פתרונות לבריחת שתן ואי שליטה על הסוגרים

בריחת שתן היא תופעה נפוצה מאוד אולם אנשים ממעטים מאוד לדבר עליה. המבוכה שהאנשים הסובלים מהתופעה מרגישים, שווה כמעט לשכיחותה באוכלוסייה, וכפי שהשכיחות שלה עולה עם הגיל, כך עולה גם הבושה.
בריחת שתן יכולה לנבוע משלל מצבים רפואיים ביניהם ניתן למנות בעיקר בעיות עצביות, תגובה לא תקינה לתרופות, ליקויים במבנה התקין של מערכת השתן והאגן, ליקויים שנוצרים עם הגיל או בעקבות לידות ועוד.
השוק מציע כיום מגוון רחב של טיפולים לבריחת שתן ואי שליטה על סוגרים, כאשר בחלק מהמצבים ישנם טיפולים שיכולים לשפר מאוד את הבעיה ואפילו להעלים אותה לחלוטין, אולם ישנם מצבים אחרים בהם ההתמודדות הטיפולית היא לא כל כך פשוטה ובכל זאת יש צורך בקיום שגרת חיים סטרילית. לשם כך קיימים הסופגנים.

הסופגנים השונים ותפקידם

היכולת לשלוט על הסוגרים היא אחד מהתפקודים הבסיסיים המאפשרים לנו לשמור על היגיינה. נוזלי הגוף השונים הופכים להיות לא סטריליים כשהם יוצאים מתוכו, ושליטה תקינה על סוגרים מאפשרת לנו להרחיק את אותם נוזלים מאיתנו. גבר או אישה הסובלים מבריחת שתן, אינם מצליחים להטיל את מימיהם באסלה ולרוב ירטיבו את עצמם לפני שיספיקו להגיע אל השירותים. במידה ואין ניקוי והחלפה מידיים של הבגדים שנרטבו, הם הופכים מזוהמים ויכולים להוות כר פורה לגדילה של חיידקים המוצאים בשתן חומרי מזון שמסייעים להם לגדול.
בכדי להימנע מזיהומים אפשריים ובנוסף, להימנע מ"תאונות מביכות" של בריחת שתן בפומבי ולכלוך של בגדים נקיים, הומצאו מוצרי ספיגה שונים המותאמים לצרכיהם של הסובלים מבריחת שתן ואלה שאינם יכולים לשלוט על הסוגרים שלהם בצורה תקינה.

בריחת שתן קלה

נשים הסובלות מבריחת שתן "קלה" המסתכמת בכמה טיפות בודדות, יכולות להסתפק בתחתוניות מהסוג בו משתמשים באופן יומיומי. במידה וכמות השתן הבורחת היא גדולה יותר, ניתן לעשות שימוש בפדים רגילים כמו אלה המשמשים לצורך ספיגת הדימום בזמן המחזור. כיום ישנם פדים מיוחדים שבמרכזם חומר מיוחד ההופך נוזלים לג'ל ובכך עוזרים לשמור על תחושה יבשה.

בריחת שתן בינונית

לבריחת שתן בדרגה בינונית ניתן להשתמש בסופגנים. מדובר בפדים הנצמדים לתחתונים וקצותיהם תפורים על מנת למנוע בריחה של שתן מהם. הסופגנים נמכרים באריזות גדולות והם מיועדים לדליפת שתן חזקה יותר אך עדיין לא חזקה מאוד.

אי שליטה על הסוגרים

לסובלים מאי שליטה מוחלטת על סוגרים, קיימים מוצרים המאפשרים ספיגה רבה. המוצר הנפוץ והמוכר ביותר הוא חיתולים למבוגרים המכילים שכבות רבות של חומר סופג. ישנם חיתולים למבוגרים בדרגות ספיגה שונות ומחירם משתנה כתלות במותג ובעוצמת הספיגה. ישנם חיתולים חד פעמיים שהשימוש בהם הוא נוח יותר וישנם חיתולים רב פעמיים הניתנים לכביסה ואינם מזהמים את הסביבה.
למי שאינו מעוניין בחיתולים למבוגרים, שיכולים לעיתים להיות רועשים או בולטים מבעד לבגדים, קיימת אפשרות נוספת והיא מכנסונים סופגים. מדובר במכנסונים שצורפתם דומה מאוד לצורה של תחתונים. הם אינם משמעים רעשים בזמן ההליכה ומסוגלים לספוג עד כמעט ליטר של נוזל מבלי לגרום לתחושת רטיבות.
לאנשים המרותקים למיטתם או שאינם מסוגלים להגיע בתכיפות גדולה לשירותים, ובכל זאת אינם מעוניינים במוצרי ספיגה הצמודים לגופם, קיימת עוד אפשרות והיא להשתמש בשקיות חד פעמיות לאגירת שתן. ניתן להשתין אל תוך השקיות והמיוחד בהן הוא שהן מכילות חומר שהופך את השתן הבא איתו במגע לג'ל כך שהוא אינו נוזל ובנוסף- נמנעת גדילה של חיידקים וכך גם אין ריחות לא נעימים משקית השתן.
לסיכום ניתן לראות כי מגוון מוצרי הספיגה הקיים בשוק הוא רחב דיו בכדי לכסות את הצרכים של הסובלים מבריחת שתן בכל הדרגות השונות. ניתן כיום אף להימנע ממבוכה הכרוכה ברכישת המוצרים מחוץ לבית, על ידי הזמנה שלהם דרך האינטרנט ומשלוח ישירות אל דלת ביתכם.