אלרגיה – הסבר, אבחון וטיפול

אנשים רבים בארץ סובלים מאלרגיה אשר באה לידי ביטוי באי נוחות קלה ועד לסיכון חיים ממשי. ישנו מגוון רחב של אלרגיות הנובעות מסיבות ומגורמים שונים, ויש לאבחן את סוג האלרגיה בכדי לטפל בה בדרך המתאימה והיעילה.

מאתר אלרגיה – http://www.allergy.org.il/ נמסר כי המונח אלרגיה הינו שם כולל לתופעות פיזיות קיצוניות הנגרמות מסיבות שונות. אלרגיה היא למעשה תגובת יתר מוגזמת של המערכת החיסונית בגופנו למרכיב ספציפי שעימו אנו באים במגע. הסיבה היא שהמערכת החיסונית טועה באבחונה ומגיבה על מרכיב זה כגורם המהווה סכנה לגוף.

בתגובה האלרגית סוג מסוים של תאים לבנים, המורכבים מהיסטמין, זופילים והפרין, ואשר מתפקדים כחלק מהמערכת החיסונית בגוף ומונעים התפשטות  של גופים מסוכנים בגופינו כמו וירוסים או חיידקים, מגורים על ידי נוגדנים הנקראים IgE. גירוי זה יוצר תגובה דלקתית בגוף, אך מדובר בטעות בזיהוי של מערכת החיסון – הגורמת לאלרגיה.

אלרגיה- תגובות הגוף

התגובה הדלקתית המתרחשת בגוף בעת זיהוי מוטעה של חומר מסוים, יכולה להתבטא בדרגות חומרה שונות החל מנזלת ועד

למוות. התגובה האלרגית יכולה להופיע כתגובה מקומית או כתגובה כלל מערכתית. תגובה מקומית יכולה להתבטא במגוון צורות: נזלת כרונית, גירוי בעיניים, כיווץ, וצפצוף של כלי הנשימה עד לאסטמה או חנק. אלרגיה גם יכולה להתבטא בכאבי אוזניים והצטברות נוזלים בהן. כמו כן, היא עלולה לגרום לפריחה בעור מסוגים שונים ולמיגרנות. תגובה כלל מערכתית יכולה להתבטא במערכות שונות בגוף כגון מערכת העיכול, הנשימה והריאות, הדם והלב. במקרים קיצוניים היא עלולה לגרום לקריסת המערכות ולמוות.

אבחון אלרגיה

ישנם הרבה גורמים ומרכיבם הגורמים לאלרגיות, כמו קרדית האבק, אבקני פרחים, שערות של חיות, מזון ותרופות ואף אלרגיה לעקיצות של יתושים. בהרבה מקרים אלרגיות הינן תורשתיות ומעוברות מההורים לילדיהם.

בעת חשד לאלרגיה ראשית יש לגשת לרופא לצרכי אבחון אשר ייקבע האם מדובר באלרגיה או בתופעה הנגרמת עקב בעיה אחרת בגוף. במידה והבעיה היא אלרגיה, בבדיקות מעבדה מיוחדות תאובחן סוג האלרגיה ולאילו חומרים ספציפיים המטופל רגיש. האבחון כולל בדיקות דם ותבחיני עור. בבדיקות הדם מחפשים את הנוגדן הגורם לאלרגיה ובבדיקות תבחיני העור מוצאים את החומר הספציפי הגורם לאלרגיה על ידי טפטוף חומרים אלרגנים על העור ובדיקת רגישות המטופל אליהם.

אפשרויות טיפול

קיימות מספר דרכי טיפול באלרגיות. יש אלרגיות מסוימות שהטיפול בהן הוא פשוט הימנעות, בעיקר באלרגיות למוצרי מזון.

תינוקות רבים סובלים מאלרגיות למזונות מסוימים, אך עבור רובם התופעה חולפת מעצמה תוך מספר שנים.

במצבים בהם אי אפשר להימנע מהגורם לאלרגיה והתגובות לחומר הינן חריפות יש ליטול תרופות. קיימות תרופות שונות לכל סוג של אלרגיה ואלו ניטלות בדרכים שונות. במקרי אלרגיה עם תגובה מקומית, גם הטיפול הינו מקומי וכולל משחות ,תרסיסים או טיפות, עד העלמות האלרגיה. במקרים של תגובות אלרגניות קשות וכלל מערכתיות ניתן טיפול תרופתי של כדורים או זריקות. במקרים מסוימים כמו רגישות לחרקים ניתן גם לקבל חיסון נגד האלרגיה.

אלרגיה הינה תופעה מטרידה המזיקה לאיכות חיינו ואף יכולה לסכן אותנו. במידה ואובחנתם כאלרגניים חשוב לדאוג לטיפולה נכון. חשוב לדעת כי ניתן היום למצוא פתרונות לאלרגיה גם ברפואה האלטרנטיבית.

להרחבה: אלרגיה באתר מחלות אוטואימוניות