איך בוחרים מכשיר שמיעה?

כיום ישנו מגוון גדול של מכשיר שמע המוצעים לבעלי לקויות שמיעה. חשוב לדעת שבחירת מכשיר שמע צריכה להתבצע על ידי איש מקצוע המתמחה בתחום זה, מכיוון שלכל בעיה יש מכשיר המתאים לה.

קביעת סוג מכשיר השמיעה

בדיקת שמיעה מבצעים אצל אודיולוג. בבדיקה זו מאבחנים ובודקים האם בכלל קיימת בעיית שמע, מאיזה סוג היא ומהי רמת הפגיעה. לעיתים ירידה בשמיעה נובעת עקב מחלה או דלקת , ולכן חשוב לבצע בדיקות מקיפות אצל רופא אף אוזן גרון מומחה כדי לבדוק אפשרות זו.

בחירת מכשיר שמיעה מושפעת ממספר גורמים, ובניהם: בדיקה על ידי אודיולוג מומחה הקובעת את סוג בעיית השמיעה ואת חומרתה. המבנה של תעלת השמע ורמת תפקודה. יכולות התפקוד של הלקוח מבחינה פיסית ונפשית, והתאמה לרמת התקשורת הנדרשת על ידו.

בחירת מכשיר מתאים לפי רמת ליקויי השמיעה

לבעלי לקויות שמיעה בלתי חמורות מומלצים לרוב מכשירי שמיעה קטנים מאוד, בעלי התאמה מלאה לתעלת האוזן. מכשירים אלו מסייעים להגדיל ולמקסם את שמיעת הקולות המגיעים מבחוץ.

לבעלי לקויות שמיעה חמורות יותר מומלץ לרוב להסתייע במכשירי שמיעה הממוקמים מחוץ לאוזן או במכשירי שמיעה בתוך האוזן ולא בתעלת האוזן. חשוב לבדוק שהמכשיר המסופק נותן מענה יעיל לבעיית השמיעה של הלקוח מבחינת עוצמות השמע של המכשיר, התדירויות הקיימות בו, איכות הקול והגברתו, נטרול רעשי סביבה וכדומה. במידה והמכשיר מפריע או אינו נותן פתרון טוב לבעיית השמיעה, חשוב להחזירו כמה שיותר מהר ליצרן ולהחליפו באחר.

במקרים מסויימים ניתן לקבל הנחה או החזר על רכישת עזרי שמיעה. להרחבה – זכויות לקבלת מכשירי שמיעה

בחירת מכשיר שמיעה המתאים למבנה האוזן ולגיל הלקוח

לכל אחד מאיתנו יש מבנה אוזן ייחודי ולא כל מכשיר שמיעה מתאים לכל מבנה אוזן. בעת בחירת ומדידת המכשיר, יש לוודא שמכשיר השמיעה ממוקם בנוחות באוזן ולא גורם לכאבים. חשוב לבדוק שהמכשיר יציב במקומו ואין חשש שייפול בעת השימוש בו. יש לציין שמכשירי שמיעה חיצוניים לרוב מתאימים לכל סוגי האוזניים וגם לבעלי מבנה חריג. בנוסף, יש להתחשב גם בגיל של לקוי השמיעה.

לילדים מומלץ לרוב לרכוש מכשיר שמיעה חיצוני שהינו קל יותר לתפעול.  מכשירים קטנים במיוחד קשה יותר לנקות, להפעיל את הפונקציות שלהם ולהחליף סוללות. לכן הן אינם ממולצים לילדים וגם לא לקשישים בעלי מוגבלויות פיזיות.

בחירת  יצרן של מכשירי שמיעה

יש כיום בשוק מגוון גדול של סוגי מכשירי שמיעה, ומספר חברות ויצרנים המספקים אותם. בבחירת חברה לרכישת המכשיר חשוב לבחור בחברה גדולה ומובילה בתחום, שהינה בעלת מוניטין, ידע רב ומגוון גדול של סוגי מכשירים. גשו לחברה המספקת כמה סוגים של מכשיר שמיעה המתאימים לכם, שכן מגוון מכשירי השמיעה יאפשר לכם לנסות ולבדוק כמה מכשירים, להשוות ביניהם ולבחור את המכשיר הנוח והמתאים ביותר. חשוב לבחור בחברה שתספק לכם אחריות לטווח ארוך. כיום אפשר לקבל אחריות של בין שנה לשלוש שנים, תלוי בסוג המכשיר. מומלץ גם לבדוק מהי האחריות המסופקת ומה היא מכסה.

לסיכום, בחירת מכשיר שמיעה כרוכה במחקר רציני ומעמיק. חשוב לרכוש את המכשיר מחברה אמינה וידועה המספקת אחריות לטווח ארוך.