גלולות למניעת הריון- הרמונט

השימוש בגלולות למניעת הריון נפוץ בעולם המערבי כבר למעלה מחמישים שנה, במהלך השנים פיתחו ושיפרו חברות התרופות השונות את הגלולה, הורידו את המינון ההורמונלי בכל כדור ועל ידי כך שיפרו והפחיתו את תופעות הלוואי הבלתי רצויות. 

יעילות הגלולות במניעת הריון גבוהה למדי , ומגיעה לכ-99% ( בסוגים מסוימים). בנוסף לאינדקציה הברורה בשימוש בהם, רופאי נשים ממליצים על שימוש בכדורים אלו לטיפול במצבים נוספים כגון:

 • אי סדירות במחזור החודשי.
 • טיפול בהפרעות קדם וסתיות ( כאבי בטן קשים, נפיחות כללית ושינויי מצב רוח קשים).
 • טיפול בשיעור יתר.
 • טיפול בבעיות עור כגון אקנה.

קיימות שתי קבוצות עיקריות של גלולות למניעת הריון, גלולות משולבות המכילות  נגזרות מלאכותיות של הורמוני המין הנשיים אסטרוגן ופרוג'סטרון. יעילות גלולות אלו היא הגבוהה ביותר ועומדת על כ-99% , זאת כאשר נטילת הגלולות נעשית בצורה הנכונה.

הקבוצה השנייה של גלולות , מכילה נגזרות של פרוג'סטרון בלבד (לכן לעיתים הן מכונות "גלולות מיני"). יעילות גלולות אלו , גם בעת שימוש נכון עומדת על 97% בלבד, זאת בשל יכולתן המעט פחותה במניעת ביוץ בצורה מוחלטת. גלולות אלו מיועדות לשימוש בנשים אשר אינן יכולות או מעוניינות בשימוש באסטרוגן כגון נשים מניקות, נשים הסבלו מתופעות לוואי חמורות בעת שימוש בגלולות משולבות או נשים בעלות היסטוריה אישית או משפחתית של סרטנים תלויי אסטרוגן.

מנגון פעולת הגלולות המשולבות :

מניעת ביוץ היא למעשה הדרך העיקרית. נטילת הורמונים מלאכותיים, מונעת הפרשה של הורמונים בשם LH      ו-FSH מבלוטת יותרת המוח, החיוניים לתהליך הביוץ. בנוסף לכך, הגלולות גורמות לשינויים במרכיבים ובעובי של ריריות צוואר הרחם והרחם ועל ידי כך מגבילות את חדירת הזרע והיכולת לקלוט הריון ( במקרה והביוץ לא נמנע).

מהן גלולות הרמונט?

גלולות הרמונט שייכת לקטגוריית הגלולות המשולבות, הגלולה מכילה מינון נמוך של נגזרת אסטרוגן הנקראת אתיניל-אסטרידיול (כ-20 מיקרוגרם לכדור) ונגזרת של פרוג'סטרון הנקראת ג'סטדון. שילוב הורמונאלי זה מוריד בצורה משמעותית את כאבי המחזור ומסייע בהפחתת תופעות הלוואי אשר לעיתים נקשרות לשימוש בגלולות.

גלולות משולבות נוספות המכילות מינון הורמונאלי זהה כוללות את פמינט,מליאן ומרסילון.

הגלולות נמכרות בחפיסה של כ-21 כדורים, הנלקחים מדי יום. את הגלולה הראשונה יש לקחת בעת הופעת הדימום החודשי, ולהמשיך למשך 21 ימים, לאחר מכן מבצעים הפסקה של שבוע בה יתרחש בשנית הדימום החודשי ובתום השבוע יש להתחיל וליטול חפיסה חדשה ולהמשיך באותה דרך כל עוד משתמשים בגלולה.

כאשר שוכחים לקחת גלולה אחת, מומלץ יהיה לקחת אותה יום לאחר מכן במקביל עם הגלולה של אותו היום. במצב בו מפספסים יותר מגלולה אחת , מומלץ לא ליטול אותם, להמשיך לקחת את יתר החפיסה כרגיל ולשלב עימה אמצעי מניעה נוסף.

יתרונות עיקריים של גלולות משולבות במינון הורמנאלי נמוך, כוללים חזרה מוקדמת של הפוריות כאשר מתכנננים כניסה להריון, ירידה בסיכון להתפתחות סרטן הרחם ושחלות ושיפור מראה עור הפנים.

החסרונות העיקריים של גלולות למניעת הריון :

 • צורך בנטילה יומית.
 • ירידה ביעילות התרופה, בעת שילובה עם תרופות אחרות כגון אנטיביוטיקות מסוימות וטיפולים נוגדי דכאון וחרדה.
 • תופעות לוואי אפשריות ( לרוב נעלמות לאחר מספר חודשים) הכוללות – כאבי ראש ובחילות, גודש ורגישות בשדיים, דימומים בין וסתות, בחילות והקאות
 • גלולות אינן מונעות מחלות מין

 מתי לא מומלץ לקחת גלולות הרמונט ?

 • נשים הסובלות  ממחלות הגורמות לקרישיות יתר של הדם
 • נשים מעל גיל 35  אשר מעשנות.
 • היסטוריה של סרטנים תלויי אסטרוגן.
 • נשים הרות ומניקות.