית, אולם לא נדרשים בהשגחה רפואית קבועה. הטיפול יכול להתבצע מספר שעות ביום או לאורך כל שעות היממה – על ידי עובד סיעודי זר או מטפל סיעודי ישראלי.

בחירה במטפל סיעודי זר הינה מקובלת מאוד וזאת בשל העובדה שכאשר מדובר בטיפול סיעודי לקשישים סביב השעון זוהי אפשרות אמינה ונוחה יותר מבחינה כלכלית. אם בחרתם באפשרות זו חשוב לבחור בסוכנות המעניקה טיפול סיעודי לקשישים על ידי עובדים זרים אמינה ומוכרת.

בעת בחירת המטפל מומלץ לבחור במטפל בעל המלצות קודמות וכן מטפל שדובר בצורה טובה את שפתו של המטופל, בין אם מדובר בעברית, אנגלית או שפה נוספת אותה המטופל מבין. תקשורת טובה בין המטפל למטופל מבטיחה כי יוענק למטופל טיפול סיעודי לקשישים בצורה הטובה ביותר עבורו.

על אף שישנם מקרים של התעללות בקשישים בידי מטפלים, חשוב להבין שזוהי תופעה נדירה למדי. עם זאת, על מנת להבטיח טיפול איכותי מומלץ להיות עם יד על הדופק, לבקר מידי פעם את המטופל ולשאול לדעתו אודות הטיפול לו הוא זוכה.

טיפול סיעודי במסגרת סיעודית

בישראל פועלות עשרות מחלקות סיעודיות במתכונות שונות, בבית אבות שונים, בתי חולים ואף במוסדות סיעודיים מיוחדים. אפשרות זו מומלצת רק עבור קשישים שמצבם דורש השגחה רפואית צמודה, שכן במרבית המקרים יעדיף הקשיש להישאר בביתו ובסביבה המוכרת לו היטב.

אולם, אם הצורך קיים חשוב לבחור במחלקה סיעודית איכותית וטובה. מומלץ לבקר במחלקות השונות ולשים לב למתרחש בהן. חשוב לבחון האם המחלקה נקייה, אם ריח של שתן עומד באוויר, סביר להניח שמדובר במקום שמזניח את עבודתו.

כמו כן, מומלץ לשים לב למספר האחיות שנמצאות במחלקה בעת הביקור ומידת ערנותן לצורכיהם של הקשישים המאושפזים במחלקה.

גם באפשרות זו, מומלץ לשמור על קשר שוטף עם הקשיש ולנסות לקבל ממנו מידע אודות מידת שביעותו מהצוות המטפל והיקף הטיפול המוענק.