טיפול טבעי בכאבי גב

כאבי גב הם בעיה שפחות או יותר כולנו מכירים. ישנם אנשים הסובלים מכאבי גב במשך שנים ארוכות ואלו מאתנו שטרם התנסו בחוויה הלא נעימה, ככול הנראה יסבלו מהבעיה במוקדם או במאוחר.

ישנו מגוון רחב ביותר של גורמים שיכולים להוביל להתפתחות של כאבי גב ובנוסף ישנו מגוון רחב ביותר של טיפולים לכאבי הגב, המוצעים לסובלים מבעיה מטרידה זו. לצד הטיפולים הקונבנציונליים הכוללים בין השאר ניתוחים, הזרקת סטרואידים ושימוש בתרופות נגד דלקת, מוצעים בימינו לקהל הרחב מגוון טיפולים מתחום הרפואה המשלימה. במאמר שלפניכם נפרט אודות היעילים ביותר שבהם.

טיפול בגלי הלם

במשך תקופה ארוכה הטיפול שמבוסס על גלי הלם נחשב לטיפול אלטרנטיבי גרידא. יחד עם זאת בשנים האחרונות נמצא במחקרים רבים כי מדובר בטיפול יעיל בצורה בלתי רגילה לסובלים ממגוון בעיות אורתופדיות. הודות לכך ניתן לראות כיום כי במרפאות כאב רבות ובמכוני פיזיותרפיה רבים נעשה שימוש בגלי הלם לטיפול בסובלים מבעיות אורתופדיות שונות ובכללן גם כאבי גב אקוטיים וכרוניים.

גלי ההלם תורמים לחידוש רקמות, לצמיחה של כלי דם חדשים, לשיכוך כאבים ולהפחתת מדדי דלקת ברקמה הפגועה. היתרון המרכזי של הטיפול בגלי הלם בא לידי ביטוי בכך שמדובר בטיפול נטול תופעות לוואי ובכזה שלא מעמיד את המטופל בסיכון לסיבוכים.

בנוסף הטיפול נחשב ליעיל מאוד והשיפור ברמת הכאבים מורגש כבר לאחר הטיפול הראשון. כמו כן באמצעות גלי הלם ניתן לקצר את תקופת ההחלמה לאחר פציעות ולסייע למטופל לחזור לתפקוד תקין תוך זמן קצר יחסית.

דיקור יפני נוירולוגי

דיקור יפני נוירולוגי הוא שיטת טיפול עתיקה המזכירה במובן מסוים את הדיקור הסיני הפופולארי. ההבדלים בין השיטות באים לידי ביטוי בין היתר בעובי המחטים (המחטים היפניות דקות יותר), באזורי הדיקור, בשיטות האבחון ועוד. באמצעות דיקור יפני ניתן לסייע רבות להפחתת דרגת החומרה של כאבי הגב מהם סובל המטופל ואף להשפיע לטובה על בריאות הגב לטווח הארוך.

בנוסף לכאבי גב, ניתן לטפל באמצעות דיקור יפני נוירולוגי במגוון רחב של בעיות אורתופדיות נוספות כמו בעיות ברכיים, כאבי מפרקים ועוד. הטיפול עצמו לא כרוך בכאב, המחטים כמעט שאינן מורגשות והשיפור במצבו של המטופל מורגש כבר מהטיפול הראשון.

PEMF – פולסים וגלים אלקטרומגנטיים

PEMF היא שיטת טיפול חדשה יחסית, שבה זרמים חשמליים יוצרים שדה מגנטי המעודד את תהליכי הריפוי הטבעיים של הגוף. השימוש בשדות מגנטיים מקל בצורה משמעותית על כאבי הגב אך בנוסף תורם להתחדשות של תאים ומרפא רקמות פגועות. הטיפול גם מעודד את זרימת הדם ברקמה הפגועה ומשיב את האיזון לקדמותו. הטיפול נמצא יעיל מאוד בעיקר עבור הסובלים מעייפות כרונית, נוירופתיה, כאבי מפרקים וכאבי גב.

מספר המפגשים הדרוש משתנה ממטופל למטופל ותלוי באזור הפגוע ובחומרת הבעיה. אם מדובר באדם מבוגר יחסית או בבעיה הנמשכת זמן רב יחסית, לרוב יידרשו כ-15 מפגשים בני חצי שעה כל אחד כדי ליהנות מהקלה משמעותית. התוצאות הטיפוליות משביעות רצון ברוב המוחלט של המקרים ונותרות יציבות לאורך זמן רב.

שיאצו

שיאצו היא שיטת טיפול במגע שמקורה ביפן. לפי העקרונות עליהם מבוססת שיטת הטיפול העתיקה, ישנם בגוף האדם ערוצי אנרגיה הנקראים מרידיאנים, המושפעים מהאיברים הפנימיים ומשפיעים עליהם חזרה. כל מחלה או תסמין פיזי הם תוצאה של חסימה אנרגטית באחד או יותר מהמרידיאנים ולפיכך על ידי שחרור החסימה ניתן יהיה להעלים את התסמין או להחלים מהמחלה.

במהלך טיפולי שיאצו, המטפל מפעיל לחץ נקודתי מתון בנקודות שונות לאורך המרידיאנים בזמן שהמטופל שוכב על מיטה או על מזרון ובכך משחרר את החסימות האנרגטיות. באמצעות שיאצו ניתן להגיע לאיזון פיזי ונפשי ובמקרים רבים הטיפולים הצליחו להביא מזור למטופלים שסבלו מכאבי גב במשך שנים, לרבות כאלה שהתנסו במגוון טיפולים אחרים ללא הועיל.

רפלקסולוגיה

בניגוד למה שרבים חושבים, רפלקסולוגיה היא לא שיטת טיפול עתיקה כי אם שיטה שהומצאה בתחילת המאה ה-20. יחד עם זאת, ניתן למצוא עדויות לשיטות טיפול שהתמקדו בכפות הרגליים כבר בעת העתיקה, בעיקר בסין, בהודו ובמצרים. רפלקסולוגיה מבוססת על טבלת אזורי המגע של כפות הרגליים.

טבלה זו ממחישה את הקשר שבין אזורים שונים בכפות הרגליים לאיברי הגוף השונים. לפי חסידי שיטת הטיפול, על ידי מגע באזורים השונים בכפות הרגליים, ניתן להשפיע על בריאות מערכות הגוף השונות, החל מאזור הגב ועמוד השדרה וכלה באיברים פנימיים כמו הלב, הטחול והקיבה.