אבקת חלבון – מה היא ומי זקוק לה?

אבקת חלבון – מה היא ומי זקוק לה? מאת מערכת גוף1 – מאמני כושר אישיים.

אבקת חלבון, בשונה ממה שאולי נוטים לחשוב – אינה חומר פלא אלא בסך הכל תוסף מזון (תעשייתי) המכיל ריכוז גבוה של חלבון.  האבקה אינה חומר "אסור" וכן אינה סטרואידים ! צריכת האבקה ללא ההנחיות המתאימות והפעילות הראויה גם לא תתבטא ב"התנפחות" או בגדילה כלשהיא. גם ברפואה המודרנית משתמשים במשקאות עתירי חלבון עבור תינוקות, קשישים וגם על מנת לשקם חולים לאחר אירועים, ניתוחים ורזון ממושך.  זאת על מנת לאפשר לגוף את כמות החלבון לה הוא זקוק בכדי להתאושש ולשקם את השרירים – הצרכן הראשי של החלבון.  החלבון הוא גם המרכיב הראשי של אנזימים שונים, הורמונים ונוגדנים.

אז מה היא אבקת החלבון?

אבקת חלבון היא מוצר תחליפי למזונות שונים העשירים בחלבון "מלא" כמו בשר, מוצרי חלב ודגים, אך מסופקת ללא אותה כמות הפחמימה והשומן המצויים במזונות אלה.  80% (בממוצע) מהאבקה היא חלבון טהור כאשר האחוז הנותר הוא פחמימה ומעט שומן.  האבקות המשווקות בארץ מקבלות את אישור משרד הבריאות וכן את אישור ה FDA האמריקאי.

כל מי שתולה תקוות באבקת החלבון וחושב כי מעצם צריכתה יגדל את שריריו – טועה.  אם כבר, הסיכוי הוא שצרכן לא מקצועי של אבקת חלבון יגדל את מסת השומן בגופו.  בגרם אחד של חלבון יש כ 4 קלוריות (בדומה לפחמימה) וגופנו, מומחה לסינתזה של חומרים, יכול להפכה לשומן התת-עורי המוכר לכולנו. במילים פשוטות יותר, צריכה של תוספי חלבונים שלא לצורך בסך הכל תעלה את הצריכה הקלורית היומית – דבר אשר עשוי להתבטא בהשמנה.

אז מה ההבדל בין חלבון האבקה לחלבון מהמזון ?

קודם כל, האבקה היא מזון.  ההבדל בא לטובת האבקה בכך שבאמצעות האבקה, ניתן לצרוך את כמות החלבון המבוקשת ללא תוספת של שומן מיותר או פחמימה.  אבקת חלבון המבוססת על "מי-גבינה" ( (WHEYהיא בעלת ערך רב יותר.  ישנו אינדקס מיוחד הבא לקבוע את איכות החלבון במזון, שמו של האינדקס הוא "ערך ביולוגי".  הציון הניתן בצורת "ערך ביולוגי" לחלבון מתאר את איכותו.  לשם דוגמא, החלבון המצוי בביצה הוא בעל ערך ביולוגי גבוה ביותר (100%) ומעליו, בציון מעט גבוה יותר ניצב חלבון מי-גבינה.  חלבון זה מכונה כך משום שהוא מסונן מהחלב כחלק מתהליך יצירה של מוצרי חלב וגבינות. הערך הביולוגי מבטא את יכולת הגוף לספוג את החלבון ולהשתמש בו לצרכיו ומכאן מהווה מדד לאיכות החלבון.

אבקת חלבון, בשונה מחלבון מוצק, מסיסה בנוזלים ועל כן מאפשרת לצרוך חלבון בצורת משקה.  לנוזל יש שטח פנים גדול יותר ועל כן מאפשר ספיגה מהירה ויעילה יותר של חומרי המזון שבו (גם ברפואה יעדיפו לתת תוסף חלבון בצורת משקה ולא בצורת חטיף).  בנוסף, מעצם עובדה זאת, קל גם הרבה יותר לצרוך את התוסף מיד לאחר אימון כושר שהוא כאמור הזמן המומלץ ביותר לצריכת החלבון.