טונר למדפסת ידידותי ובריא למשתמש – יש דבר כזה?

טונר למדפסת הוא אחד הרכיבים החיוניים לתפעול של המכשיר החשמלי הזה, בו כמעט כל אחד מאיתנו עושה שימוש מדי פעם. אם היינו יודעים שעצם ההדפסה מסכן אותנו, ולו במידה קטנה, האם היינו עושים את זה? סביר מאד להניח שלא.בשנים האחרונות פורסמו מספר מחקרים מדאיגים בהקשר הזה, שהצביע על בדיקה שגילתה כי מדפסות נפוצות הפיצו במהלך ההדפסה חלקיקי טונר שהכמות שלהן מסוכנת עבור הבריאות. ההשפעה מסוכנת על רקע העובדה שהחלקיקים קטנים במיוחד, מה שמקל על החדירה שלהם לתוך הריאות.

הפרסומים האלה העלו הרבה מאד חששות. על פי החוקרים, חלקיקים אלה שנפלטים מהמדפסת עלולים לסכן את הבריאות שלנו גם בכמויות מינימליות של חשיפה כשהם נשאפים לגוף וחודרים לריאות.

חוקרים מצאו כי בעת שעות העבודה עם המדפסת מספר החלקיקים ה"בעייתיים" באוויר גדל פי חמישה. ההשלכות של זה עלולות להיות משמעותיות: במצב הפשוט יחסית, עלולים להיגרם גירוי לא נעים או קשיים בנשימה. במצבים חמורים, מדובר כאן על התפתחות של מחלות לב או אפילו סרטן.

במצב הדברים הזה, עולות מספר שאלות: האם המצב באמת כה חמור? ואיך בכלל ניתן למצוא טונרים למדפסת שניתן להיות בטוחים שהם לא מזיקים לנו בכל מאת האחוזים?

המטרה: כמה שפחות חלקיקים

בין מדפסות לבין אקולוגיה יש הרבה מאד נקודות השקה, כשהדוגמא המובהקת היא שימוש במוצרים מתכלים עבור המדפסת. מבחינת הבריאות שלנו, נושא שלא בטוח שמקבל את תשומת הלב הראויה, אפשר לראות הבדלים בין הדגמים השונים ברמת הפליטה של החלקיקים המזהמים, לכאורה או שלא.

המחקרים שנעשו במהלך השנים הצביעו על כך שחלק ניכר מהדגמים שנבדקו אכן מזהמים, בצורה זו או אחרת, אבל עדיין ברור שישנם הבדלים ברמת הפליטה של החלקיקים.

החוקרים הצביעו על הצורך להוסיף על גבי מדפסות מזיקות במיוחד מדבקות אזהרה, ממש כמו שיש על סיגרות או מוצרים מזיקים אחרים. זה חשוב, כי חלק משמעותי מבין האנשים שמשתמשים במדפסת כלל לא מודעים לכך שהיא עלולה לסכן אותם, לדעת לא מעט מומחים.

עוד לא ידוע לנו על מדפסת שהטונרים שלה לא פלטו כלל וכלל חומרים שעשויים להיתפס כמזהמים. אם אתם רוצים לבחור בדגמים הידידותיים יותר לכם ולסביבה, אתם יכולים לחפש את ממצאי המחקרים האלה, ולראות מהם הדגמים המומלצים על פיהם. אופציה אחרת היא להיעזר במומחים לתחום, למשל משווקי מדפסות, להסביר להם את החששות שלכם ולראות מה הם מציעים לעשות.

דגשים חשובים אחרים בדרך להדפסה הבטוחה

כל עוד לא ברורה לחלוטין תמונת הנזקים שטונרים עלולים לגרום להם (ואין ספק שדרושים מחקרים נוספים בתחום), מומלץ לנקוט משנה זהירות בכל מקרה.

מומלץ לשים לב מהם המאפיינים של הדגם שמשתמשים בו, ובכל מקרה לנסות למקם את המדפסת במקום מאוורר כמה שניתן – למשל ליד החלון. לא ברור עדיין עד כמה המדפסות מביאות לזיהום הגדול בהרבה מזה שאנחנו מוקפים בו בכל מקרה, למשל זיהום האוויר או החשיפה שלנו לקרינה סלולרית.

עוד שאלה שצריך לשאול, ושעדיין לא קיבלה תשובה חד משמעית, היא מהי תדירות ההדפסה שבאמת מסכנת אותנו בפועל, אם לוקחים בחשבון את דעת החוקרים שיש כאן פוטנציאל פגיעה. יהיה מעניין לבדוק האם גם המשתמש ה"פשוט" שמדפיס דברים מדי פעם או לעיתים רחוקות נמצא בדרגת סיכון, או שמא הסיכון המרכזי הוא על משרדים, מוסדות, בתי דפוס ומקומות בהם ההדפסות נעשות בתדירות גבוהה במיוחד. יכול מאד להיות שבעתיד נדע בצורה מלאה יותר את התשובות לשאלות אלה ואחרות.

טונר למדפסת ידידותי לסביבה – כך תקנו באופן נכון ובטוח

כיום, קשה להבחין בין טונר איכותי לבין טונר מזויף העשוי מחומרים רעילים שעלול להזיק לבריאות של כולנו. בין אם אתם בעלי עסק גדול או אנשים פרטיים תמיד מומלץ להזמין טונר למדפסת מחברה אמינה שמספקת מוצרים בעלי תו תקן בטיחות ולא מזויפים.

נכון שאולי מדובר בנושא פעוט לכאורה, טונר למדפסת ורבים לא חושבים או מעלים בכלל על הדעת שטונר למדפסת יכול להזיק לנו ולאחרים ועם זאת, עדיין מומלץ להכיר ולהבין מה החברות השונות מציעות לנו ולפעמים לא כל מה ש"זול" ישתלם לבריאות שלנו בעתיד.