מרכז גמילה מאלכוהול

ניתן לקנות אותו בכל קיוסק, ובאתרי הבילוי הוא מצרך מבוקש. אין כל פסול בשתיית כוס אחת ממנו, אבל כשתלויים בו לחלוטין- התמונה משתנה לחלוטין. אינספור תשדירים מזהירים אותנו מפני ההשלכות של אלכוהול, אשר עלול להביא לתאונות דרכים, מחלות או אפילו פגיעה בחיים החברתיים. מקרים של התמכרות לאלכוהול אפילו מסבכים עוד יותר את המצב.

כשה"חבר" הכי טוב של האדם הופך להיות בקבוק האלכוהול הקרוב אליו, ברור כי אין צורך באויבים נוספים. הפתרון הכמעט יחידי הוא הליכה, מטעמו או ברצונם של אחרים, למרכז גמילה מאלכוהול.

על הקשיים שבהתמכרות

כאשר מדברים על התמכרות לאלכוהול, מתכוונים למצב שבו מפתחים תלות מוחלטת בו. הגם שאופן המחשבה ורמת ההתמכרות שונה מאדם לאדם, הרי שברוב המקרים כוללת ההתמכרות שינויים גופניים, נפשיים, ואפילו חברתיים. כאשר נכנסים למי האלכוהול העמוקים, גלגל ההצלה הכמעט יחידי הוא מרכז גמילה.

קיימים מספר סוגים של מרכזי גמילה מאלכוהול. בשונה מהמקרה של סמים, למשל, הרי שהמודעות לנזקי האלכוהול החלה להתגבר רק בשנים האחרונות. רק אז הבינו כי מדובר במחלה לכל דבר ועניין, שיש לטפל בה בדרך המשלבת היבטים גופניים ונפשיים כאחד.

הכל מתחיל באבחון

הגם שישנם מסלולים מגוונים של טיפול בהתמכרות לאלכוהול (ועוד נגיע לכך), הרי שבדרך כלל כולן מבוססות על יציאה למסע ארוך, שעלול להימשך אפילו שנים. כמעט תמיד, השלב הראשון יהיה זה האבחוני, בו מגיע המכור יחד עם מי מטעמו למרכז. שם יבחנו את חומרת ההתמכרות, וכן את ההיבטים השונים שלה.

לאחר מכן, ובהתאם למדיניות של המקום, תוצע עבור המכור מסגרת טיפולית. להבדיל מהמקרה של התמכרות לסמים, הרי שמרבית מסגרות המרכזים תהיינה פתוחות, כלומר, ללא אשפוז ארוך טווח של המטופל לכל אורך היממה. תחת זאת, שיטות טיפול נפוצות אחרות הן תהליך של גמילה ביתית, שימוש בתרופות, השתתפות במפגשי טיפול או בקבוצות תמיכה עצמית, וכן הלאה.

גמילה מאלכוהול אינה דבר פשוט

בכל אחד מהמקרים, נדרש להתייחס לכל אחד מההיבטים המורכבים של תהליך ההתמכרות. תכנית טיפול טובה המוצעת במרכז מסוג זה צריכה להתבסס על שלבים שונים, וכן על הצבת יעדים. חשוב לזכור כי לא ניתן לטפל בהתמכרות לאלכוהול במפגש אחד, עמוס ככל שיהיה. לרוב, מדובר על תקופות של חודשים ארוכים, אם לא למעלה מכך.

מעבר לכך, הרי שכל טיפול אינו יהיה יעיל ללא שלל טיפולים אשר משלימים אותו. כך, למשל, הרי שהגמילה עצמה כוללת מספר תסמינים לא נעימים כלל, שהטיפול בהן נעשה באמצעות תרופות מיוחדות. כמו כן, התרופות עצמן תהיינה לא יעילות ללא מסגרת של טיפול פסיכולוגי המתמקד בהתמכרות, אשר יתמודד עם הבעיות שהביאו לשימוש באלכוהול מלכתחילה.

בכל מקרה בו מזהים חשש ולו הבסיסי ביותר להתמכרות ביותר, רצוי לשלוח את האדם להליך גמילה. בדומה להתמכרויות אחרות, הבעיה מתגברת עם הזמן, ומניעה שלה היא התרופה הטובה ביותר.