גרידה

"גרידה"  (באנגלית "Dilation and Curettage" או פשוט "D&C") הינה תהליך בו מורחב צוואר הרחם בכדי לאפשר הוצאת תוכן מחלל הרחם. חשוב קודם להבין כי המושג גרידה משמש היום לשני סוגי תהליכים שעל מנת לבצעם יש קודם צורך להרחיב את צוואר הרחם. אופן ביצוע הגרידה יוסבר בהמשך (הרחבה על גרידה כאן). גרידה מבוצעת בכדי להוציא דגימת רקמה על מנת להגיע לאבחנה או בכדי לבצע הפלה מלאכותית. לעיתים רחוקות גרידה מבוצעת כתהליך טיפולי.

סיבות בגינן מבצעים גרידה כוללות:

  • דימום וסת השונה מהרגיל
  • דימום לאחר חדלון הוסת
  • לקיחת ביופסיה בכדי לאבחן מצבים שונים כגון סרטן צוואר הרחם, פוליפים וכדומה.
  • לאחר לידה, לעיתים מבצעים גרידה כדי לוודא שלא נשארו רקמה בדופן הרחם בכדי למנוע זיהומים עתידיים.
  • הוצאת תכולת רחם כדוגמת עובר מת.

כיצד מבוצעת הגרידה?

צוואר הרחם מורחב על ידי שימוש בתרופות (למשל-שימוש בפרוסטגלנדינים) או על ידי החדרת למינריה (מקלון עם חומר הסופח מים המוחדר דרך פתח צוואר הרחם. עצם ספיגת המים מרחיבה את מקלון הלמינריה ובכך גם את פתח צוואר הרחם). לאחר שצוואר הרחם הורחב, ניתן להכניס כלי ניתוח דרכו.

גירוד תכולת הרחם מתבצע באמצעות כלי ארוך דמוי כף, בעת ביצוע הפלה, ניתן לגרד את קיר צוואר הרחם בכדי להיפטר מהתכולה ההריונית או לבצע שאיבת ווקום. הפלה באמצעות שאיבה מתבצעת לרוב בזמן הטרימסטר הראשון להריון. היתרון היחסי בביצוע שאיבה הינה רמת סיכון פחותה מאשר זו הנלוות לביצוע גרידה.  במידה ויש צורך להפיל במהלך הטרימסטר השני לרוב ההפלה תתבצע באמצעות גרוד של קיר הרחם.

כמו לפני כל פעולה ניתוחית, יש לבצע מראש בדיקות דם. גרידה מתבצעת בצום ותחת הרדמה מלאה או חלקית. היא אורכת לרוב כרבע שעה או שלושים דקות ולרוב מתבצעת במסגרת אישפוז יום, מה שאומר שהחולה תשתחרר לביתה מספר שעות לאחר ביצוע הפעולה. לעיתים ניתן לבצע את הגרידה גם במסגרת מרפאה פרטית. מומלץ להביא בן-זוג או ידיד/ה קרוב/ה בכדי לארח חברה ותמיכה לפני ואחרי הפעולה.

תופעות לוואי שניתן לצפות להן הינן התכווצויות ומעט הפרשות מהרתיק ביום-יומיים הראשונים לאחר ביצוע הגרידה. תופעות כאלה לא צריכות להוות מקור לדאגה. במידה ומתפתח חום, הפרשות בעלות ריח לא נעים או שמשך תופעות הלוואי נמשך מעבר ליום-יומיים, מומלץ לפנות לבדיקה וטיפול רפואי.

בדומה לפעולות ניתוחיות אחרות, לאחר ביצוע גרידה ישנו סיכוי קטן יחסית של סיבוכים. אלה כוללים אפשרות לזיהומים, דימומים-שאם יהיו רציניים מספיק עלולים לגרום להלם, וכן יצירת הדבקויות בדופן הרחם מה שעלול לפגום בפוריות בעתיד (ביצית מופרית לא תוכל להקלט ולהטמע בדופן הרחם).

היכן ניתן לבצע גרידה?

גרידה לצורך הפלה יכולה להתבצע עד שבוע 22 והיא יכולה להיות מבוצעת במרפאות פרטיות או במרפאות ציבוריות. היתרון בהפלה פרטית היא קבלה מהירה, טיפול וחזרה לשגרה מהר ככל האפשר. במידה ואת צריכה לבצע גרידה מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל בנוגע לאפשרויות הטיפול וההחלמה שיתאימו לך באופן אישי.