השתלת שיניים – גורמים לחוסר הצלחה בטיפול וסיכונים

השתלת שיניים, או השמת שתל דנטלי נעשית במקרים בהם ישנה שחיקה במבנה שן טבעית עקב פציעה או מחלה הפוגמת בשן או ברקמות הרכות הסובבות אותה. השתלת שיניים הינה פעולה כירורגית הנעשית על-ידי רופא שיניים מוסמך שעבר הכשרה מיוחדת לנושא. השתלת שיניים כוללת החדרת שתל אל עצמות הלסת. 

מאתר השתלת שיניים Implants.org.il נמסר כי חוסר הצלחה בהשתלת שיניים נובע לרוב מכישלון איחוי השתל עם עצמות הלסת. שתל דנטלי נחשב כנכשל במידה והוא נאבד, או במידה והוא יכול יותר 1 מילימטר שנה לאחר ביצוע ההשתלה. יש הבדל באחוזי כישלון השתלת שיניים בהתאם למיקום השתל בפה. ככל שמיקום השתל קידמי יותר, סיכוי הכישלון קטן משמעותית.

הגורמים לחסור הצלחה הינם מגוונים ורבים:

עישון- גורם חשוב בכשלון שתל דנטלי הינו עישון. מסיבה זו, פעמים רבות לא מבצעים השתלת שיניים עד לאחר שהחולה המעשן הפסיק לעשן. השתלת שיניים הינה תהליך יקר וחבל שהוא ייכשל רק כי החולה שב לעשן.

זיהום סביב השתל-למרות שהשתל אינו יכול להשחק כתוצאה מעששת, הוא כן יכול להחלש (וברבות הזמן, השתל ייכשל) במידה ומתפתח זיהום ברקמה החיה הסובבת אותו. כיום, אין הסכמה גורפת על אופן הטיפול הטוב ביותר בזיהום סביב שתל דנטלי, אך ישנה הסכמה על גורמי הסיכון. גורמי הסיכון לזיהום סביב השתל כוללים עישון, הגיינת פה רופפת, ובמקרים בהם הרירית המקיפה את השתל דקה במיוחד עקב מחלות פה שונות.

השתלה לקויה- הינה גורם נדיר יחסית. במידה והשתל מוכנס בזוית שגויה, יתכן והשתל לא יתאחה עם עצם הלסת באופן הרצוי ולכן יתקבל שתל חלש שיכשל לאחר זמן מועט. כמו כן, כמו במקרים של השתלות שונות, ייתכן כי השתל ידחה מסיבה כלשהי לא ידועה על-ידי גוף החולה. דחייה שכזו נדירה יחסית.

ישנן קבוצות חולים אצלם הסיכוי לכשלון השתל ביחס לאוכלוסיה הכללית הבריאה גבוה יותר. בקבוצת סיכון זו נכללים חולים צעירים בהם עצמות הלסת לא התגבשו עדיין לחלוטין, חולים עם מחלות עצם שונות או שחיקה מוגברת בעצמות הלסת, מעשנים כבדים, אלכוהוליסטים, חולים במחלות כרוניות שונות כגון המופיליה וסכרת, חולים אשר טופלו בהקרנות לאזור הפה והלסת, וכן חולים השוחקים שיניים בשינה.

בנוסף, שתל עלול להשחק עם הזמן. בדרך הטובה ביותר להמנע מכך היא על-ידי ביקורים תדירים אצל רופא השיניים המטפל בהתאם לתוכנית שנקבעת עם החולה.

השתלת שיניים עלולה לגרום למספר סיבוכים העלולים גם לגרום לכשלון ההשתלה וכן לנזק כללי לחולה ולעיתים אף למוות. סיבוכים אלה כוללים נפיחות וכאבים באזור ההשתלה, דימומים (במיוחד בחולים עם בעיות בקרישת דם), נזק לעצבים באזור ההשתלה, וכן נזק לשיניים סמוכות. במידה וההשתלה נעשית בחלק האחורי של הלסת העליונה, עלול להיווצר נזק למערות האף הסמוכות.

איך מעלים את אחוזי ההצלחה?

מלבד גורמים אשר כאמור אינם תלויים בנו – כמו גיל, מצב החניכיים ועוד הגורם אשר משפיע על הצלחת הטיפול הוא בחינה נכונה של רופא השיניים. בחירה ברופא שיניים מומחה, בעל ניסיון תשפר משמעותית את סיכויי ההצלחה והקליטה של השתלים – מידע נוסף השתלת שיניים באתר ד"ר רפלוביץ