ביטוח סיעודי

ביטוח סיעודי הינו ביטוח שמכסה טיפול רפואי וסיעודי של המטופל. מצב סיעודי מוגדר כשאדם אינו מסוגל לבצע חלק מהותי מפעולות יומיות בסיסיות לרבות שמירה על הסוגרים ועקב כך הוא נזקק לעזרה וליווי של אדם נוסף ולהשגחה מתמדת לרבות שעות הלילה.

עלות שהייה בבית אבות סיעודי או עלות העסקת מטפלת סיעודית מקשה על המשפחה ולכן נוצר צורך במודל ביטוחי שנקרא ביטוח סיעודי. לביטוח סיעודי ישנן כמה רמות כיסוי וארגונים שונים המטפלים בו:

במדינת ישראל ישנה זכאות לטיפול סיעודי מטעם ביטוח לאומי- על האדם שתובע דרישה לביטוח סיעודי מוטלת ההוכחה למצבו והעברת כל המסמכים הרפואיים הדרושים על מנת לקבל פיצוי לכיוסי העליות זכאים לקבל פיצויים אלו הם גברים מעל גיל 65 ונשים מעל גיל שישים. הכיסוי משתנה בהתאם למצבו של האדם וניתן אך ורק אם האדם שוהה בביתו. אזרחים שהגיעו למצב סיעודי לפני גיל הפרישה עקב פציעה קשה תאונה או תאונה חמורה אינם זכאים לסיוע ולפיצוי מביטוח לאומי. משרד הבריאות מכסה עלויות סיעוד במידה והאדם שוהה בבית החולים. גוף מדיני נוסף המטפל בביטוח סיעודי הינו קופות החולים- ביטוח סיעודי שכזה נעשה בנפרד מהביטוח המשלים ובתוספת תשלום.

עלויות הטיפול באדם במצב סיעודי כשהוא בביתו יכולות לנוע בין 5000 ל-8000 ₪ בחודש ובאשפוז סיעודי להגיע גם לכ- 10 אלף ₪ בחודש.  מכיוון שבמדינת ישראל הגופים המדיניים שאמורים לסייע במצב זה לא תמיד מכסים את מלוא עלויות הטיפול ופרק הזמן שלוקח להם לענות על דרישות התביעה יכול להיות ארוך ולהיגרר מספר חודשים- חברות הביטוח השונות מאפשרות לאנשים באופן פרטי לדאוג לעצמם לכיסוי מלא ולראש שקט כדי למנוע התעסקות נוספת במצב שגם ככה לא נעים להיות בו. חברות הביטוח מציעות תגמול חודשי למטופל לאותה תקופה זמן שבה הוגדר כמטופל סיעודי וקיימת תקופת המתנה קצרה מהיום בו הוגדר כסיעודי ועד שיוכל להתחיל לקבל את הגמלה החודשית.

מהו ביטוח סיעודי?

ביטוח סיעודי הוא למעשה חוזה עם חברת ביטוח ששמו המקצועי הוא 'פוליסת ביטוח לכיסוי מצב סיעודי. חוזה ביטוח סיעודי זה קובע סעיפים שונים ומרכיבים של התחייבות חברת הביטוח לשלם פיצוי כספי כאשר המבוטח מגיע למצב סיעודי. בין אם זה במימון שהותו של המבוטח בבית ובין אם הוא באשפוז סיעודי. תמורת התחייבות זאת משלם המבוטח פרמיה חודשית בהתאם לתנאי פוליסת הביטוח. שימו לב בעת קביעת התנאים להגדרת מצב סיעודי והקפידו על כך שיצוינו הפעולות הנ"ל: להתלבש ולהתפשט, לקום ולשכב, לאכול ולשתות, להתרחץ, לשלוט על הסוגרים, לנוע באופן עצמאי. משנת 2003 הוחלט כי אם המבוטח אינו יכול לבצע שלוש מתוך הפעולות שציונו לעיל, או שרוי במצב של "תשישות נפש" (לדוגמא, אלצהיימר) חברות הביטוח מתחייבות לשלם לו כבר בשלב זה את הפיצוי הביטוחי.

למעשה ביטוח סיעודי נועד למנוע מצב של עול כבד על המשפחה במימון הטיפול בבן משפחה שהפך לסיעודי. טיפול פרטי בין אם על יד מטפלת או במוסד מתאים עלול להגיע לעלות של 15,000 ש"ח בחודש ואף ליותר.ביטוח סיעודי מאפשר מתן טיפול נאות.

לפעמים לקבל את התגמולים זה לא כל כך פשוט

לצערנו, במקרים רבים (על פי פרסומים עד לכ-30% מהמקרים) חברות הביטוח מוצאות דרכים יצירתיות להמנע מהתשלום בטענות שונות ומשונות. גם המוסד לביטוח לאומי מקשה עלההכרה הדרושה. במקרים כאלו ניתן לפנות לסיוע מרכז הזכויות לבעלי ביטוח סיעודי אשר באמצעות מומחים ויועצים דואג לקבלת התגמולים והכספים.

 עוד על ביטוח סיעודי